Designerskie zające na Wielkanoc i nie tylko: 9 najciekawszych projektów
Zajączek to jeden z symboli Wielkanocy, choć trudno właściwie powiedzieć, skąd wywodzi się ta tradycja. Myśląc o wiosennych świętach, przygotowaliśmy zestaw 9 designerskich zająców – od porcelanowych figurek po intrygujące lampy. Takie dekoracje dla domu będą się zresztą świetnie sprawdzać przez cały rok.
Autor: Herend Animals
Zając z marchewką - kultowa figurka porcelanowa Herend
Spis treści
- 1. Królik polski
- 2. Wazon z Delft
- 3. Podajnik do wykałaczek
- 4. Skarbonka dla dzieci i dorosłych
- 5. Zając z marchewką
- 6. Zając pod abażurem
- 7. Zając Dürera
- 8. Zając na kubeczku
- 9. Lampa kubistyczna
- Stół na Wielkanoc: jak nakryć stół? Porady WIDEO
- Dekoracje wielkanocne - zobacz GALERIE ZDJĘĆ
1. Królik polski
Na początek polski akcent! „Królik polski” to urocza porcelanowa figurka od AS Ćmielów, która czaruje śnieżnobiałą powierzchnią. Wspaniale zaprezentuje się na wielkanocnym stole zwłaszcza wśród soczyście zielonych roślin oraz żółtych dekoracji. Nazwa figurki jest o tyle ciekawa, że zaprojektował ją artysta Wojciech Rij, który urodził się w Króliku Polskim. Dostępne są nie tylko białe wersje, lecz także ręcznie malowane w ciekawe wzory i ornamenty.
Sprawdź też: stół na Wielkanoc >>>
2. Wazon z Delft
Holenderskie miasto Delft słynie z fajansów produkowanych tam od XVII wieku. Ich cechą rozpoznawczą jest białe tło z ręcznie malowanymi zdobieniami w kolorze niebieskim. Projektant Marcel Wanders, nawiązując do tej długiej tradycji, zaprojektował kolekcję Delft Blue dla swojej marki Moooi. Co więcej, akcesoria zostały wykonane w Royal Delft, czyli jedynej fabryce działającej aż do dziś – od 1653 roku. Marcel Wanders ciekawie połączył nowoczesne wzornictwo z klasycznym rzemiosłem. W kolekcji Delft Blue znajduje się np. pomysłowy wazon-zając No. 9. „Uszy” zwierzaka można wypełnić kwiatami albo ziołami.

3. Podajnik do wykałaczek
Magic Bunny to uroczy podajnik do wykałaczek w kształcie zająca chowającego się w kapeluszu. Sprytne akcesorium zaprojektował Stefano Giovannoni dla włoskiej marki Alessi. Wystarczy lekko podnieść królika za uszy, by wysunął się wianuszek wykałaczek. Podajnik dostępny jest w wielu kolorach, dlatego świetnie sprawdza się jako dekoracja stołu – zwłaszcza wielkanocnego. Warto go jednak na stałe eksponować w kuchni. Ten praktyczny drobiazg jest na tyle ciekawie zaprojektowany, że trudno odgadnąć jego prawdziwą funkcję!
4. Skarbonka dla dzieci i dorosłych
Skarbonki powoli odchodzą do lamusa, ponieważ dysponujemy nowoczesnymi narzędziami do oszczędzania pieniędzy. Warto jednak czasem sięgnąć do tradycji. Urocza skarbonka Chilled Rabbit firmy Kare Design jest wykonana z tworzywa sztucznego z perfekcyjną dbałością o detale. Z takim dekoracyjnym drobiazgiem można ćwiczyć dobry nawyk oszczędzania już od najmłodszych lat. Nie zaszkodzi też wykorzystać skarbonki w roli dekoracji wielkanocnego stołu.
5. Zając z marchewką
Choć coraz częściej stawiamy na praktyczne dekoracje, warto mieć w domu także takie drobiazgi, które zwyczajnie cieszą oko. W fabryce porcelany Herend, działającej od 1826 roku, powstało wiele zabawnych figurek zajączków. Jeden z nich trzyma w łapkach dużą marchewkę. Zajączek urzeka ciekawym dekorem (geometryczne zdobienia przypominające siateczkę), a także elementami pozłacanymi (łapki, nóżki i nos zająca). Choć to klasyczny projekt, równie dobrze sprawdzi się w nowoczesnym wystroju.

