Fouty. Co to jest fouta i do czego się przydaje? Porady i inspiracje
Fouta to niezbyt popularny termin, ale paradoksalnie możemy mieć taką rzecz w domu! Ręcznik, narzuta, chusta i pled w jednym – fouty mają mnóstwo zastosowań, a przy okazji pięknie dekorują wnętrze. Czas im się bliżej przyjrzeć.
Spis treści
- Co to jest fouta?
- Czym się wyróżnia fouta?
- Fouta i jej liczne zastosowania
- Wzory charakterystyczne dla fouty
- Efektowna i praktyczna tkanina do wnętrza
- Fouta foucie nierówna?
Co to jest fouta?
Fouta to tkanina ręcznie tkana z bardzo delikatnej bawełny. Jest dwustronna i może przyjąć różne kształty – fouty wyglądają jak ręczniki, narzuty lub koce. Fouta jest zazwyczaj kolorowa i wzorzysta, to materiał o wysokiej jakości, bardzo lekki oraz przyjemny w dotyku. Dawniej fouty były używane w tureckich i tunezyjskich łaźniach jako ręczniki. Dzisiaj nadal najbardziej popularne są w krajach arabskich i na południu Europy, chociaż coraz częściej można je spotkać w sklepach z tkaninami i tekstyliami. Nic dziwnego – są piękne, funkcjonalne i bardzo uniwersalne.
Czym się wyróżnia fouta?
Bawełna to wdzięczny materiał – przyjemny dla skóry (zapewniający jej komfort cieplny bez nadmiernego pocenia się), a równocześnie bardzo wytrzymały. Dlatego foutę można zabrać na plażę – wytrzyma wszelkie wyzwania! Do tego fouta jest estetycznie wykonana, stanowi więc wspaniałą ozdobę oraz dekoracyjny dodatek do wnętrza. Najczęściej brzegi fouty ozdabia się modnymi frędzlami, dzięki czemu łatwo odróżnić foutę od ręcznika lub koca.
Fouty to również ogromny wybór wzorów i kolorów – począwszy od tych jednobarwnych, poprzez paski i wzory geometryczne. Najczęściej jednak tkaniny pokryte są ciekawymi motywami dekoracyjnymi, charakterystycznymi dla regionu, w którym powstają. Fouta jest doskonale sprawdzi się jako dekoracja w każdym wnętrzu i o każdej porze roku.
Autor: Marimekko materiały prasowe
Okrągły ręcznik plażowy marki Marimekko.
Fouta i jej liczne zastosowania
W jaki sposób używać fouty? Oto kilka najlepszych zastosowań:
- Ręcznik plażowy – dobrze chłonie wodę i jest bardzo delikatna.
- Tradycyjny ręcznik – możesz wykorzystać foutę na specjalne okazje, na przykład podczas tak zwanego „rytuału hammam”, czyli relaksu ciała i duszy połączonej z pobytem w saunie parowej, złuszczaniem i oczyszczaniem skóry, zakończonej masażem.
- Koc – fouta w roli koca to same zalety. Jest lekka, więc łatwiej ją spakować niż zwykły koc. Zajmuje niewiele miejsca, więc świetnie sprawdza się w podróży.
- Narzuta na fotel lub kanapę – fouta z łatwością przyjmie kształt kanapy lub ulubionego fotela. Przyjemnie się na niej siedzi. Za pomocą fouty można też przeprowadzić przyjemny dla oka lifting mebla, który już się nieco opatrzył.
- Narzuta na łóżko – estetyczna, delikatna, bardzo uniwersalna, jeżeli chodzi o stylistykę sypialni.
- Chusta – foutę łatwo narzucić na ramiona w chłodniejmy dzień. Będzie przyjemnie grzała i równocześnie stanie się ciekawym dodatkiem modowym. To jedno z powszechniejszych zastosowań fouty na Południu.
- Obrus – zwłaszcza w letnim ogrodzie. Od razu wprowadzi atmosferę wypoczynku i wakacji!
- Dekoracja balkonu – fouty warto położyć jako dekorację na meble ogrodowe lub balkonowe. Sprawią, że miejsce stanie się bardziej przytulne.
- Zasłona – duża fouta może się sprawdzić jako zasłona w salonie. Materiał ładnie się układa i nie dominuje we wnętrzu.
- Bieżnik – na stolikach kawowych lub komodach.
- W pokojach dziecięcych – fouty będą piękną ozdobą do łóżeczka (bawełna jest bezpieczna dla maluszków). Można ją dla ozdoby rozłożyć na oparciu fotela lub ramie łóżeczka.
Wzory charakterystyczne dla fouty
Najpopularniejszymi wzorami na foutach są pasy. Dzięki temu tkaniny świetnie współgrają z morskimi klimatami, czyli stylem marynistycznym albo po prostu pobytem na plaży. Ponadto pasy są bardzo uniwersalne we wnętrzach, dlatego bez problemu włączymy je w wystrój. Fouty często nawiązują również do lokalnych tradycji rzemieślniczych. Możemy więc je potraktować jako dodatki w stylu etno ładnie ożywiające wystrój, dodające barw oraz intrygujących motywów dekoracyjnych.
Efektowna i praktyczna tkanina do wnętrza
Fouty wyjątkowo wdzięcznie prezentują się we wnętrzach. Wprowadzają lekki, wakacyjny klimat, dodają przytulności. Stanowią dobrą alternatywę dla cięższych pledów czy narzut na meble wypoczynkowe albo łóżka. Co więcej, fouta pasuje do wystroju o każdej porze roku. Zimą zaś dodatkowo pozwala przywołać wspomnienie ciepłych miesięcy.
W jakich stylach wnętrzarskich fouta najlepiej się odnajduje? Przede wszystkim w marynistycznym, hamptons, a także aranżacjach nawiązujących do krajów Południa. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by włączyć foutę także do stylu skandynawskiego, klasycznego bądź nowoczesnego.
Fouty we wnętrzach lubią towarzystwo poduszek, naturalnego drewna i „rozgrzewających” dodatków, takich jak świece i lampiony. Można je nawet pozornie niedbale przerzucić przez oparcie fotela albo sofy, a już prezentują się efektownie. Przydadzą się też do tego, by zakryć mniej estetyczny blat stołu czy parapet.
Fouta foucie nierówna?
Oryginalna fouta utkana jest ręcznie (choć nie zawsze w całości) z bawełny. Cena za ręcznik to od ok. 70 zł, choć zdarzają się o wiele droższe opcje, w zależności od metody powstawania i kraju, z jakiego pochodzi. W sklepach można się jednak natknąć na podróbki, a więc fouty z materiałów syntetycznych. Warto więc zwrócić uwagę na skład i wybierać wyłącznie naturalne tkaniny. Taka bowiem jest istota fouty – naturalność i lekkość.
.. Co to jest kilim? Modne kilimy we wnętrzach >>>
Autor: qasaqasa.co.uk
Nowoczesny design i starożytna technika. Miękkie ręczniki z bawełny etiopskiej w kolorowe pasy rozświetlą każdą łazienkę. Są ręcznie wytwarzane przez rzemieślników z Addis Abeby.
Autor: agencjafree/living4media
Tradycyjny wystrój wiejskiego domu z kanapą obitą tartanem.
Autor: mat. prasowe Etro
Orientalny klimat w ogrodzie - poduszki w wielobarwne wzory zapewniają efekt królewskiego przepychu