Dekoracyjne zegary: 12 pomysłów na praktyczne ozdoby
Zegar jako ozdoba? Jak najbardziej! Wykorzystaj jeden lub kilka, rzeczywisty przedmiot i jego wizerunki, dodaj mu funkcje lub je zmień – zyskasz efektowną dekorację, którą w dodatku możesz łatwo modyfikować.
Autor: materiały prasowe Laura Ashley
Kilka zegarów ściennych oraz kominkowe i budziki (Lauraashley.pl) wyglądają efektownie i zabawnie. W twojej wersji nie musi być ich aż tyle – najważniejsze, by przeważała jedna forma (tu koło), a barwy były zbliżone. Jeśli nastawisz je na tę samą godzinę, uspokoisz aranżację (i na pewno nigdzie się nie spóźnisz!). Jeżeli będą wskazywać czas w różnych strefach, stanie się ona bardziej dynamiczna (wtedy koniecznie podpisz je odpowiednimi miastami).
Spis treści
Zegary dzielą się między innymi ze względu na metodę pomiaru czasu (wodny, słoneczny, mechaniczny, elektryczny itd.) oraz na sposób jego wskazywania (tarczowy, projekcyjny, kartkowy, diodowy itd.). Dla nas jednak będzie się liczył podział na szafkowe stojące i wiszące, ścienne, wieżowe, naręczne czy budziki. Od strony dekoratorskiej ich wygląd jest bowiem najważniejszy.
Jak dobierać zegary do wystroju?
Jeśli masz trochę miejsca, pomyśl o okazałym zegarze podłogowym. Lubisz retro? Poszperaj na pchlich targach lub w internecie – może trafi ci się jakiś Gustav Becker, Koeniger, zegar gdański czy szwedzka Mora? Masz też współczesną alternatywę – ikeowski Pendel, zegar-biblioteczka. Podobnie jest ze ściennymi szafkowymi. Pomyśl też, jak efektownie wykorzystać… szafkę w nieczynnym zegarze. Tarczowe znajdziesz zwykłe inspirowane zegarami dworcowymi i wieżowymi, stylizowane i nowoczesne.
.. Antyczne zegary – jak kupować i aranżować w mieszkaniu? >>>
Z małych twórz kompozycje, te w megaskali wyeksponuj. Baw się motywem – naklejka, rysunek czy fototapeta dają mnóstwo możliwości. By efekt zachwycał, swoją dekorację wykonaj z zegarmistrzowską dokładnością!
Warto wiedzieć: zegar ścienny dopasuj do całego wystroju lub celowo, na zasadzie zabawy detalem, go skontrastuj – wtedy stanie się we wnętrzu wyrazistym akcentem.
Zegar ma głos!
Ten bijący, z kurantem czy kukułką, może irytować domowników – dlatego początkowo pozwalaj mu się odzywać tylko w ciągu dnia, a na noc zawieszaj wybijanie, „wykukiwanie” czy wygrywanie godzin. Warto pamiętać, że niektóre zwykłe zegary, np. ścienne, chodzą głośno. Jeśli cię to denerwuje, kup taki z cichym mechanizmem.
Zegar zrób to sam
Mechanizm i wskazówki możesz pozyskać z mniej atrakcyjnego zegara ściennego albo kupić, np. na Atrix.pl, Allegro.pl, Mechanizmy.zegary-dzwony.pl. W tych miejscach dostaniesz też cyfry, cyferblaty czy mechanizmy… chodzące do tyłu, czyli tzw. wsteczne. Aby taki ekstrawagancki zegar spełniał swoje zadanie, cyfry naklej tak, by 1, 2, 3 itd. szły od 12 w lewo (odwrotnie niż zwykle). Naprzeciwko niego zaś lustro zawieś – będziesz w nim widzieć zegar w wersji tradycyjnej.
Autor: archiwum
Urodziwą, szarą kuchnię okraszono czarnym, sporej wielkości zegarem. Przykuwa on uwagę, dodaje wnętrzu eleganckiego charakteru. Nie sposób go przeoczyć!
Autor: Marek Ilmer
Autor: materiały prasowe IKEA
Ciemne kolory w sypialni, tworząc kameralny nastrój, sprzyjają wypoczynkowi (wyposażenie IKEA). Spróbuj u siebie brązów, głębokich zieleni lub granatu, a zobaczysz, że wnętrze nabierze także zmysłowej intymności. Czyż nie takie powinno być miejsce do spania? Zagłówek łóżka, kapy i narzuty wybierz z wyraźną fakturą lub pikowaniem. W blasku nocnych lamp światłocienie ożywią ich powierzchnie. By zupełnie nie zgubić się w mroku, pościel niech będzie śnieżnobiała.