Dekoracje ścian w salonie. Aranżacja wnętrz a dekoracja ścian
Jedną z podstaw efektownej aranżacji wnętrza jest wykończenie ścian. Co na ścianę, by pasowała do wystroju salonu? Jak wykorzystać wnęki? Ściany w salonie mogą być tłem dla innych elementów lub możemy zdecydować się na ściany dekoracyjne. Sposobów dekoracji ścian jest tak wiele, że można je dopasować do każdego stylu wnętrza. Radzimy co zrobić, by atutami wnętrza stały się wzory i kolory ścian.
Autor: Mariusz Purta
W tym szarym , eklektycznym salonie uwagę przykuwa tapicerowana ściana o falującej fakturze. Szarość przełamano czarnymi elementami: fotelem, stołkiem, rzeźbą. Wnętrze ma artystyczny, barokowo - skandynawski, wyrazisty charakter.
Spis treści
- Aranżacja wnętrz: dekoracja ścian i wnęki w salonie
- Kolor ścian - uniwersalny kreator wnętrz
- Białe ściany w salonie
- Intensywne kolory ścian w salonie
- Faktura ścian a wystrój wnętrza
- Dekoracyjne ściany w salonie - tkaniny na ścianę
- Co na ścianę w nowoczesnym salonie
- Ściany w salonie - wzory
Duża płaszczyzna ścian ma wpływ na odbiór wnętrza. Aranżacja wnętrz często traktuje ściany jako ważny element. Ściany w salonie mogą tworzyć tło dla innych elementów wyposażenia, tj. meble czy przedmioty ozdobne. Znaczenie ma kształt i forma. Co na ścianę? Ściana w salonie nie zawsze musi być płaska i połączona z podłogą pod kątem prostym. Ściany dekoracyjne, wzory ścian, kolory ścian, wnęki, czy faktury dają ogromne możliwości w aranżacji wnętrz.
Aranżacja wnętrz: dekoracja ścian i wnęki w salonie
Podstawą większości aranżacji wnętrz są proste, gładkie ściany. Ciągłość ścian przerywają jedynie okna, drzwi czy otwarte przejścia. Takie ściany w salonie tworzą doskonałe tło dla wyeksponowania mebli i elementów wyposażenia. Jednak coraz częściej stosujemy dekoracyjne ściany, które przybierają różne formy. Wnętrza mogą kształtować ściany biegnące po łuku, rozbite wnękami i niszami czy też niedociągnięte do sufitu. Tak zaprojektowane ściany urozmaicają salon i budują jego klimat. Ponieważ dekoracja ścian przykuwa uwagę i silnie oddziałuje na przestrzeń, takie ściany powinny być zawsze przemyślane, a ich użycie wymaga uzasadnienia. Łuki - taka forma ściany w salonie często jest powiązana z kształtem jakiegoś elementu wnętrza. Jeśli zdecydujemy się na łukową lub „falistą” ścianę, dodatkowo nie wzbogacajmy jej niszą czy prześwitem. Pamiętajmy też, że taki kształt ściany ma konsekwencje w aranżacji wnętrza. Biegnąca po łuku ściana ogranicza liczbę mebli i dekoracji w salonie. Nisze i wnęki również modne, rozbijające płaską ścianę, wymagają uzasadnienia funkcjonalnego bądź estetycznego. Właściwie zastosowane mogą zmieniać proporcje wnętrza czy porządkować przestrzeń salonu. Wnęki stają się też konkurencją dla wolno stojących mebli. Komody, regały i sofy wstawione w nisze nie wystają poza ścianę, wprowadzają do wnętrza ład i nie ograniczają optycznie przestrzeni. Sama wnęka lub nisza także często jest dekoracją. Jeśli znajdzie się w miejscu, na którym najdłużej zatrzymujemy wzrok - będzie trójwymiarowym tłem dla obrazów, rzeźb czy dekoracyjnej porcelany. Wnękę można często przemalowywać, obudowywać, oklejać. Jeżeli chcemy wydobyć jej głębię, zastosujmy ciemną farbę lub okleinę. Żeby podkreślić urodę wnęki, warto zamontować w niej źródło światła - uwypukli ono jej bryłę, a także wydobędzie zawieszony w niszy obraz czy ustawiony tam przedmiot.
Autor: Maxlight, materiały prasowe
Maxlight, lampa Seda
Kolor ścian - uniwersalny kreator wnętrz
Najbardziej popularnym rozwiązaniem jest malowanie ścian farbami. Kolory ścian tłowe - czyli gładkie ściany wykończone farbą w delikatnym pastelowym kolorze będą zawsze dobrym punktem wyjścia do aranżacji wnętrza. Jasne neutralne kolory ścian porządkują salon i budują w nim wrażenie czystości. Ponieważ powiększają optycznie przestrzeń, warto je zastosować na ścianach w niewielkich wnętrzach. Neutralne kolory ścian sprawdzają się szczególnie tam, gdzie wystrój często jest zmieniany.
Białe ściany w salonie
Chłodna biel. Wbrew pozorom nie jest uniwersalne zastosowanie czystej bieli na ścianach - stwarza ona wrażenie chłodu i braku przytulności. Biały kolor ścian kontrastuje z meblami i podłogą. Chłodna biel ścian to dobre tło dla nowoczesnych mebli i wyposażenia w jaskrawych kolorach. Jednak w większości domów mamy drewniane posadzki i meble, naturalny kamień czy przypominający kamień gres. W takich wnętrzach złamanie bieli ścian innym kolorem jest konieczne, bo inaczej nie współgra ona z wyposażeniem i z innymi powierzchniami w stonowanych barwach.
