Dziadek do orzechów: gdzie kupić świąteczną figurkę? 16 najpiękniejszych dekoracji
Dziadek do orzechów to jedna z najbardziej rozpoznawalnych dekoracji świątecznych, która zyskała status symbolu Bożego Narodzenia. Jak to się stało, że drewniana figurka zaczęła kojarzyć nam się ze świętami ?Sprawdź, gdzie możesz kupić tę figurkę i odkryj naszą galerię najpiękniejszych modeli!
Autor: Materiały prasowe/Homla
Spis treści
- Co oznacza dziadek do orzechów na święta?
- Czy dziadek do orzechów jest świąteczny?
- Dekoracja świąteczna: Dziadek do orzechów (figurka)
- Gdzie kupić dziadka do orzechów? 16 figurek z sieciówek
Co oznacza dziadek do orzechów na święta?
Jak dziadek do orzechów stał się symbolem świąt? By odpowiedzieć na to pytanie, musimy cofnąć się aż do XV-wiecznych Niemiec, a dokładnie do dwóch miasteczek położonych w Rudawach: Grünhainichen i Seiffen.
By umilić sobie długie zimowe wieczory, mieszkańcy zbierali się i strugali zabawne figurki górników, żołnierzy, zwierząt, a także karykatury lokalnych urzędników i proste dziecięce zabawki.
Według legendy pewnej zimy jeden z rzemieślników znudzony ręcznym tłuczeniem orzechów postanowił wyposażyć niektóre z wystruganych przez siebie figurek w mechanizm dźwigowy, który ułatwiał rozłupywanie orzechów bez dużego nakładu siły.
Wkrótce dziadki do orzechów przypominające figurki królów, rycerzy i żołnierzy zaczęło pojawiać się na lokalnych targach bożonarodzeniowych. W XVII wieku dziadki do orzechów w kształcie siwego żołnierza w czerwonym mundurze były prawdziwą sensacją na słynnym jarmarku w Lipsku.
Ale to dopiero wydana w 1816 roku bajka "Dziadek do orzechów i król myszy" autorstwa E.T.A. Hoffmanna i balet o tym samym tytule, skomponowany przez Piotra Czajkowskiego (1892) sprawiły, że świat oszalał na punkcie uroczych siwobrodych figurek. Historia małej Klary i zabawek, które ożywają w wigilijną noc, nie przestaje wzruszać i zachwycać nawet po 200 latach.
Czy dziadek do orzechów jest świąteczny?
Dzisiejsze dziadki do orzechów to przede wszystkim ozdoby świąteczne, chociaż w ofercie wielu sklepów znajdziemy figurki żołnierzyków, które są w stanie rozłupać nawet najtwardsze orzechy.
Wykonuje się między innymi z klonu, bukszpanu, lipy, buku lub brzozy, a więc gatunków drewna, które poradzą sobie z nawet najbardziej problematycznymi łupinami.
Dekoracja świąteczna: Dziadek do orzechów (figurka)
Najczęściej jednak dziadki do orzechów to po prostu ozdobne figurki i dekoracje, którymi przystrajamy domy na Boże Narodzenie. Figurki dziadków w żołnierskich mundurach mogą być wykonane z różnych materiałów, nie tylko drewna. Tradycyjny dziadek ma najczęściej czerwony mundur, wysoką czapkę, a w rękach dzieży szablę lub bębenek.
Współczesne dziadki do orzechów to również figurki minimalistyczne, na przykład jednokolorowe lub o bardzo uproszczonych formach. Idealnie wpisują się w nowoczesne wnętrza, są też świetną alternatywą dla dziadków o "zabawkowym" wyglądzie.
Dziadek do orzechów pełni często funkcję ozdoby choinkowej, np. wykonanej z drewna, porcelany, a nawet ze szkła! W sklepach można nawet spotkać całe zestawy figurek choinkowych inspirowanych bajką o dziadku do orzechów i mysim królu. Są tam wiec baleriny, wróżki, myszki i żołnierzyki.
Ciekawym sposobem wykorzystania figurki dziadka do orzechów są świeczniki, jednakowo na jedną świeczkę lub na kilka. Takie ozdoby pięknie prezentują się na świątecznym stole.
Motyw dziadka do orzechów może pojawić się również na świątecznej ceramice, np. talerzach, miseczkach, kubkach czy tackach. Te ostatnie wypełnione domowymi pierniczkami z pewnością umilą zimowe wieczory.
Ozdoby w kształcie uroczego siwobrodego żołnierzyka wprowadzają do wnętrz klimat świąt i rozbudzają wyobraźnię. To również dobry sposób na urozmaicenie wnętrz i nadanie im nieco baśniowego charakteru.
Gdzie kupić dziadka do orzechów? 16 figurek z sieciówek
Autor: Materiały prasowe/Homla
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Gdzie kupić poduszki świąteczne? 38 modnych wzorów z aktualnych kolekcji
Autor: Materiały prasowe/Westwing