Dekoracyjne magnesy na lodówkę i magnetyczne farby, folie, tapety i gadżety. Sprawdź, czy nadal są modne

2024-07-02 15:14

Dekoracyjne magnesy na lodówkę od lat cieszą się dużą popularnością jako praktyczny i estetyczny dodatek do kuchni. Jednak wraz z rozwojem technologii, na rynku pojawiły się różnorodne magnetyczne farby, folie, tapety i gadżety, które otwierają nowe możliwości aranżacji wnętrz. Czy ozdobne magnesy na lodówkę i metalowe powierzchnie to nadal hit czy już kit? Jak wykorzystać magnetyczne folie, tapety, fototapety i inne gadżety w pomysłowy sposób?

Spis treści

  1. Magnes w służbie dekoracji
  2. Zrób magnetyczną ozdobę – to proste!
  3. Magnesy na lodówkę i inne magnetyczne dekoracje to hit czy kit?
  4. Tapeta, folia i farba magnetyczne – jak one działają?
  5. Przygotuj powierzchnię pod magnetyczną dekorację
  6. Lampy lewitujące – jak to działa?
  7. Magnes – praktyczne wykorzystanie
Magnesy ozdobne, magnetyczne farby i folie oraz gadżety – farba dwa w jednym
Autor: Magnat Zamiast używać najpierw farby magnetycznej, a potem tablicowej, możesz wybrać magnetyczną farbę tablicową (na zdjęciu marka Magnat). Uzyskasz świetny efekt, malując nią odpowiednio przygotowane ściany czy inne powierzchnie, np. meble, drzwi itd. Magnetyczna tablicówka doda charakteru kuchni czy przedpokojowi, a w pokoju dziecka pozwoli maluchowi na swobodę artystyczną! Można pisać kredą i przyczepiać niej rysunki, zdjęcia i notatki magnesami.

Magnes w służbie dekoracji

Magnetyczne dekoracje od ładnych paru lat nie wychodzą z mody! I stale przybywa pomysłów na wykorzystanie ich siły. Kolorowe ozdóbki przyczepiane do lodówki czy farba magnetyczna nadal cieszą się wzięciem, ale można pójść krok dalej i stosować je w sposób niekonwencjonalny albo pomyśleć o dekoracjach z wykorzystaniem folii, tapet, mat oraz magnetycznych dodatków, np. „lewitującej” lampki nocnej czy ramki na zdjęcia. Warto też opracować własne projekty, bo będą idealnie dopasowane do naszego wnętrza – dosłownie i w przenośni! ;-)

Magnesy ozdobne, magnetyczne farby i folie oraz gadżety – tematyczne kolekcje
Autor: Amazon Kupując ozdobne magnesiki na lodówkę czy tablice magnetyczne, zbieraj je tematycznie. Mogą to być np. minisukulenty w doniczkach (Amazon.pl), zwierzaki, miniaturowe reprodukcje znanych obrazów itp. Zestawy z myślą przewodnią prezentują się miło i harmonijnie. Jeśli wolisz radosną zbieraninę – działaj! Też ma swój urok, zadbaj tylko dla niej o jednolite, spokojne tło.

Zrób magnetyczną ozdobę – to proste!

Magnesy różnej wielkości, kształtu i mocy kupisz w marketach budowlanych czy na np. Topmagnesy.pl, Magtom.pl, Magnesy.sklep.pl, Allegro.pl. Przyklej je mocnym klejem typu kropelka do małego obiektu, np. talerzyka, figurki, muszelki, kamyka, ramki ze zdjęciem. Odczekaj chwilę i... ozdoba gotowa! W ten sposób zrobisz zindywidualizowany magnesik dekoracyjny na lodówkę itp. albo prezent DIY!

Magnesy ozdobne, magnetyczne farby i folie oraz gadżety – magnesiki na AGD
Autor: Getty Images Kilkanaście lat temu pojawiła się moda na dekorowanie lodówek i zmywarek magnesikami. Czy jest to hit czy już kit? Hm, to zależy od... samych magnesików. Zdarzają się bardzo ładne, dobrze zaprojektowane i wykonane, ale większość jest, niestety, dość tandetna. Jeśli więc nie chcesz celowo zabawić się kiczem, dobieraj magnesiki z wyczuciem (rady znajdziesz w tekście i w opisie zdjęć w galerii).

Magnesy na lodówkę i inne magnetyczne dekoracje to hit czy kit?

