Piekne bukiety kwiatów - wskazówki, zdjęcia i inspiracje od florystów
Bukiety kwiatów wręczamy sobie na urodziny, próbujemy złapać podczas przyjęcia weselnego i otrzymujemy od bliskich nam osób jako wyraz troski, miłości oraz uznania. Jak wybrać odpowiedni bukiet kwiatów i dobrać go do okazji? Które kwiaty cięte najlepiej wyglądają w bukiecie? Jak wydłużyć żywotność bukietu?
Autor: © Flower Council of Holland
Bukiet kwiatów
Spis treści
- Bukiet kwiatów na urodziny, imieniny i inne okazje
- Jak dbać o kwiaty w wazonie, by długo stały?
- Jak przywrócić kwiatom świeżość gdy zaczynają więdnąć?
- Bukiety kwiatów jako prezent – o czym pamiętać?
- Czego lepiej unikać w bukietach?
- Najmodniejsze bukiety ślubne
Bukiet kwiatów na urodziny, imieniny i inne okazje
Piękne bukiety kwiatów to doskonały prezent urodzinowy i imieninowy. Chyba nie ma takiej okazji, której nie byłby w stanie uświetnić bukiet ciętych kwiatów.
- Do najczęściej ofiarowywanych kwiatów należą róże – jeżeli wręczamy je bliskiej osobie, która nie jest naszym partnerem, lepiej wybierzmy herbaciane lub różowe.
- Wiosenne narcyzy i tulipany w różnych kolorach również będą dobrze prezentować się w urodzinowym bukiecie. Podobnie jak frezje, goździki, lilie i gerbery.
- Modnym sposobem wręczania kwiatów w ostatnim czasie są tzw. flower boxy, czyli kwiaty (najczęściej róże) umieszczone w owalnych ozdobnych pudełkach.
Jakich kwiatów nie powinno się wręczać? Przede wszystkim doniczkowych, chyba że jesteśmy pewni, że osoba ucieszy się z takiego prezentu. Odradza się również wręczania gatunków kojarzących się ze świętem zmarłych, jak chryzantemy czy kalie, a także kwiatów, które przywodzą na myśl trudne, negatywne emocje, głównie w kolorach żółtych lub fioletowych.
Jak dbać o kwiaty w wazonie, by długo stały?
Bukiety kwiatów w wazonie to widok piękny, ale niestety krótkotrwały. Co zrobić, by kwiaty cieszyły nasze oczy jak najdłużej?
- Na początku należy zadbać o odpowiednie cięcie. Łodyga nie powinna być poszarpana, ponieważ przez uszkodzenie tkanki kwiat zacznie szybciej więdnąć. To dlatego do cięcia kwiatów należy używać zawsze ostrych narzędzi. Zanim wstawimy kwiaty do wazonu, warto przyciąć końcówkę łodygi pod skosem, wtedy kwiat łatwiej wchłonie wodę.
- Powinniśmy również usunąć wszystkie liście z łodygi, które będą znajdować się pod powierzchnią wody, zapobiegniemy w ten sposób szybszego gnicia rośliny.
- Floryści zalecają, by woda w wazonie była czysta, najlepiej przegotowana lub destylowana. Wodę należy zmieniać co drugi dzień.
- Bukiety kwiatów w wazonie nie należy stawiać przy koszach z owocami, ponieważ owoce wydzielają etylen, przez który kwiaty szybciej przekwitają.
Gdy chcemy dłużej cieszyć się widokiem pięknych, kolorowych kwiatów w wazonie, możemy wybrać gatunki, które z natury potrafią wytrzymać nawet 2-3 tygodnie. Do tak wytrzymałych kwiatów należą m.in.: goździki, mieczyki, storczyki, amarylisy, złocienie i alstremerie. Kwiatami, które charakteryzują się najkrótszą żywotnością po ścięciu, są dalie i liliowce. Stosunkowo dobrze w wazonie radzą sobie np. margerytki, słoneczniki, lilie oraz róże, nimi możemy cieszyć się kilka lub kilkanaście dni.
Jak przywrócić kwiatom świeżość gdy zaczynają więdnąć?
Jeżeli zauważymy, że nasze kwiaty w bukiecie zaczynają więdnąć, możemy nalać zimnej wody do wanny i włożyć do niej nasz bukiet. Warto potrzymać je tam 3 godziny, a najlepiej całą noc.
Autor: © Flower Council of Holland
Bukiet kwiatów
Bukiety kwiatów jako prezent – o czym pamiętać?
Bukiety kwiatów jako prezent lub wyraz sympatii bądź miłości raczej nigdy nie wyjdą z mody. Jeżeli planujemy wręczyć komuś kwiaty, warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach i zasadach. Dobrze jest, gdy wiemy, jakie kwiaty dana osoba lubi, a za jakimi nie przepada. Jeżeli nie jesteśmy pewni co do florystycznych preferencji osoby, której planujemy wręczyć bukiet, najlepiej postawić na klasykę. Pamiętajmy, że w bukiecie ilość kwiatów zawsze powinna być nieparzysta – i nie chodzi tutaj o przesądy, ale estetykę. Nieparzyste bukiety optycznie prezentują się lepiej. Mimo że róże są kwiatem, który można podarować niezależnie od okazji, floryści coraz chętniej rezygnują z nich na rzecz innych, ciekawych gatunków kwiatów. Jeżeli decydujemy się na róże, wybierzmy gatunki o niestandardowych kolorach, np. róże herbaciane.
Czego lepiej unikać w bukietach?
Floryści odradzają oblekania bukietów w folię lub celofan. Bukiety kwiatów najlepiej prezentują się bez opakowania, naturalnie, jedynie przewiązane delikatną wstążką. Oczywiście, gdy na zewnątrz jest bardzo niska lub bardzo wysoka temperatura, warto owinąć kwiaty papierem, ale zanim wręczymy bukiet, należy się go pozbyć. Wręczanie kwiatów w celofanie lub papierze to duże faux pas.
Ponadto, trzeba być uważnym podczas tworzenia bukietu. Niektórych gatunków kwiatów po prostu nie należy ze sobą łączyć, ponieważ może się to skończyć ich przedwczesnym więdnięciem. Dotyczy to szczególnie hiacyntów i narcyzów. Kwiaty te wydzielają śluz, który przyspiesza procesy gnilne u innych roślin.
Najmodniejsze bukiety ślubne
Wybór bukietu ślubnego to dla każdej panny młodej niezwykle istotna sprawa. Bukiety kwiatów, które będziemy nieść do ołtarza, powinny tworzyć spójną całość z suknią, makijażem, fryzurą itd. Dobrym pomysłem jest ożywienie sukni ślubnej intensywnym bukietem, na przykład w kolorze żółtym. Wiązanka ślubna ze słoneczników lub żółtych róż razem z białą suknią stworzy dziewczęcy, radosny duet.
Jeżeli ani żółte, ani tradycyjnie białe bukiety kwiatów nas nie interesują, wybierzmy ślubną wiązankę w pastelowych kolorach. Podkreśli naszą kobiecość, delikatność i wpisze się doskonale w romantyczną stylistykę tego ważnego dnia. Dla osób, które nie boją się kontrastów i mocnych barw, floryści proponują ślubne bukiety kwiatów w odcieniach czerwieni, granatów i fuksji. Do ślubnej wiązanki można również dodać takie elementy jak pióra lub trawy. Najpopularniejszymi kwiatami wykorzystywanymi do tworzenia ślubnych wiązanek są lilie, piwonie, róże, orchidee i hiacynty.
Polecany artykuł: