Czy styl vintage jest ponadczasowy? Na czym polega vintage?
Styl vintage, oprócz mody odnalazł swoje miejsce także w projektowaniu mieszkań. Styl vintage, to nic innego jak łączenie przeciwieństw. Wnętrza mieszkań w stylu vintage są zazwyczaj wyjątkowe i niepowtarzalne. Zawsze będą się różniły od pozostałych i to właśnie jest w nich piękne.
Autor: Konrad Kalbarczyk
Lekkie fotele na nóżkach, stoliki kawowe, plakaty filmowe i białe, gładkie sciany tworzą klimat stylu vintage. Nie zapominajmy też o prawdziwym parkiecie w pokoju dziennym.
Spis treści
- Wnętrza mieszkania w stylu vintage czyli stare z nowym
- Wnętrza mieszkania w stylu vintage czyli nowe stylizowane na stare
Projekt mieszkania w stylu vintage można stworzyć na dwa sposoby: aranżując stare meble w nowoczesnych wnętrzach lub stylizując nowe rzeczy na wzór tych, co najmniej sprzed 20tu lat. Najprościej mówiąc styl vintage to łączenie przeciwieństw. Starego z nowym. Ważne jednak by przedmioty wykorzystywane we wnętrzach mieszkań w stylu vintage były dobrej jakości i nie zniszczone, ale by wyraźnie było widać, z których lat pochodzą.
Wnętrza mieszkania w stylu vintage czyli stare z nowym
Najbardziej popularne wnętrza mieszkań w stylu vintage powstały przez łączenie przedmiotów z lat 50tych i 60tych ze współczesnymi. Gdy trochę poszperamy znajdziemy fotele, sofy na nóżkach czy regały z czasów rock & roll’a. Cenne (wzorniczo oczywiście) są też lampy podłogowe i stołowe. W pokoju dziennym stylizowanym na vintage znakomicie odnajdzie się także kolekcja płyt winylowych z adapterem oraz plakaty filmowe z artystami z tamtych czasów. Tak zaaranżowany salon jest niezwykle lekki i stylowy. Również kuchnie nie oparły się modzie na vintage. Popularne stały się produkowane współcześnie sprzęty AGD. Najbardziej charakterystyczne są bajecznie kolorowe lodówki. Ale dopasujemy do nich także czajniki, tostery czy ekspresy do kawy. Do tego posadzka w biało – czarną szachownicę, proste fronty szafek i kuchnia rodem z lat 60-tych gotowa.
Wnętrza mieszkania w stylu vintage czyli nowe stylizowane na stare
Innym sprawdzonym pomysłem na styl vintage jest łączenie lat 20tych z czasami współczesnymi. Tutaj możemy się pokusić o stylizowanie przedmiotów wyprodukowanych współcześnie na stylowe. Możemy bawić się sztukaterią – gzymsy pod sufitami są obowiązkowe dla lat 20tych, obowiązkowy będzie wymuskany parkiet w jodełkę, eleganckie tapety z wzorami retro czy szerokie ramy obrazów i luster – możemy je zaprojektować i wykonań ze sztukaterii. W tej odmianie stylu vintage doskonale sprawdzi się nowoczesna kuchnia z frontami z lakierowanego mdf-u, wykończona prostymi kamiennymi blatami. Ważne będzie zastosowanie także eleganckich i wyjątkowych tkanin zasłonowych, nawet w łazience, jeśli jest tam okno. Styl vintage naprawdę pozwala nam na stworzenie wnętrz wyjątkowych, niepowtarzalnych i tylko naszych. Jeśli lubimy wnętrza ponadczasowe, szczególnie lubimy jedną z epok, ale nie chcemy całego wnętrza mieszkania w jednym stylu, style vintage jest właśnie dla nas.