Drzewo genealogiczne – jak je stworzyć? Jak zrobić z niego dekorację wnętrza?

2021-03-25 11:33

Prędzej czy później w życiu każdego z nas przychodzi moment, w którym chcemy dowiedzieć się więcej o naszych korzeniach. Aby usystematyzować wiedzę o przodkach, warto spojrzeć kilka pokoleń wstecz. Jak zrobić drzewo genealogiczne i kto powinien się na nim znaleźć?

drzewo genealogiczne
Autor: Tom Merton / gettyimages.com

Spis treści

  1. Jak zdobyć informacje o przodkach do drzewa genealogicznego?
  2. Drzewo genealogiczne – kogo na nim umieścić?
  3. Jak zrobić drzewo genealogiczne ze wzoru?
  4. Jak stworzyć drzewo genealogiczne – kreatywne pomysły
  5. Obrazy i grafiki jako ozdoba ściany. GALERIE ZDJĘĆ

Jak zdobyć informacje o przodkach do drzewa genealogicznego?

Zanim zaczniemy tworzyć w głowie graficzną postać naszego drzewa genealogicznego, skupmy się na dokładnym wywiadzie, dzięki któremu poznamy personalia, a może też i ciekawe historie na temat naszych przodków.

Poszukiwania takich informacji najlepiej rozpocząć w kręgu rodziny – udać się do rodziców, dziadków lub seniorów rodu, z którymi być może nie jesteśmy spokrewnieni w prostej linii. Ta metoda zazwyczaj powinna pozwolić nam cofnąć się o cztery, a może nawet pięć pokoleń, co w zupełności wystarcza do stworzenia drzewa genealogicznego.

Jeśli jednak wciąż brakuje nam ważnych dla naszych korzeni danych, możemy poszukać ich także w innych miejscach. Warto udać się do tych miejsc, z których wywodzi się nasza rodzina, i zajrzeć do ksiąg parafialnych, urzędów gmin czy urzędów stanu cywilnego, aby dotrzeć do dokumentów traktujących o naszych przodkach.

Nieprzebraną skarbnicą wiedzy okaże się również rzecz jasna internet – nawet jeśli nie znajdziemy w nich danych o naszych antenatach, możemy zajrzeć na fora lub grupy, w których pasjonaci badania genealogii chętnie podpowiedzą nam, jak jeszcze możemy szukać potrzebnych informacji.

Drzewo genealogiczne – kogo na nim umieścić?

Jak zrobić drzewo genealogiczne, by nie było zbyt obszerne? Wypisując wszystkich członków rodziny, łącznie z rodzeństwem naszych babć i dziadków oraz ich potomstwem, szybko zorientujemy się, że nasze drzewo genealogiczne zajmie naprawdę dużo miejsca na ścianie.

W związku z tym warto zawęzić grono osób, na których skupimy się w drodze do poszukiwania naszych przodków. Jeśli bierzemy pod uwagę pra- oraz prapradziadków, nie musimy wcale decydować się na wypisanie wszystkich ich dzieci, lecz możemy jedynie uwzględnić tylko tych przodków, do których prowadzi nas prosta linia.

Oczywiście, jeśli chcemy i mamy wystarczającą liczbę informacji, możemy stworzyć potężne drzewo genealogiczne rozpisujące cały ród, jednak jeśli ma się ono stać ozdobą ścian w naszym domu, lepiej będzie prezentowało się drzewo z mniejszą liczbą osób.

Jak zrobić drzewo genealogiczne ze wzoru?

Najprostszym sposobem na stworzenie drzewa genealogicznego jest skorzystanie z gotowych wzorów. I tutaj do wyboru mamy albo liczne materiały do wydruku, które samodzielnie wypełnimy i oprawimy, albo też bardziej zaawansowane drzewa genealogiczne do kupienia, które często przybierają atrakcyjną formę do przywieszenia na ścianie lub ustawienia na szafkach.

Najczęściej są inspirowane naturalnymi drzewami i mają gotowe już miejsca na fotografie i podpisy, jednak ograniczają one liczbę osób, które można na takim drzewie genealogicznym umieścić. Jeśli zatem nasza wizja obejmuje większą część rodziny, najlepiej, jeśli stworzymy drzewo genealogiczne we własnym zakresie.

Jak stworzyć drzewo genealogiczne – kreatywne pomysły

Zaletą drzew genealogicznych DIY są nieograniczone możliwości ich kreowania – dużo zależy od dobrego pomysłu i talentu, jaki posiadamy, jednak niektóre opcje są dostępne także dla osób mniej uzdolnionych:

  • zdjęcia w ramkach ułożone na namalowanym lub naklejonym na ścianie drzewie;
  • zdjęcia przywieszane klamerkami na sznurkach rozciągniętych w ramie;
  • imiona wykaligrafowane lub wypalone na drewnianych plakietkach – można je zawiesić na sznurkach lub specjalnym wieszaku stylizowanym na drzewo;
  • drzewo genealogiczne namalowane na płótnie;
  • kolaż stworzony ze zdjęć członków rodziny i charakterystycznych dla nich motywów – np. statek przy dziadku marynarzu lub cyrkiel przy mamie nauczycielce matematyki.

Pomysłów na zrobienie drzewa genealogicznego może być wiele, warto jednak wziąć pod uwagę to, że w każdej rodzinie będzie przybywało nowych członków i może zajść konieczność rozszerzenia zobrazowanej historii rodowej.

Tworząc projekt drzewa genealogicznego, zadbajmy więc o to, by można było do niego w razie potrzeby dodać kolejne zdjęcia, plakietki oraz informacje o nowych osobach.

Obrazy i grafiki jako ozdoba ściany. GALERIE ZDJĘĆ

Nasi Partnerzy polecają