Domowa galeria krok po kroku: pomysły na dekoracje ścienne
Gdy już urządzimy mieszkanie, nadchodzi czas na wybór dekoracji. Ciekawym pomysłem jest domowa galeria – tym bardziej że ogromne pole do działania dają nam puste ściany. Wykorzystajmy ich potencjał, zaprezentujmy swoje zainteresowania i podkreślmy charakter wnętrza – obrazami, grafikami lub fotografiami. Zobacz, jak je dobrać i stworzyć stylową kompozycję.
Autor: Norsu Interiors
Grafiki w kilku rozmiarach przypadkowo rozrzucone na ścianie? Nic bardziej mylnego! Kompozycja jest spójna dzięki kilku motywom przewodnim, takim jak kolorystyka, prosty kształt (zarówno ramek jak i grafik), zbliżone odstępy czy powtarzające się tematy.
Spis treści
- Domowa galeria: jakie dekoracje wykorzystać?
- Domowa galeria: pomysły dekoracyjne
- Dekoracje ścienne - pomysły - ZDJĘCIA
Domową galerię możesz urządzić w dowolnym pomieszczeniu: salonie, sypialni, kuchni, a nawet łazience. Co więcej, do wyboru jest mnóstwo inspirujących dekoracji – od plakatów przez nadruki na tkaninie aż po akwarele czy obrazy olejne.
Domowa galeria: jakie dekoracje wykorzystać?
Zdjęcia: bliskie sercu, z ukochanymi osobami, z radosnymi chwilami podczas wakacji albo artystyczne – wybrane wedle gustu. Galeria zdjęć może stale się powiększać, jeśli przeznaczysz na nią wystarczająco dużo miejsca. Zrezygnuj z identycznych ramek i zamkniętej kompozycji. Wyznacz jednak choć jedną linię lub oś porządkującą całość i wieszaj kolejne zdjęcia blisko siebie.
Plakaty: mocne, wyraziste i przyciągające uwagę – takie są artystyczne plakaty filmowe, które świetnie sprawdzą się w roli ozdoby wnętrza. Oprócz tego możesz wykorzystać afisze teatralne, kultowe plakaty reklamowe czy nowoczesne projekty, np. z modnymi typografiami.
Wydruki na tkaninie: takie plakaty są dekoracyjne nie tylko dzięki temu, co przedstawiają – warto zwrócić uwagę także na ich materiał. Cyfrowy nadruk na bawełnie rozciągniętej między dwiema drewnianymi listewkami, mimo nowoczesnej technologii wykonania, ma delikatnie vintage’owy charakter. Nadruki wykonuje się też na innych tkaninach (np. płótnie), a nawet na blasze, drewnie, MDF-ie czy szkle.
Nie przegap: Druk cyfrowy, czyli technologia, która daje duże możliwości >>>
Obrazy: jeśli lubisz sztukę, postaraj się mieć w mieszkaniu choć jedno autentyczne dzieło. Może to być mała akwarela lokalnego artysty albo bardziej elegancki obraz olejny. Wtedy pomyśl też o odpowiedniej oprawie – czyli pięknej ramie.
Zobacz też: Jak dobrać ramę do obrazu? >>>
Domowa galeria: pomysły dekoracyjne
W równowadze: grafiki w kilku rozmiarach pozornie przypadkowo „rozrzucone” na ścianie, a tak naprawdę spójna kompozycja! Jak to osiągnąć? Przede wszystkim dzięki kilku motywom przewodnim, takim jak kolorystyka, prosty kształt (zarówno ramek, jak i grafik), zbliżone odstępy czy powtarzające się tematy.
Ścienna układanka: chcesz mieć pewność, że obrazy się ze sobą „zgrają”? Wybierz motyw składający się z kilku elementów, które zawieszone obok siebie będą stanowiły całość. Taka forma świetnie pasuje do stylu pop-art.
Dwa światy: nieotynkowana cegła, naturalne materiały, przewaga chłodnych szarości… Doskonałym dopełnieniem takiej aranżacji jest duży obraz w intensywnych kolorach. A żeby było jeszcze bardziej surowo, wystarczy „niedbale” oprzeć go o ścianę. Kontrasty tworzą dekoracyjny efekt!
Black & white: żeby stworzyć niepowtarzalną galerię zdjęć, wystarczy dobry pomysł i odrobina wyobraźni. Prosty i wyrazisty kolaż zaprojektujesz, przyklejając do sklejki czarno-białe wydruki (zdjęcia, grafiki, napisy). Jeśli chcesz ozdobić takim dziełem łazienkę, warto umieścić papier za szkłem, aby nie dostała się do niego wilgoć.
Zabawa kolorami: jak na ścianie w żywym kolorze zaprezentować równie barwne obrazki, żeby były widoczne, a efekt daleki od kiczu? Jednakowe ramki w kilku rozmiarach, białe passe-partout i prosta kompozycja na planie prostokąta wprowadzą porządek oraz nieco uspokoją wyrazistą aranżację.
Galeria w kuchni: kuchenne ściany najczęściej zasłaniamy wiszącymi szafkami. Jednak jeśli mamy tylko dolną zabudowę i dużo wolnej powierzchni nad blatem, możemy ją spektakularnie zagospodarować. Wielkoformatowy obraz robi wrażenie! Wybierzmy wydruk na szkle lub plakat szczelnie zamknięty w ramie, aby nie uszkodziła go wilgoć.
Zobacz też: Kuchnia z artystyczną ścianą >>>
Ekspozycja w świetle: nie tylko ramka i jej zawartość mają znaczenie – liczy się również światło, które pada na obraz, plakat czy zdjęcie. Odpowiednio dobrane podkreśli jego walory, wydobędzie głębię i kontrasty, przyciągnie spojrzenia. Na rynku jest wiele opraw przeznaczonych właśnie do oświetlania obrazów. Jeśli masz ciemne mieszkanie, warto rozważyć tego typu lampy.
W internecie znajdziesz wielu artystów, którzy malują obrazy na indywidualne zamówienie, dopasowane do konkretnego wnętrza. Możesz wybrać styl, kolorystykę, tematykę a nawet ramy… lub ich brak – nieobramowane płótna pasują do prostych, nowoczesnych aranżacji.
Dekoracje ścienne - pomysły - ZDJĘCIA
Zobacz, jak pomysłowo udekorować mieszkanie, wykorzystując różne dekoracje ścienne. Od tapet po obrazy - moc możliwości!
Autor: Marcin Czechowicz
Czarna tablica nazywana jest tablicą życzeń. Dopiero po chwili goście orientują się, gdzie kończy się salon i kuchnia, a rozpoczynają lustrzane odbicia wnętrza. Gra pozorów (w którą bawimy się także w ogrodzie i na piętrze) sprawia, że salon tętni życiem, a portrety ze ścian zdają się puszczać do nas oko. Pomalowanie wyspy kuchennej farbą tablicową miało powstrzymać córkę przed mazaniem po ścianach. Przy stole krzesła Vitry: „Hal Ply Wood Chair” i „Jill”.
Autor: materiały prasowe dekoori
Biała tapeta w duże grochy.
Autor: serwis prasowy marki Bimago
Tapeta 3D do salonu.
Autor: Bernard Białorucki
Plakaty zostały wybrane według klucza filmowo-muzycznego, wydrukowane na dwóch arkuszach folii i podklejone pod szybą.