Dekoracje ze świecami w roli głównej – inspirujące pomysły, instrukcja wykonania świecy hand made
Świece to dekoracja domu i sposób na stworzenie miłego nastroju. Płomyki świec podkreślają chwile wyjątkowe, dodają wnętrzom przytulności i sprzyjają relaksowi. Ten ciepły blask doceniamy zwłaszcza jesienią i zimą, gdy szybko zapada zmrok. Twórz więc aranżacje ze świecami w roli głównej – tych gotowych albo zrobionych samodzielnie (to łatwe!). Oto garść inspiracji i porad, dzięki którym będą się prezentować zjawiskowo!
Autor: A. Ciszewska, styl.: A. Wrodarczyk/HAPPY/PLACE
Domowym sposobem łatwo jest zrobić oryginalną świecę (instrukcja wykonania w takim kubku – dalej). Możesz wybrać oryginalny pojemnik, np. piękną filiżankę, chochlę, muszlę itp. Dodając pigment do barwienia wosku, nadasz jej kolor, a olejek eteryczny – aromat. Im więcej będzie tych substancji, tym odcień i zapach staną się intensywniejsze.
Spis treści
- Świece dekoracyjne – dlaczego warto ich używać?
- Estetyczne dekoracyjne świece – czyli jakie?
- Pomysłowe aranżacje ze świecami dekoracyjnymi
- Dekoracyjne świeczki hand made – zrobisz je bardzo łatwo!
Świece dekoracyjne – dlaczego warto ich używać?
Choć nasze domy rzęsiście oświetlamy najnowocześniejszymi źródłami światła, świece nadal mają dla nas nieodparty urok. Ich blask to nastrój, magia, tajemnica. Sprawiają, że wnętrze staje się przytulne i nam przyjazne, lepiej w nim odpoczywały. Ładne świece również po prostu zdobią wnętrze. Liczy się nie tylko kształt i kolor świecy. Znaczenie ma świecznik czy lampion, w których umieścimy świecę, a także miejsce, gdzie ją ustawimy.
Pamiętaj jednak, że nie jest obojętne, z czego świeca jest zrobiona – zwłaszcza jest to istotne, jeśli często palisz świece w domu. Dowiedz się, jakie świece nie szkodzą zdrowiu człowieka oraz środowisku naturalnemu oraz jakich świec nie kupować.
Estetyczne dekoracyjne świece – czyli jakie?
Możemy kupić najróżniejsze świece: smukłe, okrągłe, w formie prostopadłościanu, duże, małe, kolorowe, białe, gładkie, reliefowe, ozdobione, w formach faunistycznych i florystycznych. Które są najpiękniejsze? Wszystko zależy od naszych upodobań.
Zdaniem jednych – najbardziej eleganckie są gładkie, białe lub prawie białe albo czarne czy ciemnobrązowe, bo w nich zawarta jest kwintesencja światła i odwiecznej gry jasności z ciemnością. Sprawdzają się w każdej aranżacji.
Inni wolą barwione – te z kolei ożywiają kompozycję. Trzeba też pamiętać, że bardziej skupiają uwagę na sobie niż na samym blasku.
Świece zdobione, np. delikatnymi reliefami, mogą zachwycać i wyglądać jak małe dzieła sztuki. Te z zatopionymi ziarenkami kawy, przyprawami czy pączkami kwiatów. itp... nierzadko wyglądają dość tandetnie – muszą być naprawdę dobrze zrobione, by były estetyczne.
Podobnie rzecz się ma ze świecami uformowanym w konkretnym kształcie na wzór rzeźb kwiatów, zwierząt, postaci, figur – zwykle tylko te doskonałej jakości można uznać za efektowne i to raczej przed ich zapaleniem. Niestety, wraz z wypalaniem się świeca traci swoją formę i nie wygląda już najlepiej.
Świeczki zapachowe najczęściej są sprzedawane w szklanych opakowaniach otwartych albo z nakrywką – większość jest po prostu ładna, więc od razu można je ustawić na półce, parapecie, blacie szafki czy stołu. Mimo wszystko, dla bezpieczeństwa, lepiej je postawić na tacce, talerzyku czy plastrze drewna. Wtedy nie uszkodzi powierzchni nawet gdy będzie już się dopalać (temperatura) lub pęknie (zdarza się to rzadko, ale jednak).
