Materiał na rolety od A do Z. Rolety transparentne i z poliestru [PORADY I INSPIRACJE]
Materiał na rolety okienne powinien być dobrany do stylu wnętrza. To od tkaniny na rolety wewnętrzne zależy też, czy będą one spełniać swoje funkcje, czyli chronić przed słońcem, ale je przepuszczać. Często spotykane rozwiązanie to rolety transparentne. Materiał, z którego są wykonane, ma naturalne właściwości przepuszczania światła.
Autor: Materiały prasowe firm
Rolety dostępne w sprzedaży wykonane są z tkanin odpornych na blaknięcie. Nie martwmy się więc niepotrzebnie, że piękny intensywny kolor rolety może wypłowieć (fot. Franc Gardiner).
Spis treści
- Wystrój wnętrza a materiał na rolety
- Materiał na rolety - rolety transparentne, z poliestru
- Kolor materiału na rolety
- Rolety okienne - to warto wiedzieć
- Pomysły na dekorację okna - jak wykorzystać ciekawe materiały na rolety
Rolety jako dekoracja okien przydają się nie tylko do osłony przed słońcem. Odpowiednio dobrany materiał na rolety sprawi, że stają się one ozdobą wnętrza. Montaż rolety zajmuje pięć minut. A potem wystarczy jeden ruch ręki, żeby zacienić wnętrze. Dekoracje okien trzeba dopasować do wystroju i stylu wnętrza, a także rodzaju pomieszczenia i jego usytuowania względem stron świata. Letnia aranżacja okna powinna chronić przed nadmiarem światła i upałem, a także zdobić.
Zobacz też: Rolety rzymskie do salonu i kuchni. Modne dekoracje okna zamiast tradycyjnych firanek?>>
Wystrój wnętrza a materiał na rolety
Każde wnętrze wymaga indywidualnej dekoracji okien. Ciężkie zasłony i ciemne rolety nie sprawdzają się w pomieszczeniach, które mają lekką zabudowę i utrzymane są w jasnych tonacjach. Jeśli zależy nam na zachowaniu przestronności przy jednoczesnym rozświetleniu wnętrza, doskonale jako dekoracja okien sprawdzą się rolety transparentne.
Sprawdź: Rolety czy żaluzje? Co wybrać do kuchni, łazienki, salonu?>>
Materiał na rolety - rolety transparentne, z poliestru
Co wyróżnia rolety transparentne spośród innych produktów do aranzacji okien? Transparentność to właściwość tkaniny zapewniająca przepuszczalność promieni świetlnych. Dzięki temu wnętrze nie jest zaciemnione, choć pozostaje zasłonięte w stopniu wystarczającym do zapewnienia prywatności. Pomieszczenie chronione jest przed nadmiernym nasłonecznieniem, a częściowe przenikanie światła powoduje dodatkowo, że kolor rolety zostaje rozświetlony.
Rolety standardowe wykonywane są z impregnowanego poliestru. Charakteryzuje się on dużą trwałością - nie strzępi się, nie przeciera, jest też zmywalny, dzięki czemu łatwo jest utrzymać go w czystości. Tkanina jest zrolowana na wałku ze sprężyną ukrytym w aluminiowej listwie w górnej części okna. Roleta porusza się po bocznych prowadnicach, które umożliwiają zatrzymanie jej w dowolnej pozycji (prostsze modele można zatrzymać w kilku pozycjach na haczykach przymocowanych do boków ościeżnicy). Zaciągnięta na okno rozprasza i przyciemnia ostre światło słoneczne, zapewniając przyjemne zacienienie wnętrza. Transparentne materiały na rolety to rozwiązanie dla tych, którzy nie chcą odcinać się całkowicie od światła i lubią subtelne półtony w mieszkaniu. Wybierając jednak kolor rolety możemy decydować o natężeniu światła i regulować jasność wnętrza przy zasłoniętych roletach.
Sprawdź nasz poradnik: Wybieramy firanki do łazienki, salonu, pokoju dziecięcego>>
Kolor materiału na rolety
Stopień zacienienia wnętrza zależy oprócz rodzaju materiału na rolety, a także od jej koloru. Dużo zależy od koloru i materiału, na który się zdecydowaliśmy: biały i jasny z delikatnymi wzorami sprawią, że przenikające promienie słoneczne będą rozproszone, a samo wnętrze będzie sprawiało wrażenie świetlistego. Pomarańczowy i żółty z kolei delikatnie ocieplą pomieszczenie. Przy kolorach chłodnych i intensywniejszych uzyskamy poświatę danego koloru. Należy pamiętać, że im ciemniejsza roleta, tym bardziej zaciemnione pomieszczenie. Wybierając roletę, tak naprawdę określamy nastrój wyposażonego w nią pomieszczenia - rozważmy zatem wszystkie za i przeciw.
Zobacz także: Jak uszyć pomysłowe rolety - instrukcja krok po kroku>>
Rolety okienne - to warto wiedzieć
Aby kupić roletę wewnętrzną odpowiedniej wielkości, należy znać wymiar okna (podany jest na tabliczce znamionowej umieszczonej na skrzydle okna). Rolety dostępne w sprzedaży wykonane są z tkanin odpornych na blaknięcie. Nie martwmy się więc niepotrzebnie, że piękny intensywny kolor rolety może wypłowieć. Montaż rolet jest łatwy i szybki. Dzięki bocznym prowadnicom roletę można zatrzymać w dowolnym miejscu. W sprzedaży dostępne są rolety sterowane manualnie lub za pomocą pilota. Te drugie są jednak zdecydowanie droższe.
Polecamy: Jak prać firanki? Pranie firanek w pralce czy ręczne?>>
Pomysły na dekorację okna - jak wykorzystać ciekawe materiały na rolety
Przedstawiamy galerie inspiracji, jak atrakcyjnie zaaranżować okno z roletami, dobierając odpowiednie kolory i faktury materiałów.
Autor: Agnieszka Zbonik
Zasłony i rolety rzymskie Padva z kolekcji Mirella - www.dekoria.pl/mirella
Autor: Marcin Czechowicz
Roleta rzymska w pionowe pasy idealnie pasuje w kuchni stylizowanej na styl klasyczny. Roleta rzymska w takiej aranżacji kuchni jest rozwiązaniem idealnym, ponieważ spełnia wszystkie funkcje, jest natomiast znacznie bardziej nowoczesna niż firanki lub zazdrostki.
Autor: materiały prasowe Dekoria.pl
Modne rolety rzymskie: elegancka aranżacja wnętrza - Dekoria.pl