Dekoracje wnętrz: maszyna do szycia Singer. Jak wykorzystać maszynę we wnętrzu
Stara maszyna do szycia Singer jest często wykorzystywana jako dekoracje wnętrz. Najczęsciej maszyna do szycia przerabiana jest na stolik. Pomysłowe dekoracje wnętrz: ZDJĘCIA.
Autor: Marcin Czechowicz
Spis treści
- Maszyna Singera – ikona techniki XIX wieku
- Maszyna Singera w sypialni, łazience, przedpokoju, kuchni, salonie..
Znana na całym świecie firma Singer – renomowana marka maszyn do szycia – powstała w 1851 r. Jej wielki sukces handlowy, a zarazem droga do sławy, początek bierze w patencie założyciela, Isaaca Merrita Singera, na konstrukcję nowoczesnej maszyny do szycia.
Maszyna Singera – ikona techniki XIX wieku
W stosunku do wcześniejszych modeli maszyna Singera przynosiła szereg innowacji – wygodny napęd nożny (pedał) zamiast ręcznego (korbki), wygodną w nawlekaniu prostą igłę (zamiast stosowanych dotychczas igieł łukowatych) i stopkę przytrzymującą materiał. Węzłowe elementy konstrukcji i sposobu pracy maszyny Singera okazały się tak trafne, że są stosowane do dziś. W momencie premiery zaś najbardziej imponowała szybkość pracy urządzenia, które pozwalało wykonać aż 900 ściegów na minutę zamiast około 100, jakie bardzo wykwalifikowana szwaczka osiągała przy pracy ręcznej. Jako jeden ze słupów miliowych rewolucji technologicznej XIX wieku, szybko stała się ikoną popkultury.
Oczywiście w ciągu półtora stulecia maszyny do szycia Singera były poddawane dalszym ulepszeniom. To firma Singer po raz pierwszy umożliwiła szycie zygzgakiem, wprowadziła pierwsze elektroniczne maszyny do szycia, a także umożliwiła wykonywanie w domowych warunkach skomplikowanych aplikacji z koralików, haftu albo pikowania. Doceniają to nie tylko profesjonaliści, także hobbiści (zwłaszcza hobbistki) mody oraz wystroju wnętrz.
Maszyna Singera w sypialni, łazience, przedpokoju, kuchni, salonie..
Stara maszyna Singera, a właściwie ażurowa żeliwna podstawa maszyny do szycia, z pedałem i kołem zamachowym, często gości w wystroju wnętrz. Podstawa maszyny Singera może służyć za bazę dla pomocniczego stolika w przedpokoju, sypialni, kuchni czy w salonie. Wystarczy dodać jej drewniany, kamienny lub szklany blat. Z uwagi na niewielkie rozmiary doskonale sprawdzi się w roli stolika nocnego. Z nieco większym blatem z kolei – posłuży za barek, toaletkę, a nawet stolik pod umywalkę.
Z kolei kompletna, zachowana w dobrym stanie lub odnowiona maszyna Singer będzie ładną dekoracją wnętrza – sypialni, pracowni, garderoby. Sposoby aranżowania zarówno stolików z maszyny do szycia, jak i kompletnych zabytkowych maszyn Singera, prezentujemy w powyższej galerii.