Jak dbać o porcelanę? Czy można ją myć w zmywarce?
Pomimo swojej delikatnej natury porcelana może być używana na co dzień. Wymaga jednak odpowiedniej pielęgnacji, aby na długo zachować swoje walory estetyczne i wartość. Poznaj kilka praktycznych wskazówek dotyczących czyszczenia porcelany, zabezpieczania jej przed uszkodzeniami oraz przechowywania, którymi dzieli się ekspertka Magdalena Rybicka.
Autor: Materiały prasowe Ćmielów
Porcelana to nie tylko piękne, ręcznie wykonane naczynia, ale także inwestycja, której wartość rośnie z czasem.
Spis treści
- Porcelana w zmywarce — tak czy nie?
- Czym najlepiej czyścić porcelanę?
- Jak wypolerować porcelanowe wyroby?
- Przechowywanie porcelany
- Piękno porcelanowych wyrobów. Zdjęcia
Porcelana w zmywarce — tak czy nie?
Jednym z częstych pytań dotyczących porcelany jest to, czy można ją myć w zmywarce. W większości przypadków zaleca się unikanie takiej praktyki.
Ekspertka od antyków Magdalena Rybicka (ig: newlifebymagda) radzi, aby szczególną ostrożność zachować w przypadku porcelany zdobionej.
Jeśli mamy do czynienia ze złotymi zdobieniami czy kolorową malaturą nanoszoną ręcznie, powinniśmy unikać zmywarki.
Cenne egzemplarze są malowane farbami, które nie posiadają odporności na stosowane obecnie detergenty. Dlatego też zmywarka może uszkodzić ich delikatne złote i kolorowe elementy.
Oczywiście współczesne wyroby porcelanowe są bardziej odporne na działanie środków czyszczących. Jednak przed włożeniem ich do zmywarki, warto sprawdzić, czy nasze naczynia posiadają odpowiednie oznaczenie producenta. Stosowną informację znajdziemy na spodzie produktu lub na jego opakowaniu.
Przeczytaj także: Filiżanka za 100 mln złotych. Czy porcelana to przyszłość kolekcjonerskiego rynku?
Czym najlepiej czyścić porcelanę?
Jeśli chodzi o codzienne czyszczenie porcelany, warto w większości przypadków postawić na ręczne mycie.
Wyroby porcelanowe czyścimy w letniej wodzie przy użyciu delikatnych detergentów i miękkiej gąbki.
Musimy unikać agresywnych środków czyszczących oraz ostrych gąbek, które mogą porysować powierzchnię porcelany. Jeśli naczynia są szczególnie delikatne, najlepiej używać miękkich ściereczek, które zapobiegną powstawaniu zarysowań.
Magdalena Rybicka radzi:
Najlepiej sprawdzi się mycie w mydle. Natomiast wszelkie osady można usunąć przy pomocy kwasku cytrynowego czy sody.
Jak wypolerować porcelanowe wyroby?
Aby przywrócić porcelanie jej naturalny blask, powinniśmy odpowiednio ją wypolerować.
Po ręcznym myciu naczyń należy je wypłukać w letniej wodzie i odstawić do wyschnięcia na przykład na suchej ściereczce.
Następnie przechodzimy do procesu polerowania, który nie jest skompilowany. Wystarczy pamiętać tylko o jednej zasadzie — używaniu delikatnej ściereczki, tak aby nie porysować powierzchni.
Przechowywanie porcelany
Porcelanowe naczynia zazwyczaj są używane przy okazji większych uroczystości. Należy więc zadbać o odpowiednie miejsca do ich przechowywania, aby mogły zachować swoje piękno i wartość.
Najlepszym rozwiązaniem będzie przeszklona szafka, która pozwoli ładnie wyeksponować porcelanę, jednocześnie chroniąc ją przed kurzem.
Ważne jest jednak, aby nie narażać porcelanowych naczyń na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, gdyż mogą one powodować wyblaknięcie kolorów oraz zdobień.
Aby zminimalizować ryzyko stłuczenia lub ukruszenia brzegów, można także przekładać talerze i miseczki papierowymi ręcznikami.
Pamiętajmy jednak, że chociaż odpowiednie przechowywanie jest istotne, porcelana nie powinna być traktowana jak eksponat muzealny.
Magdalena Rybicka podpowiada:
Jestem za tym, aby korzystać z porcelany na co dzień, a nie trzymać jej schowanej głęboko w witrynce. Korzystajmy i cieszmy się nią każdego dnia. Porcelana, choć wygląda na kruchą, jest naprawdę wytrzymała.
Piękno porcelanowych wyrobów. Zdjęcia
Autor: Materiały prasowe Ćmielów
Porcelana to nie tylko piękne, ręcznie wykonane naczynia, ale także inwestycja, której wartość rośnie z czasem.
Zobacz również: Po czym rozpoznać prawdziwą porcelanę? Ekspertka radzi, na co zwrócić uwagę
Autor: Materiał prywatny Magdalena Rybicka
Wysokogatunkowe wyroby porcelanowe mają charakterystyczny wysoki, czysty dźwięk, który można usłyszeć po delikatnym stuknięciu.