Pomysłowe aranżacje ze świecami dekoracyjnymi
Świece i dekoracje hand made mają niepowtarzalny urok i podkreślają indywidualny charakter wnętrza. Dbaj jednak o bezpieczeństwo! Świece lokuj z dala od przedmiotów, które mogą się od nich zapalić. NIGDY nie wychodź z pomieszczenia, pozostawiając zapalone świece (chyba że cały czas nasz je na oku) – wystarczy delikatny ruch powietrza, by znajdujące się w pobliżu papier, tkanina itp. zajęły się ogniem. Zasada gaszenia świec w przypadku wyjścia choć na chwilę z pomieszczenia jest szczególnie obowiązująca, jeżeli w domu są dzieci albo zwierzęta. Mając powyższe zasady w głowie, nie żałuj świec domowi!
- Ustawiaj świece pojedynczo i grupach, tworząc ładne kompozycje.
- Ustawiaj je na stołach, stolikach, komodach, konsolach, parapetach. W latarenkach oraz te duże na podstawie z deski czy tacy można ustawić wprost na podłodze.
- Dobieraj świeczniki i lichtarze oraz lampiony do stylu wnętrza.
- Szukaj niekonwencjonalnych podstaw i osłon dla świec: weź pod uwagę tace, misy, kieliszki, wazony, plastry drewna i deseczki. J
- Jeśli masz w planie świece własnej roboty, rób je nie tylko w ładnych naczyniach, ale także w wydrążonych jabłkach, skorupkach orzecha, muszlach itp.
- Świece w szklanych pojemnikach można wstawić w papierowe torby odpowiednio duże – tak, by ścianki nie miały możliwości zetknięcia się z płomieniem. Wyglądają świetnie!
- Wszelkie szklane i lustrzane powierzchnie odbijające płomyki to wymarzone towarzystwo dla świec. Ustawiaj je więc np. przy lustrze albo na lustrzanej podstawce.
- Poniżej w galerii zdjęć możesz zobaczyć inspirujące aranżacje ze świecami w roli głównej!
Autor: A. Ciszewska, styl.: A. Wrodarczyk/HAPPY/PLACE
Muszle jako miniświeczki to zjawiskowa dekoracja! W wersji rustykalnej czy scandi mogą to być skorupki orzechów włoskich. Zrobisz je łatwo w domu, korzystając z instrukcji zamieszczonej w galerii powyżej. Aby płynne parafina czy wosk nie wylały się z muszli lub skorupki, na czas zastygania przymocuj je do blatu plasteliną. Potem też warto je tak przymocować do tacki czy talerzyka – będą się równo wypalały.
Dekoracyjne świeczki hand made – zrobisz je bardzo łatwo!
Nie jesteśmy skazani wyłącznie na świece gotowe. Możemy je łatwo zrobić w domowych warunkach. Nie jest to wcale trudne, o czym możesz się przekonać, czytając i oglądając instrukcję wykonania, a efekt może być wspaniały!
- Produkty potrzebne do wyrobu świec (woski pszczeli czy sojowy, parafię czy stearynę, formy i pojemniki, knoty oraz blaszki mocujące itp.) można kupić w sklepach (np. Zrobswiece.pl czy Krainaswiec.pl) – oferta jest bardzo szeroka.
- Warto wiedzieć, że świece z naturalnych wosków są zdrowsze dla nas i lepsze dla przyrody. Świece z parafiny czy stearyny uważa się za mało ekologiczne i niezdrowe dla domowników).
- Doskonałym pomysłem jest wykorzystanie ogarków świec. Zbieraj je, a potem roztop w kąpieli wodnej i zrób świecę według naszej instrukcji.
- Świece można zrobić, korzystając z formy albo od razu w efektownym pojemniczku, np. kubeczku, filiżance, miseczce itp., co także może mieć aspekt proekologiczny.
- Dla koloru możesz dodać do płynnej masy pigment do barwienia świec, dla zapachu zaś – olejek eteryczny. Dodawane ilości zależą od tego, jak intensywny odcień i aromat chcesz uzyskać. Najlepiej używać olejków pochodzenia naturalnego.
Autor: A. Ciszewska, styl.: A. Wrodarczyk/HAPPY/PLACE
Domowym sposobem łatwo jest zrobić oryginalną świecę (instrukcja wykonania w takim kubku – dalej). Możesz wybrać oryginalny pojemnik, np. piękną filiżankę, chochlę, muszlę itp. Dodając pigment do barwienia wosku, nadasz jej kolor, a olejek eteryczny – aromat. Im więcej będzie tych substancji, tym odcień i zapach staną się intensywniejsze.