Dekoracje świąteczne stołu: jakie zestawienia kolorów królują w nakryciach świątecznego stołu?
Odświętna dekoracja stołu podkreśla doniosłość spotkania i wyjątkowy czas spędzany z rodziną i bliskimi przy okazji Świąt. Kolorystyka świeżej bieli, uroczystego złota i królewskiego kobaltu w świątecznej dekoracji stołu przyda niezwykłego, pałacowego charakteru świątecznym spotkaniom. Co więc wybrać na nadchodzące Święta: bardziej delikatne syntezy bieli i złota czy królewską purpurę i butelkową zieleń w dekoracji świątecznego stołu?
Autor: agencjafree/living4media
Jakie zestawienia kolorów królują w nakryciach świątecznego stołu? Odświętna dekoracja stołu podkreśla doniosłość spotkania i wyjątkowy czas spędzany z rodziną i bliskimi przy okazji Świąt Bożego Narodzenia. Warto dopasować ją do wystroju naszego wnętrza, indywidualnych upodobań i optymalnej ilości dekoracji w naszym wnętrzu. jakie zestawienia kolorystyczne sprawdzą się najlepiej przy tegorocznej dekoracji świątecznego stołu w naszym wnętrzu? Prezentujemy kilka najbardziej odświętnych, eleganckich i ponadczasowych zestawień kolorów świątecznych dekoracji stołu, które nigdy nie zawodzą! Sprawdź, które kolory świątecznych nakryć pasować będą do Twojego wnętrza.
Świąteczne dekoracje stołu: kolory świątecznych dekoracji
Złoto, bordo i butelkowa zieleń
Bordowe i złote dodatki to iście królewski zestaw, idealny wprost na dekorację świątecznego stołu. Bordowy obrus przekryty złotym bieżnikiem (bądź białym ze złoconą nitką) to iście królewska podstawa pod wigilijną zastawę. Do królewskiego bordo pasują przede wszystkim klasyczne formy gładkiej ceramiki oraz harmonia i symatria w dekoracji. Złocone ranty zastawy stołowej, bądź złotem emaliowane szklane i ceramiczne talerze, doskonale wtopią się w królewską aranżację świątecznego stołu. Butelkowa zieleń, jeśli ma się pojawić, powinna wystąpić w roli subtelnego akcentu – jako serwetki bądź smukłe, strzeliste świeczki w mosiężnych, pozłacanych kandelabrach czy pojedynczych świecznikach. Butelkowo zielone pokrowce na krzesła świątecznego stołu oraz bieżnik w tym samym odcieniu złagodzą nieco pałacowy charakter nakrycia na rzecz swobodniejszej interpretacji tej najobfitszej wersji dekoracji świątecznego stołu.
Srebro, kobalt i biel
Srebrne dodatki, takie jak świece, serwetki świąteczne, elementy stroików znakomicie zgrają się ze srebrzoną estetyką sztućców czy ozdobnych kandelabrów. Doskonale przy dekoracji stołu świątecznego kolorystyką srebra i zimy sprawdzą się kultowe samowary czy popularne w latach ’90 naczynia cynowe: patery, sosjerki, bomboniery czy cukiernice. Dekoracyjne świece powinny być dopasowane do ilości wzorów na świątecznym obrusie – jeśli wzór jest gęsty i zawiły, świece powinny pozostać monochromatyczne i jednobarwne (jednolicie złote, białe czy kobaltowe). Jeśli obrus jest gładki i jednobarwny, a zastawa stonowana – możemy zaszaleć z wzorami na świeczkach, serwetkach świątecznych oraz z ilością stroików pośród wigilijnych potraw. Im bogatszy wzór na talerzach i głównym kreatorze świątecznego klimatu stołu – obrusie, tym dodatki musimy tonować, minimalizować i upraszczać. Jeden, za to spektakularny stroik świąteczny wykonany z szyszek lekko przypruszonych efektem sztucznego śniegu, zrobi bardziej spektakularny total look świątecznej aranżacji stołu, niż wiele drobnych i mniej charakterystycznych świątecznych ozdób.
Kobalt, złoto i biel
Kobaltowa zastawa nie musi być jednolita. Dekoracyjne, ludowe wzory ceramiki z rodzimych manufaktur (Bolesławiec, Włocławek) nasycone charakterystycznym, mocnym, kobaltowym pigmentem doskonale sprawdzą się jako uzupełnienie białej, klasycznej zastawy obiadowej. Jeśli pokusimy się o kilka dekoracyjnych talerzy bądź plater na ciasto w odcieniu złota, podkreśli to uroczysty i dworski charakter dekoracji stołu na święta. Kilka smukłych, złotych bądź białych świeczek w dekoracyjnych kandelabrach (mosiężnych, pozłacanych czy szklanych) dopełni czaru aranżacji. Kobaltowa zastawa nie musi być droga, a złoty odcień na talerzach powlekany 24-karatowym kruszcem by świąteczna dekoracja stołu w tych barwach nabrała pałacowego sznytu. Umiejętne zestawianie kolorów w nawet drobnych elementach dekoracji świątecznego stołu nada mu wyjątkowej estymy i podniosłości.
Biel i złoto
Najdelikatniejsza i jednocześnie najbardziej spektakularna para kolorów, które dodają odświętnego charakteru świątecznemu nakryciu stołu. Biały obrus powlekany delikatnym, złoconym ornamentem (wici roślinnej, maureski, świątecznych atrybutów) wymaga delikatnej oprawy zastawy stołowej. Biała zastawa (ewentualnie z delikatnie złoconymi rantami) i przezierne szkło (szklany dzban na kompot z suszu, szklane miseczki na barszcz z uszkami itd.) to doskonałe zwieńczenie białego obrusu ze złotym motywem. Poza tym taki zestaw pasuje również do wielu innych okazji, stąd zjednuje sobie wielu amatorów.