Tak dasz swoim meblom drugie życie. Nie musisz oddawać ich do renowacji

2022-11-23 14:24

Farba sprawi, że nawet te mało atrakcyjne staną się ozdobą wnętrza. W dodatku – malowanie jest takie proste!

Malujemy meble
Autor: serwis prasowy marki Annie Sloan EFEKT LAMÓWKI Lekki mebel w energetycznym odcieniu różu (Capri Pink, Chalk Paint™, Annie Sloan) świetnie się prezentuje m.in. dzięki prostemu trikowi, jakim okazało się „uzłocenie” (Gold Leaf) rantu i tzw. kopytek. Złote uchwyty to znakomita kropka nad i.

Drewno, płyty MDF czy OSB, metal, tworzywo sztuczne… Nieważne, w jakiej konfiguracji występują w twoim meblu – farba sobie z nimi poradzi. Malowanie to sposób na meble: o nie najlepszej bryle, z kiepskiego drewna lub słabej jakości, wysłużone, opatrzone itd. Kolor sprawi, że ich mankamenty przestaną się liczyć, a one same ożyją i okażą się wręcz efektowne.

Możesz nadać meblowi jednolitą barwę albo poszczególne jego części pomalować na różne odcienie (to dobry sposób na poprawienie proporcji). Może pozostać „tylko pomalowany” albo dodatkowo ozdobiony techniką shabby chic, woskiem czy wzorami naniesionymi za pomocą szablonu. Zaletami poddawania mebli tego typu metamorfozie są stosunkowo niski koszt, łatwość wykonania, szybki efekt, więc… malujmy je!

Jakich mebli NIE MALOWAĆ? Oczywiście, możesz wszystkie, lecz zanim pokryjesz farbą mebel wiekowy, ze szlachetnego drewna lub takim fornirowany, zastanów się dwa razy. Sprawdź, czy nie jest to wartościowa sztuka, którą farba może po prostu zniszczyć.

KREDENS W OGRODZIE…

Jego odcień zaczerpnięto z tapety w duchu retro (Cottage Garden 3561 Nightingale Garden, Boråstapeter). Oliwkowoszary mebel świetnie się prezentuje na bogatym tle. Jego jednolity kolor to idealny kontrapunkt dla tapety inspirowanej tkaninami żakardowymi i orientalnymi dywanami.

Kredens
Autor: serwis prasowy Boråstapeter

DRUGIE ŻYCIE W BŁĘKICIE

Wiejskie meble po naprawach pociągnięto farbą i ozdobiono wzorami inspirowanymi twórczością ludową. Duże fragmenty pokrywają farby olejne lub akrylowe, np. Śnieżka, Dulux, naniesione wałkiem. Drobne elementy, np. kwiaty na krześle, zrobiono pisakami akrylowymi (Molotow). Uszkodzoną powierzchnię najpierw napraw za pomocą masy szpachlowej albo tzw. drewna w płynie, które jest idealne do małych dziur i rys.

Kredens
Autor: Igor Dziedzicki
JAKA FARBA?

Farby ftalowe (olejne) schną nawet do kilkunastu godzin, długo wydzielają intensywny zapach, lecz są odporne i trwałe (idealne np. na blaty). Farby kredowe nie wymagają matowienia powierzchni, świetnie kryją, trzeba je zabezpieczyć lakierem lub woskiem. Farby akrylowe wodorozcieńczalne, nie mają zapachu, ładnie kryją, szybko schną, trwałość średnia.

KLASYCZNA ELEGANCJA

Ludwikowską komodę odnowiono farbą kredową w odcieniu Milk (seria Vintage, Autentico) i zabezpieczono preparatem Clear Wax (Autentico). Farbę nakłada się na starą powłokę – wystarczy ją starannie odtłuścić. Wosk natomiast nanosi się na suchą farbę i poleruje. Zabieg należy powtórzyć.

Komoda
Autor: serwis prasowy Autentico

Malując meble, lepiej nałożyć dwie, trzy cienkie warstwy farby niż jedną grubą (zacieki!). Zanim położysz kolejną warstwę, poczekaj, aż poprzednia całkowicie wyschnie.

Tapicerka hand made, jak ją zrobić

1. Tkaninę uprasuj. Wybierz kontrastujący z nią jeden odcień farby (np. Capri Pink Chalk Paint™, Annie Sloan) albo dwa różne. Przyklej do deseczki spiralnie nawinięty bawełniany sznurek.

2. Pomaluj sznurek.

3. Odciskaj wzór na materiale w regularnych odstępach. Stosuj na przemian barwy albo docisk mocny i słabszy.

4. Tkaniną obłóż siedzisko stołka.

Tapicerka hand made
Autor: serwis prasowy marki Annie Sloan
Tapicerka hand made
Autor: serwis prasowy marki Annie Sloan
Tapicerka hand made
Autor: serwis prasowy marki Annie Sloan
stołek
Autor: serwis prasowy marki Annie Sloan

Malując, bierz pod uwagę płyciny, gzymsy, ramy czy oblistwowania mebla. Zastosuj na nich inny odcień i wzór, a staroć stanie się perełką!

WARSTWOWO

Szafę pomalowano preparatami Chalk Paint™ (Annie Sloan). Na suchą już farbę Duck Egg Blue nałożono przejrzysty wosk, a potem farbę w kolorze Graphite. Po przetarciu rantów i namalowaniu dekorów (Old White i Duck Egg Blue) jeszcze raz nałożono bezbarwny wosk.

Szafa
Autor: serwis prasowy marki Annie Sloan
Farba renowacyjna do mebli

Warto o niej pamiętać (np. Luxens, Jeger, V33, Syntilor), gdy mamy zamiar poddać metamorfozie sprzęty szczególnie narażone na uszkodzenia, np. meble łazienkowe, kuchenne. Jest trwała i odporna. Nanosi się ją bezpośrednio na powierzchnię, która wymaga jedynie odtłuszczenia.

SKANDYNAWIA RETRO

Ten zdawałoby się wiekowy bufet ma zaledwie 30 lat i został kupiony w… IKEA (wtedy jeszcze robiono meble z litego drewna, więc przetrwał). Był wiele razy przemalowywany. Teraz jest przetarty na biało, a płyciny – pozłocone. Blat wystarczy zawoskować albo zaolejować, pod lakierem zaś będzie niemal nie do zdarcia!

Jadalnia
Autor: Igor Dziedzicki

DOBRE POŁĄCZENIE

Odnawiając meble, nie trzeba pokrywać farbą całej powierzchni, lecz tylko wybrane fragmenty. W tym przypadku nogi i część oparcia krzesła oraz korpus szafki nocnej pomalowano farbą kredową Black Hills (seria Vintage, Autentico). Farbę i drewno zabezpieczono woskiem Clear Wax (Autentico). To świetny patent na ukrycie zniszczonego forniru i wyeksponowanie jego ładnie zachowanych części.

Malujemy meble
Autor: serwis prasowy Autentico