Ekonomia prezentowa, czyli jak przeżyć święta bez debetu na koncie. Rozsądne kupowanie prezentów na Boże Narodzenie!
W corocznym wyścigu na oryginalne prezenty świąteczne można stracić nie tylko czas, zdrowie i nerwy, ale i poważnie nadszarpnąć domowy budżet. Jak mądrze planować prezenty na Boże Narodzenie? Jakie mamy możliwości eleganckiego wybrnięcia z wysoko postawionej poprzeczki prezentowej? Czy samodzielnie zrobione prezenty świąteczne mogą być piękne? Zobacz, o co tak na prawdę chodzi w świątecznym pędzie za... prezentem.
Autor: Thinkstockphotos.com
Jak mądrze kupować prezenty na Boże Narodzenie?
Spis treści
- Prezenty na Boże Narodzenie: Zrób to sam
- Prezenty na Boże Narodzenie: Wypieki w cenie
- Prezenty na Boże Narodzenie: Małe jest piękne
- Prezenty na Boże Narodzenie: Losowanie
Świąteczna mania kupowania urasta często do karykaturalnych zjawisk. Niczym globalny wyścig zbrojeń licytujemy się w najdroższych, najbardziej wyszukanych, egzotycznych czy oryginalnych prezentach na Boże Narodzenie, poświęcając im całą uwagę w okresie przedświątecznym. A nie o to tu przecież chodzi... Jak nie dać się zwariować w Święta manii kupowania i rozsądnie podejść do miłej tradycji obdarowywania się drobnymi (!!!) upominkami?
Prezenty na Boże Narodzenie: Zrób to sam
Prezenty świąteczne od serca są zawsze najbardziej wzruszające. Do tego niosą ze sobą silny ładunek edukacyjny dla najmłodszych – uczą, że liczy się pomysł i serce włożone w to, co robimy dla bliskich oraz że miłości bliskich nie zdobywa się drogimi prezentami, ale umiejętnością podarowania im czegoś, co sprawi im radość i wywoła uśmiech na twarzy.
Czytaj też: sztuka pakowania prezentów ZDJĘCIA inspiracje >>>
A więc w przypadku najmłodszych może to być laurka, pięknie wykonana (z pomocą rodziców lub starszego rodzeństwa) kartka świąteczna z życzeniami, samodzielnie pomalowana i ozdobiona bombka czy ozdoba choinkowa. Wyjątkowe może być także samo opakowanie prezentu, w które włożymy serce i odrobinę pracy. Opakowanie ozdobione żywą gałązką głogu lub świerka, przewiązane pięknymi wstążkami lub udekorowane koronką czy włóczką, wywoła uśmiech i wzruszenie wśród obdarowywanych członków rodziny. Pośród dorosłych uczestników Wigilii oryginalnym pomysłem na własnoręczny prezent może być zrobiony własnoręcznie kosmetyk: peeling kawowy czy perfumy do wnętrz. Ciekawą propozycją mogą też być własnoręcznie wykonane ozdoby świąteczne bądź przedmioty codziennego użytku, jak np. pojemnik na igły i guziki. Ubrane w piękny słoiczek, przewiązane kolorową wstążką z materiału i z dodanym świątecznym bilecikiem, jako samodzielnie zrobione prezenty na Boże Narodzenie zrobią z pewnością oszałamiające wrażenie na wszystkich cżłonkach rodziny.
ZRÓB TO SAM: Filcowy renifer na choinkę >>>
Prezenty na Boże Narodzenie: Wypieki w cenie
Pachnące, korzenne pierniczki przybrane kolorowym lukrem i materiałowymi wstążkami, ofiarowane w pięknie zapakowanym pudełku, to niezwykły i piękny prezent na Boże Narodzenie. W dodatku świadomość, iż został wykonany samodzielnie i z myślą o obdarowywanej osobie, podnosi jego wartość emocjonalną.
Czytaj też: Śliczne i smaczne wypieki świąteczne >>>
Prezenty na Boże Narodzenie: Małe jest piękne
Podobnie emocjonalne mogą być prezenty, w których występują różne elementy najbardziej lubiane przez osobę obdarowywaną. Jeśli np. ma ona swój ulubiony rodzaj słodyczy, za którymi przepada i dodatkowo jest kolekcjonerem dekoracyjnych puszek na kawę lub herbatę, zakupmy ładną puszkę, wypełnijmy ją ulubionymi słodyczami obdarowywanego i przewiążmy efektowną, materiałową wstążką w kolorze zbliżonym do puszki. Efekt murowany! A jeśli mamy więcej czasu i zebranych informacji o drobnych marzeniach obdarowywanej osoby, skompilujmy prezent świąteczny w postaci pudełka różności: kilku drobiazgów, które z pewnością ucieszą bliską nam osobę. Nowy breloczek do kluczy od domu lub auta, ładna metrówka w ciekawym kolorze, małe narzędzia i rękawice ogrodowe w kwiaty, zestaw zapasowych guzików (gdy często się gubią), małe śrubokręty lub latarki, ładne zapalniczki, kolorowe lakiery do paznokci czyli plejada drobiazgów o stosunkowo niewielkiej wartości materialnej, ale dobrane personalnie – kolorem, estetyką – do obdarowywanej osoby. Taki prezent świąteczny będzie często używany, a w związku z tym częściej będzie przywoływał miłe skojarzenia z chwili otrzymania prezentu jak i z autorem pomysłu na sam prezent.
Czytaj też: Pachnący upominek na Boże Narodzenie >>>
Prezenty na Boże Narodzenie: Losowanie
W rodzinach wielopokoleniowych, gdzie przy stole gromadzi się kilkanaście a nawet kilkadziesiąt osób, zawirowań z prezentami świątecznymi nie brakuje. Aby nie zakończyć Świąt z poważnym debetem na koncie (wiadomo przecież, że nie same prezenty nabyć na Wigilię trzeba), warto wcześniej zrobić wśród bliskich losowanie. Jak w szkole – każdy losuje imię jednej osoby z rodziny i w tajemnicy przed wszystkimi kupuje prezent. Dzięki temu zwiększa nam się budżet na pojedynczy prezent, mamy więcej czasu na dokładne jego obmyślenie, każda osoba w rodzinie otrzyma na Boże Narodzenie coś wyjątkowego, a wydatek rozłoży się równomiernie na wszystkich członków rodziny.