Dekoracja stołu komunijnego - jakie dekoracje na komunię?

2018-01-11 14:51

Pierwsza Komunia to ważna chwila w życiu dziecka, a także całej rodziny. Dlatego dekoracja stołu komunijnego powinna być świąteczna oraz elegancka. Jaka dekoracja stołu na komunię sprawdzi się najlepiej? Oto wskazówki i gotowe inspiracje.

Spis treści

  1. Dekoracja stołu komunijnego: tradycyjna biel
  2. Kwiaty na komunijnym stole
  3. Jak zaplanować dekorację stołu na komunię?
  4. Dekoracja stołu komunijnego - zobacz GALERIE ZDJĘĆ

Dekoracja stołu komunijnego najlepiej będzie wyglądała w bieli – ze względu na charakter uroczystości. Jeśli nie chcemy tradycyjnego białego stołu na komunię, zadbajmy, aby biały kolor pojawił się chociaż w dodatkach.

Dekoracja stołu komunijnego: tradycyjna biel

Tradycyjna dekoracja stołu na komunię jest biała. Białe powinny być obrus, zastawa stołowa oraz koniecznie serwetki. W otoczeniu bieli kolorowe potrawy będą się smacznie prezentować. Dekoracja stołu na komunię powinna być odświętna i elegancka, a także odzwierciedlać charakter święta. Dlatego zaleca się unikanie niepotrzebnego przepychu, a postawienie raczej na subtelność i naturalny urok minimalizmu.

Bezwzględnym zwycięzcą w kwestii aranżacji komunijnego stołu jest czysta biel. Ta idealnie podkreśli charakter uroczystości. Jeśli nie gustujemy w białych i naturalnych aranżacjach, wprowadźmy do nich kolorystyczny akcent w postaci dodatków. Warto jednak zadbać o to, by to właśnie czysta biel stanowiła tło dla całości. Postawmy na biały obrus oraz zastawę stołową w tym samym kolorze. Pamiętajmy, by całość była z jednego kompletu. Nie zapomnijmy także o serwetkach.

Nie przegap: Kolor biały we wnętrzach - GALERIE ZDJĘĆ >>>

Choć kolorem kojarzonym z Pierwszą Komunią jest właśnie biel, możemy zdecydować się także na delikatne pastele i subtelne barwy wiosenne, takie jak delikatna zieleń czy błękit. W komunijnej dekoracji stołu równie dobrze sprawdzi się elegancki fiolet. Gdy decydujemy się na fiolet jako kolor bazowy, ważne, aby dodatki były w kolorze białym. Podkreślimy w ten sposób uroczysty charakter rodzinnego spotkania. Jeśli marzy nam się niezwykle elegancka i gustowna dekoracja stołu, postawmy na złote lub srebrne dodatki. Lekkości dodadzą naczynia z przezroczystego szkła.

Kwiaty na komunijnym stole

Dekorując stół na komunię, pamiętajmy o kwiatach. Kolorowe i świeże kwiaty możemy ustawić w kilku wazonach na komunijnym stole. Ładnie będą wyglądały także kwiaty ułożone na serwetkach. Ciekawym pomysłem jest fantazyjne dopięcie małych bukiecików z boku stołu, na obrusie. Zwróćmy uwagę, aby kwiatowe kompozycje w dekoracji komunijnego stołu nie przeszkadzały w swobodnej komunikacji i nie zasłaniały gości siedzących naprzeciwko. Dlatego dobrze sprawdzą się niewysokie bukiety, albo ładne stroiki. Zobacz w naszej galerii pomysły na piękne dekoracje stołu na komunię!

Zobacz też: Składanie serwetek krok po kroku - poradnik >>>

dekoracja stołu na komunię
Autor: Photos.com Biały obrus to absolutna podstawa dekoracji stołu na komunię. Biel, jako kolor kojarzący się właśnie z Pierwszą Komunią Świętą, podkreśli wyjątkowość tego święta.

Jak zaplanować dekorację stołu na komunię?

Najważniejsze jest nakrycie stołu. Musimy pamiętać, że żaden element stołowej zastawy nie może być przypadkowy. Nie szykujmy naczyń, serwet i sztućców w ostatniej chwili, tuż przed przyjściem gości. Jeśli wyjmiemy wszystko z szafek w pośpiechu i ogólnym chaosie, nasz stół będzie również nieuporządkowany, a co za tym idzie, nieelegancki. Goście z pewnością to zauważą.

Najlepiej kilka dni przed przyjęciem zaplanować, co dokładnie znajdzie się na naszym stole. Przejrzyjmy zastawę, upewniając się czy mamy wszystko, co niezbędne dla przewidzianej liczby gości. Wszelkie elementy, nawet jeśli nie pochodzą z jednego serwisu, powinny pasować do siebie stylem, wzorem i kolorystyką. To samo dotyczy jedzenia – potrawy nie mogą być przypadkowe, podawane bez ustalonej kolejności, a ich smaki nie powinny „gryźć” się ze sobą. Najlepiej, żeby ich wygląd i konsystencja dobrze komponowały się z naczyniami.

  • Talerze i sztućce

Liczbę talerzy dobieramy do liczby dań, które zamierzamy podać. Dużym błędem byłoby ustawienie przed gościem tego samego talerza do przystawki i dania głównego. Ta zasada obowiązuje też w przypadku sztućców. Do każdego dania istnieją specjalne ich rodzaje – wyróżniamy widelce i noże do przystawek, obiadowe, deserowe czy też do mięsa lub ryb.  Najważniejsza jest kolejność ułożenia ich w stosunku do talerza. Jedząc kolejne dania, sięgamy po sztućce leżące od zewnętrznej strony, kolejno kierując się w stronę talerza. Widelczyk i łyżeczka do deserów powinny znajdować się powyżej talerza. Łyżkę do zupy kładziemy zawsze obok noży – nigdy przy widelcu, jak się zapewne zdarza niektórym. Na stole nie może zabraknąć również przyrządów do nakładania potraw z misek czy półmisków – noży do serów, widelczyków do przekąsek, łyżek bankietowych lub łopatki do ciasta.

Pamiętajmy, aby sztućce również pochodziły z jednego kompletu! Zarówno w przypadku serwisu, jak i sztućców powinniśmy mieć komplety przeznaczone wyłącznie na wyjątkowe okazje – święta, przyjęcia i inne uroczystości.

  • Kieliszki i szklanki

Kolejnym ważnym elementem są szkła do picia alkoholi i napojów. Ich wygląd zależy od tego, co zamierzamy w nich wypić. Do każdego rodzaju alkoholu znajdziemy specjalne kieliszki. Kształt kieliszka – jego grubość i wysokość – wpływa na smak trunku, a co za tym idzie, również na przyjemność picia! Na rodzaj podawanego szkła ma również wpływ temperatura podawanego napoju. Koszmarnym pomysłem byłoby podanie kawy w szklance! Ten zwyczaj, niegdyś popularny w naszym kraju, w obecnych standardach jest niedopuszczalny.

Dekoracja stołu komunijnego - zobacz GALERIE ZDJĘĆ