Dodatki dekoracyjne: wybieramy nowy dywan. INSPIRACJE!
Dywan jest istotną częścią aranżacji salonu, sypialni, czasem jadalni. Ale jak dobrze dobrać dywan do mebli wypoczynkowych, innych dodatków dekoracyjnych oraz wielkości pokoju? Wybraliśmy kilka inspirujących przykładów jak dobrać dywan do pokoju!
Autor: Rafał Poławski
Modny dywan, nawiązujący stylem do klasycznych dywanów perskich. Jest jednak postarzany i farbowany, wygląda jakby korzystało z niego kilka pokoleń.
Spis treści
- Dodatki dekoracyjne: jak dobrać wielkość dywanu
- Więcej: co trzeba wiedzieć o dywanach?
- Dodatki dekoracyjne: jaki dywan będzie pasował do pokoju?
- Zobacz: dodatki dekoracyjne w stylu skandynawskim
Dywan jest jednym z ostatnich dodatków dekoracyjnych, które wybieramy do aranżacji wnętrza. Dzięki temu wiemy jaka będzie nam potrzebna wielkość dywanu, jego kolorystyka i styl. Ustawienie i rodzaj mebli wypoczynkowych wskaże nam czy powinniśmy wybierać dywan, który umieścimy pod sofą i fotelami czy powinniśmy szukać dywanu mniejszego.
Dodatki dekoracyjne: jak dobrać wielkość dywanu
Skąd mamy wiedzieć jak duży powinien być dywan do naszego pokoju? Czy ma być większy niż strefa wypoczynkowa? Czy ma wchodzić pod sofę i fotele? A może tylko powinien wypełniać przestrzeń wyznaczoną przez sofę narożną i stolik kawowy? Są dwie szkoły. Jedna mówi, że dywan powinien być na tyle duży, żeby wchodził pod sofę i fotele na ok. 2/3 głębokości sofy i wystawał poza prostokąt wyznaczony przez meble wypoczynkowe. Druga szkoła mówi, że dywan nie musi dochodzić do krawędzi sofy, właściwie tylko stolik kawowy powinien się na nim znajdować, a meble wypoczynkowe powinny stać na podłodze. Ostatnio zdecydowanie częściej stosujemy się do tej drugiej opcji. Taka wielkość dywanu sprawia, że aranżacja salonu wydaje się lżejsza, a dywan łatwiej wyjąć do czyszczenia. Inaczej wybieramy dywan do jadalni. Tam dywan powinien być zawsze na tyle duży żeby odsunięte krzesła podczas wstawania lub siadania mieściły się wszystkimi nogami na dywanie. Będzie wtedy wygodniej i bezpieczniej. Unikniemy zaczepiania się nogami krzesła o brzegi dywanu. W sypialni tak jak w salonie mamy dwie możliwości doboru dywanu. Możemy zdecydować się na jeden duży dywan, wsunięty pod łóżko. Powinniśmy jednak tak dobrać wielkość dywanu by co najmniej 50cm wystawało spod łóżka – o to przecież chodzi by bosa noga trafiać na miękki dywan. Inny sposób układania dywanów w sypialni to dwa małe dywaniki ułożone po obu stronach łóżka. W sypialni również zdecydowanie częściej korzystamy z tego drugiego rozwiązania.
Więcej: co trzeba wiedzieć o dywanach?
Dodatki dekoracyjne: jaki dywan będzie pasował do pokoju?
To jaki dywan będzie pasował do aranżacji salonu sypialni lub jadalni zależy od stylu aranżacji wnętrza. Do niedawna większość z nas wybierała dywany z długim włosem, typu shaggy. Cały czas są popularne, jednak coraz częściej decydujemy się na dywany płaskie. Dywany tkane z włókien naturalnych: wełny, bawełny, trawy morskiej czy sizalu. Mogą one być kolorowe, z wzorami geometrycznymi, kwiatowymi lub cieniowane. Doskonale odnajdą się w dużych, przestronnych salonach, w których optyczny podział podłogi tylko wyróżni cześć wypoczynkową, nie zmniejszając jej. W małych pokojach dziennych i w salonach z kuchnią sprawdzają się dywany gładkie w kolorach neutralnych. Dzięki nim jest cieplej i przyjemniej, ale przy okazji nie zmniejszają przestrzeni. Dywany gładkie, w kolorach neutralnych chętnie wybieramy do salonów w stylu nowoczesnym, minimalistycznym i etno. Dywany z wzorami geometrycznymi idealnie dopełniają aranżacje salonu w stylu skandynawskim i nowojorskim. Jednak rekordy popularności biją ostatnio dywany stylizowane na dywany perskie. Są specjalnie postarzane i farbowane – wyglądają jakby służyły kilku pokoleniom przed nami. Dywany takie pasują do wnętrz nowoczesnych i z elementami stylu etno oraz w stylu industrialnym. Do wnętrz w stylu skandynawskim także chętnie wybieramy dywany stylizowane na perskie oraz wyprawiane skóry zwierzęce. Do jadalni najlepiej wybierać dywany wzorzyste.