Co zrobić z hiacyntami kupionymi do domu, które przekwitły? Absolutnie ich nie wyrzucaj! Spraw, by zakwitły ponownie!

2025-02-04 13:46

Zimą i na przedwiośniu chętnie zdobimy dom hiacyntami – zwiastunami wiosny. Podziwiamy ich wspaniałe kwiaty i upajamy się zapachem przez cały czas kwitnienia, a potem... często po prostu wyrzucamy! A to błąd! Odpowiednio się nimi zajmując, możemy sprawić, że za jakiś czas zakwitną ponownie. Co prawda, trzeba w to włożyć trochę wysiłku, ale warto. Sprawdź, co zrobić, by kupione hiacynty znowu zakwitły!

Spis treści

  1. Dekoracje z hiacyntami – doskonały pomysł na przywołanie wiosny
  2. Co zrobić, aby hiacynty długo zrobiły dom?
  3. Co zrobić z hiacyntem w doniczce, gdy zacznie przekwitać?
  4. Hiacynt w doniczce przekwitł? Zetnij kwiatostan, ale zostaw liście
  5. Co zrobić, gdy liście hiacynta w doniczce zaschną?
  6. Jak posadzić cebulę hiacynta, by ponownie zakwitł?

Dekoracje z hiacyntami – doskonały pomysł na przywołanie wiosny

Zimą i na przedwiośniu, gdy już nie możemy doczekać się wiosny, doskonałym pomysłem jest stworzenie dekoracji z hiacyntami w roli głównej. To piękne rośliny, które urzekają pięknymi odcieniami kwiatów oraz oszałamiają zapachem.

Wystarczy jeden hiacynt w pomieszczeniu, by już poczuć tak wyczekiwaną wiosnę. Warto też tworzyć bogatsze kompozycje z hiacyntów. Ich wykonanie wcale nie zabiera dużo czasu i nie jest trudne – możesz się o tym przekonać: Doskonałe pomysły na proste dekoracje z hiacyntami w roli głównej.

Co zrobić, aby hiacynty długo zrobiły dom?

Na szczęście, hiacynty nie są wymagającymi roślinami, więc nie trzeba specjalnych zabiegów, by długo się cieszyć ich urodą. Warto jednak poznać kilka podstawowych zasad, dzięki którym przedłużymy im żywot i ładny wygląd.

Przede wszystkim trzeba kupić dobrej jakości rośliny i trzymać je w domu w miejscu widnym i dosyć chłodnym (maksymalnie do 20°C, a będą kwitły jak szalone! W osobnym artykule znajdziesz szczegółowe informacje, m.in.: jakich hiacyntów nie warto kupować, jak je podlewać, czy trzeba je nawozić i co zrobić, by długo kwitły.

Co zrobić z hiacyntem w doniczce, gdy zacznie przekwitać?

Przekwitający hiacynt już nie jest tak piękny, ale nie pozbywaj się go, bo odpowiednio poprowadzony może zakwitnąć ponownie. Spokojnie poczekaj, aż wszystkie kwiaty przekwitną.

Jeśli przeszkadza ci mniej efektowny wygląd rośliny, przestaw ją na inne miejsce, w którym będzie mniej widoczny, lecz powinno ono być nadal widne i chłodnawe (hiacynty najlepiej się czują w temperaturze 15—18°C.

Hiacynt w doniczce przekwitł? Zetnij kwiatostan, ale zostaw liście

Gdy hiacynt skończy kwitnienie, a kwiatostan już podeschnie, zetnij go, ale nie wyrzucaj rośliny. Pod żadnym pozorem nie ucinaj też zielonych liści. Nadal trzeba podłoże podlewać, choć trochę rzadziej (uważaj, by nie zmoczyć przy tym wystającej z ziemi cebuli, bo zgnije).

Dopóki liście są zielone, warto co jakiś czas zastosować nawóz do roślin cebulowych, by odżywić cebulę (będzie magazynować zapasy składników odżywczych na kolejny sezon). Proces żółknięcia i zasychania liści hiacynta może trwać nawet kilka tygodni.

ZOBACZ: Jak dbać o kupione w donicznce hiacynty, by długo kwitły? Proste zasady

Co zrobić, gdy liście hiacynta w doniczce zaschną?

Gdy liście hiacynta po przekwitnieniu zaczynają żółknąć, stopniowo ograniczaj podlewanie, aż zupełnie zaprzestań. Liście powinny całkowicie zżółknąć i uschnąć. Wtedy je usuń, a cebulę wyjętą z doniczki oczyść, osusz i włóż do papierowej torebki czy kartonowego pudełka.

Przechowaj ją do września w miejscu suchym i dość chłodnym, np. piwnica, garaż. Jeśli jednak planujesz ponowne kwitnienie hiacynta w doniczce w domu, cebula powinna być przechowywana przez 10—12 tygodni w temperaturze 3—7°C (np. w dolnej komorze lodówki).

Jak posadzić cebulę hiacynta, by ponownie zakwitł?

  • Najczęściej zakwitają ponownie hiacynty posadzone w ogrodzie albo w pojemniku, który będzie stał na tarasie czy balkonie. Cebulę hiacynta posadź we wrześniu albo październiku do odpowiednio przygotowanego podłoża (głęboko przekopane, bez chwastów, przepuszczalne). Cebula w powinna trafić na głębokość ok. trzykrotnej swojej wysokości, piętką do dołu. Niektóre odmiany hiacyntów mogą wymagać okrycia na zimę, np. agrowłókniną. Po posadzeniu podlewamy podłoże.
  • Ponowne kwitnienie hiacyntów w warunkach domowych jest trudniejsze do osiągnięcia, ale nie niemożliwe. Do doniczki z drenażem i wypełnioną dobrą, przepuszczalną ziemią, posadź pod koniec października czy na początku listopada ponownie cebulę „przezimowaną” w chłodziarce. Cebula powinna wystawać ok. 3 cm ponad podłoże. Ustaw ją w miejscu chłodnym i ciemnym – albo nakryj kołpakiem z papieru. Podlewaj regularnie podłoże (powinno być delikatnie wilgotne, ale uważaj na przelanie i nie zalewaj cebuli, bo zgnije). Gdy pojawi się pęd kwiatowy, przenieś doniczkę w miejsce widne (albo zdejmij kołpak z papieru) i cieplejsze. Im cieplej, tym hiacynt szybciej rośnie, ale i szybciej przekwita.
Nasi Partnerzy polecają