Intensywne kolory ścian w salonie
Jeśli chcemy stworzyć dla wyposażenia wyraziste tło, pomalujmy ściany w salonie na intensywny, bardziej zdecydowany kolor, np. granat czy czerwień. Tak odważne barwy ścian zwiększają wrażenie obecności światła. Odświeżają także neutralne kolory wyposażenia wnętrz, a więc dodadzą urody nawet prostym białym lub sosnowym meblom. Pamiętajmy jednak, że jeśli decydujemy się na dużą wyrazistą plamę kolorystyczną, musi to być bardzo starannie przemyślane. Generalnie powinniśmy się kierować zasadą, że im barwa jest ciemniejsza, tym mniej powinno być jej na ścianach - te w ciemnych kolorach zmniejszają przestrzeń, poza tym ściany pomalowane na ciemno wydają się cięższe niż jasne.
Autor: Dorado, Carpets and More
Jednym z najprostszych sposobów na aranżację ściany w salonie są obrazy. Możemy powiesić oryginalne dzieło sztuki, reprodukcję, własną twórczość, a także ciekawą grafikę czy plakat!
Faktura ścian a wystrój wnętrza
Dodatkowym środkiem dekoracji ścian może być faktura czy rysunek materiału okładzinowego lub farby. Wyrazista faktura ściany będzie robiła wrażenie przestrzennej i doda wnętrzu przytulności. Pozwoli też nadać wnętrzu klimat. Niekiedy faktura połączona z kolorem jest tak dekoracyjna, że to właśnie ściana staje się najbardziej przyciągającym uwagę elementem aranżacji wnętrza. Ciekawe efekty uzyskuje się, zestawiając kontrastowe fragmenty ścian gładkich z fakturowanymi: obie powierzchnie zyskują wtedy na sile. Bywa też, że nadmiar ścian z fakturą męczy wzrok i wzbudza niepokój, dlatego w ten sposób wyróżnia się najczęściej jedną ze ścian. Faktury naturalnych materiałów należą do najbardziej przyjaznych. Atutem drewna, kamienia czy cegły jest naturalne pochodzenie i trwałość. Wykańczając nimi ściany, zyskujemy także płaszczyznę o niepowtarzalnym rysunku i fakturze, którą można łatwo dobrać do stylistyki wnętrza. Bardzo efektownie wyglądają ściany wykończone onyksem czy trawertynem. Modne stały się także okładziny z łupka czy wapieni i piaskowców. Gdy użyjemy niewielkich elementów, powierzchnia ściany zyska głębię, duże płyty na pierwszy plan wysuną rysunek kamienia. Coraz chętniej do wykańczania ścian stosuje się także dekoracyjne forniry, których rysunek drewna dodaje wnętrzu ciepła.
Dekoracyjne ściany w salonie - tkaniny na ścianę
Ciepła faktura tkanin. Bardzo wdzięcznym środkiem w kreowaniu przytulnego, ciepłego wnętrza jest wykończenie ścian materiałami o fakturze tkaniny. Dzisiaj zamiast kosztownych tkanin stosuje się mięsiste tapety tekstylne, z włókna szklanego czy flizelinowe. Bardzo efektowne są tapety tekstylne, o warstwie wierzchniej wykonanej z naturalnej tkaniny, np. lnu czy juty, a nawet jedwabiu, trwale połączonej z podłożem winylowym lub papierowym. Wzory i sploty tkanin naturalnych imitują także tapety z włókna szklanego. Winylowe są zwykle grube, „mięsiste” i mają rysunek przypominający tłoczone wykładziny dywanowe.
Co na ścianę w nowoczesnym salonie
Faktury budowlane. Wraz z modą na wnętrza industrialne zaczęto nadawać ścianom fakturę surowego betonu. Można ją uzyskać, nakładając tynk strukturalny czy malując ścianę farbą z dodatkiem proszku strukturalnego. Ciekawie może też wyglądać naturalna ściana betonowana z rysunkiem desek szalunkowych. Równie silnie oddziałują na wnętrze ściany murowane z charakterystycznym wzorem i kolorem cegieł.
Ściany w salonie - wzory
Wzory ścian to mocny efekt w aranżacji salonu. Doskonałym sposobem na nadanie wnętrzu bardziej indywidualnego charakteru jest zastosowanie na ścianie wzoru. Możliwości jest wiele, do wyboru są wzory ścian: paski, kratki, motywy roślinne i wzięte z natury, a nawet ulubione krajobrazy. Wyrazisty wzór, którym pokryto ściany, może narzucać aranżację wnętrza. „Mocne”, różnobarwne wzory ścian najlepiej się prezentują, gdy zostaną użyte na dużych płaszczyznach ścian lub tylko na jednej. Zastosowane w niewielkim wnętrzu salonu na wszystkich ścianach zmniejszą je i mogą męczyć wzrok. Jeśli wzory na ścianie w salonie są różnokolorowe, należy też zadbać, by nasycenie barw w elementach aranżacji było podobne. Bezpiecznym i modnym rozwiązaniem jest wykorzystanie wzorów uproszczonych - form geometrycznych czy kwiatów wyeksponowanych na utrzymanym w tej samej tonacji tle. Gdy chcemy uzyskać modne wzory na dużych powierzchniach, sięgnijmy po tapety, fototapety, tkaniny, szablony malarskie lub gotowe naklejki ścienne.
Autor: Marcin Czechowicz
Niebieskie ściany dodają salonowi lekkości i sprzyjają relaksowi, dlatego doskonale nadają się w domach osób wyczerpanych psychicznie, potrzebujących spokoju i wypoczynku.
Autor: serwis prasowy Quick Step
Nowoczesny salon z dużą ilością drewna i roślin oraz nastrojowym oświetleniem to przepis na przytulne wnętrze.