Masz ochotę kupić magnesiki na lodówkę lub lewitującą ramkę? Chcesz ścianę okleić tapetą czy pomalować farbą  magnetyczną? Trochę jednak obawiasz się, że to będzie kicz? No, cóż... Tak jak w przypadku każdego innego elementu wyposażenia i dekoracji wnętrz, wszystko zależy od projektu, jakości, wyczucia estetycznego i... efektu, jaki chcemy uzyskać. Jeżeli zabawa kiczem będzie celem – szalej! Jeśli jednak zależy ci na wysmakowanym efekcie, pamiętaj, że:

  • Magnesiki dekoracyjne na lodówkę (i inne metalowe powierzchnie) mogą być ładne, wręcz prezentować się jak małe dzieła sztuki. Większość jednak to tandeta w stylu „pamiątka z podróży” produkowana w Chinach itp. Stragany z nimi omijaj więc łukiem. Kupuj raczej tylko te dobrze zaprojektowane, interesujące czy zabawne,  rzemieślnicze.
  • Ozdabiając lodówkę magnesikami, warto kierować się kluczem, np. tematycznym czy kolorystycznym.
  • Na ścianie pokrytej farbą magnetyczną lub także farbą tablicową nie powinien panować chaos. Usuwaj stare zapiski i karteczki. Zdjęcia z pozaginanymi rogami i przykurzone też nie będą zdobiły. Ta sama zasada dotyczy tablic magnetycznych.
  • Sięgając po magnetyczną tapetę czy taką farbę, nie przesadź! Tapeta czy farba, a w konsekwencji na niej różne rzeczy poprzypinane itp., na zbyt dużej powierzchni może przytłoczyć wnętrze, zwłaszcza niewielkie.
  • Magnetyczne gadżety dekoracyjne, jak lampki, ramki, globusy i inne bywają wysokiej jakości i ładnie zaprojektowane, jak i tandetne. Po prostu trzeba wybrać produkt niekoniecznie najdroższy, lecz dobrej jakości i prezentujący się szlachetnie (lub... w miarę szlachetnie ;-)).

Tapeta, folia i farba magnetyczne – jak one działają?

Zasada ich działania jest podobna: masa tworząca produkt zawiera drobinki żelaza. Tapeta i folia naklejone oraz farba naniesiona na daną powierzchnię (ściana, mebel, drzwi itp.) przyciąga więc magnes. W przypadku farby można nałożyć jej kilka warstw (według zaleceń producenta), by wzmocnić efekt. Na rynku są produkty łączące właściwości powierzchni magnetycznych i tablicowych – można więc po nich pisać kredą i przyklejać do nich magnesiki.

Magnesy ozdobne, magnetyczne farby i folie oraz gadżety – farby magnetyczne
Autor: Getty Images Farba magnetyczna lub magnetyczno-tablicowa daje wiele możliwości aranżowania, kreowania i dekorowania przestrzeni. Farby magnetyczne są z reguły czarne i grafitowe – zawierają drobinki żelaza, które w jaśniejszych kolorach byłyby widoczne. Wielu producentów daje możliwość uzyskania powierzchni przyciągającej magnes w wybranym kolorze: najpierw należy położyć kilka (z reguły trzy) warstw farby magnetycznej, a potem pomalować ją farbą w wybranym kolorze tej samej marki.

Przygotuj powierzchnię pod magnetyczną dekorację

Przygotowując powierzchnię pod magnetyczną farbę, tapetę czy folię samoprzylepną, postaraj się, by była ona jak najgładsza. Wtedy magnesy będą się lepiej trzymały. Przed malowaniem przeczytaj informację na opakowaniu – instrukcje mogą się różnić zależnie od marki farby. Zwykle zaleca się nałożenie kilku jej warstw. Farbę magnetyczną można pomalować farbami do ścian czy tablicową, ale ta dodatkowa warstwa może osłabić działanie magnesów. Jako „pineski” wybierz więc bardzo silne magnesy neodymowe.

Lampy lewitujące – jak to działa?

Lewitujące czy pływające, czyli zawieszone na pozór wbrew prawu powszechnego ciążenia, lampy czy żarówki działają na zasadzie podobnej tej pozwalającej na doładowanie bezprzewodowe smartfona. Różnica jest taka, że telefon dotyka do „bazy”, a żarówka nie. Jej zawiśnięcie w powietrzu jest możliwe dzięki działaniu pola magnetycznego. Do ładowania dochodzi za pomocą indukcji elektromagnetycznej. W przypadku lewitujących ramek na zdjęcia czy innych ozdób (mogą być z podświetleniem albo nie) zasada działania jest taka sama.

Magnes – praktyczne wykorzystanie

Nie masz co zrobić z magnesem? Włóż go do szafki ze śrubkami, gwoździkami albo do pudła ze szpilkami – na pewno nie zginą!  Za jego pomocą możesz też np. „zamontować” wieszak na metalowej powierzchni, obrazek i inne drobne przedmioty. Wystarczy go przykleić do przedmiotu (tak jak w przypadku ozdoby DIY).

Nasi Partnerzy polecają