Dywan shaggy, czyli z długim włosem – jaki wybrać? Poradnik aranżacyjny
Przyjemny w dotyku, włochaty i efektowny – taki jest dywan shaggy. Ponieważ ma charakterystyczną strukturę, najlepiej sprawdza się w pomieszczeniach mniej użytkowanych. Jak wybrać idealny dywan shaggy, by był solidny, a także łatwy do utrzymania w czystości? Przeczytaj nasz poradnik.
Spis treści
- Dywan shaggy – skąd nazwa?
- Rodzaje dywanów shaggy
- Salon, sypialnia czy pokój dziecka?
- Włókna naturalne czy sztuczne – jaki dywan shaggy wybrać?
- Jak czyścić dywan shaggy?
- Dywany we wnętrzach - GALERIE ZDJĘĆ
Lubisz nowinki w dziedzinie aranżacji wnętrz? Chcesz mieć modne wykończenie podłogi? Wybierz dywany shaggy. Miękki, kolorowy dywan shaggy charakteryzuje się gęstym runem. Miło jest mieć taki dywan np. w sypialni.
Dywan shaggy – skąd nazwa?
Puszyste dywany o różnych rozmiarach potocznie nazywane są „shaggy”. Określenie to pochodzi z języka angielskiego i oznacza tyle, co „kudłaty” i „włochaty”. Idealnie pasuje do omawianych dywanów, które po polsku bywają też nazywane włochaczami bądź kudłaczami. Runo dywanów shaggy ma długość nawet 10 cm (i więcej). Im runo jest gęściejsze, tym bardziej puszysty i przyjemny w dotyku jest dywan.
Rodzaje dywanów shaggy
Dywan shaggy może mieć właściwie dowolną wielkość i dowolny kształt. Najczęściej jednak wybiera się małe dywany shaggy – głównie z racji tego, że są wymagające pod względem utrzymania w czystości. Nie znaczy to jednak, że nie można mieć wielkiego dywanu shaggy albo takiej wykładziny na całej powierzchni pokoju! W sypialni, poza przytulnością, subtelnie nawilżają powietrze – a to dlatego, że wchłaniają wilgoć z pomieszczenia i oddają ją w postaci pary.
Można wskazać dwa główne typy dywanów shaggy. Pierwszy, tradycyjny, ma jedną długość runa (i włosia) na całej powierzchni. Drugi, czyli dywan shaggy cut & loop, ma w części wycięty wzór, a więc włosie tam jest krótsze. Powstaje w ten sposób ciekawy efekt 3D na posadzce – jak na płaskorzeźbie.
.. Podłogi 3D – jak je wykonać i ile to kosztuje? >>>
Salon, sypialnia czy pokój dziecka?
Dywan shaggy dodaje przytulności każdemu pomieszczeniu, w którym się znajdzie. Ale ponieważ ma długie włosie i zwykle gęste runo, musimy go czyścić częściej niż tradycyjny dywan. Dlatego więc dywany shaggy świetnie sprawdzają się w pomieszczeniach rzadziej i mniej intensywnie użytkowanych. Najlepszym miejscem dla takiego dywanu będzie sypialnia. Warto położyć go tuż obok łóżka, tak by po porannym przebudzeniu postawić na nim stopy – będzie miło i przyjemnie!
Dywan shaggy w pokoju dziennym? Tu już musimy sami ocenić, na ile często trzeba będzie czyścić dywan. W mieszkaniu ze zwierzętami albo małymi dziećmi będzie to na pewno większe wyzwanie. Do salonu polecamy mniejsze dywany shaggy, np. do umieszczenia pod stolikiem kawowym. Subtelnie dodadzą przytulności.
Choć dywany shaggy są urocze i cieszą oko swoją formą, nie najlepiej sprawdzają się w pokoju dziecka – a tym bardziej alergika. Trudniej się je czyścić, a łatwo zaplątać w nie jedzenie czy plastelinę. Warto więc postawić na cieńszy, sprężysty i dość gęsto tkany dywan z krótkim włosiem. Na takim przyjemniej się też bawić, np. samochodami.
.. Jak wybrać dywan do pokoju dziecięcego? >>>
Włókna naturalne czy sztuczne – jaki dywan shaggy wybrać?
Dużą wytrzymałość zapewniają różnorodne włókna sztuczne (syntetyczne), które długo utrzymują kolory oraz mają właściwości antyalergiczne. W tej grupie materiałów goszczą m.in. polipropylen, poliester, poliamid i wiskoza. Spośród nich poliester jest najmilszy w dotyku i najbardziej przypomina włókno naturalne. Ponadto jest odporny na uszkodzenia. Równie dobre właściwości mechaniczne mają polipropylen (choć jest nieco szorstki i sztywny) i poliamid. Rodzajem włókien poliamidowych jest akryl, czyli materiał najlepiej imitujący wełnę. Wiskoza zaś, nazywana sztucznym jedwabiem, wyróżnia się lekkością oraz odpornością na zabrudzenia. Nie każdy lubi jednak jej śliską powierzchnię i szorstkość.
Z włókien naturalnych warto zwrócić uwagę przede wszystkim na wełnę: miękką, wytrzymałą, odporną na zniszczenia i wyciszającą pomieszczenie. Często jednak uczula, dlatego nie jest wskazana do mieszkania alergika. Przed zakupem dywanu wełnianego należy upewnić się, czy ma oznaczenie Woolmark. Potwierdza ono, że dywan został wykonany w 100% z wełny.
Jak czyścić dywan shaggy?
Podstawą czyszczenia dywanu shaggy jest regularne odkurzanie. Warto to robić mniej więcej 2 razy w tygodniu, i to z maksymalną siłą ssącą – włosie jest długie, a zanieczyszczenia mogą się skrywać głęboko w runie. Nie zaszkodzi też odkurzać danego fragmentu dywanu kilka razy w różnych kierunkach. Co pół roku dobrze jest potraktować dywan shaggy trzepaczką, a raz na rok zafundować mu pranie. Informacje o tym, w jakiej temperaturze i w jaki sposób prać dywan, znajdziemy na metce.
Dywany we wnętrzach - GALERIE ZDJĘĆ
Autor: Konrad Kalbarczyk
Autor: archiwum
W aranżacji salonu wykorzystano bardzo modne obecnie trendy: białą cegłę, szarą sofę, płytę OSB, pastele i wzorzysty, geometryczny dywan. Kolory na dywanie korespondują z barwami w jakich pojawiają się dodatki, co jest zabiegiem celowym i skutecznym. Dywan o etnicznej naturze, szalonej wprowadza do wnętrza nutkę szaleństwa i wesołości. Pięknie!
Autor: materiały prasowe Maraa Carpets / Carpets & More
Patchworkowy recycling nadgryzionych zębem czasu oryginalnych dywanów z krajów Bliskiego Wschodu, znakomicie wpisuje się we współczesną, nowoczesną aranzację wnętrz salonu. Na zdjęciu: szary dywan ręcznie tkany Kerman, kolekcja Maraa Carpets, Premium / w sklepach Carpets More.