6. Zając pod abażurem
Lampa, którą z pewnością nie pogardziłby Szalony Kapelusznik z „Alicji w Krainie Czarów”! Abażur wspiera się na figurce zająca i przypomina kapelusz. Rabbit Lamp to ukłon w stronę natury, a także nawiązanie do baśniowych opowieści. Lampa jest nieco mroczna, ale w duecie z fantazyjną formą silnie oddziałuje na wyobraźnię. Figurkę zająca wykonano z ogromną dbałością o szczegóły. Za projektem dla firmy Moooi stoi szwedzka grupa Front.
7. Zając Dürera
Niemiecki artysta Albrecht Dürer często określany jest jako Leonardo da Vinci północy. Wśród jego wielu dzieł dużą sławę zyskała grafika z zającem, którą można podziwiać w wiedeńskiej Albertinie. Obrazek z 1502 roku wyróżnia się niezwykłą dbałością o szczegóły, a to wszystko dzięki popisowemu wykorzystanie techniki akwareli. Zając Dürera inspiruje artystów i rzemieślników od kilku wieków. Śnieżnobiała porcelanowa figurka firmy Rosenthal to perfekcyjne odtworzenie zwierzaka w trzech wymiarach.

8. Zając na kubeczku
Kubki Mugtail japońskiej firmy Kinto to uroczy porcelanowy zwierzyniec. W środku lśniące wykończenie, a na wierzchu – matowe, z wyrzeźbioną podobizną zwierzaka. Do tego uchwyt w kształcie ogona (stąd w nazwie „tail”). Są i koty, i psy, i wiewiórki, ale nie zabrakło też królika. Uchwyt Mugtail Rabbit to uroczy zajęczy pomponik. Kubek stanowi świetny pomysł na prezent. Nie zaszkodzi również wykorzystać większej kolekcji kubków podczas wielkanocnego śniadania.
9. Lampa kubistyczna
Porcelanowy zajączek, który odpoczywa (albo czuwa w gotowości) i świeci! Taką pomysłową lampę zaprojektowała Lise Lefebvre dla holenderskiej marki Pols Potten. Co więcej, potraktowała zwierzaka jak kubiści – czyli silnie geometryzując. Gdy zapalimy Cubic Rabbit, światło efektownie odbija się na lśniącej porcelanie i jej „łamanych” formach. Zajączka-lampę polecamy zwłaszcza do wnętrz w stylu nowoczesnym – to prawdziwe dzieło rzemiosła artystycznego rodem z galerii sztuki współczesnej.
Stół na Wielkanoc: jak nakryć stół? Porady WIDEO
Dekoracje wielkanocne - zobacz GALERIE ZDJĘĆ
Kiedy zbliża się Wielkanoc, warto pomyśleć o pięknych wiosennych dekoracjach dla domu. Spieszymy z gotowymi pomysłami!
Autor: Materiały prasowe/Westing
Autor: Sylwester Rejmer
Jak wykonać sprytny ocieplacz na jakja wielkanocne? Zobacz nasz patent ZRÓB TO SAM na zabawną dekorację stołu wielkanocnego!
Autor: materiały prasowe Villeroy & Boch
bazą tej wielkanocnej aranżacji jest prosty, drewniany stół. Ozdobiono go kwiecistą zastawą, żółtymi sztućcami i białą, przecieraną osłonką z soczyście zieloną rośliną. Znalazła się ona na środku stołu, będąc jego gwiazdą. Ma apetyczny, przyjemny charakter, który pobudzi apetyty domowników.
Autor: archiwum
W sobotę 19 marca w salonie Housemore na ulicy Burakowskiej 4 odbyły się warsztaty z dekorowania stołów na świąteczne okazje. Charyzmatyczne prowadzące - blogerki : Ula MIchalak z Interiors design. Create a beautiful world i Dagmara Jakubczak z FORelements.pl wprowadziły uczestniczki w sztukę ozdabiania stołu.