Gałki i uchwyty meblowe – najprostszy sposób na dodanie meblowi charakteru i jego metamorfozę. Rady, inspiracje, zdjęcia!
Gałki i uchwyty oraz dekoracyjne zawieszki często decydują o charakterze mebla. Są też najprostszym sposobem na jego odmłodzenie, a czasem wręcz metamorfozę! Choć wydaje się, że wybranie gałki czy uchwytu to banalna sprawa – wcale tak nie jest, o ile zależy nam na doskonałym efekcie. Warto przyjrzeć się więc ofercie w sklepach oraz rozważyć wykonanie uchwytów we własnym zakresie. Poniżej znajdziesz podpowiedzi i świetne zdjęcia, które mogą cię zainspirować!
Autor: P. Mastalerz, styl.: J. Musiałowicz
Na zdjęciu widzimy dwa plany. Na pierwszym, w kuchni, stoi masywny kredens typu walijskiego kupiony na Olx.pl z częścią kolekcji ceramicznych naczyń. To one stały się punktem wyjścia do wystroju spiżarki. Ściany jej wyłożono gresem w gęsty geometryczny wzór (gres Orly marki Realonda). Wyposażenie zaś stanowi robiona na zamówienie zabudowa z z mnóstwem szuflad i praktycznym blatem. Meblom charakteru dodają trzy rodzaje uchwytów: stalowe nowoczesne zabudowie oraz retro uchwyty z szyldzikami i gałki kredensowi.
Spis treści
- Gałki i uchwyty meblowe – doceń ich walory dekoracyjne
- Jak dopasować gałki i uchwyty do mebla?
- Gałki i uchwyty hand made – to proste!
- Gałki i uchwyty meblowe w nowej roli
- Dekoracyjne zawieszki na gałkach i uchwytach meblowych oraz na kluczykach
Gałki i uchwyty meblowe – doceń ich walory dekoracyjne
Szafy, szafki i szafeczki, komody, witryny, zabudowy... Te meble (poza nowoczesnymi z systemem otwierania typu klik-klak) łączy jedno – uchwyt lub gałka! Taka mała rzecz, a jakże ważna dla ogólnego wrażenia. Może odmienić opatrzony już mebel, nijakiemu dodać charakteru, a starociowi ze strychu – wigoru. Nowe gałki lub uchwyty to też świetny patent na zindywidualizowanie mebla kupionego w sieciówce.
Jak dopasować gałki i uchwyty do mebla?
Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcesz uzyskać. Jeśli np. komodę po babci albo z komisu meblowego ozdobisz uchwytami z epoki upolowanymi na pchlim targu lub współczesnymi „podróbkami”, nie popełnisz błędu. Podkreślisz w ten sposób wiek mebla.
Możesz jednak włączyć fantazję i ozdobić uroczy staroć z pomysłem! Zastosuj modele ultranowoczesne z jednej serii albo... niech każdy będzie inny! W ten sposób zyska nową energię, odmłodnieje i doskonale sprawdzi się w aranżacjach nowoczesnych i stylowych miksach (raczej nie polecamy do wnętrz urządzonych na serio w konwencji retro).
Lśniące modele z metalu w kolorze złota czy srebra albo szkła (czy ich imitacji) mogą nadać meblowi glamourowy sznyt, sprawić, że zyskają na elegancji. Z kolei z czarnego niczym żeliwo okażą się odpowiednie w aranżacjach rustykalnych, loftowych itp. Ceramiczne w klasycznej formie kuli czy podłużnego uchwytu, mosiądzowane, z dekorem albo bez będą doskonałe do eleganckich wnętrz retro i romantycznych. Uchwyty z drewna czy skóry mogą spokojnie trafić do wiejskiej kuchni czy sypialni...
Jeżeli nie chcesz, by rzucały się w oczy i zdominowały mebel – wybierz neutralne, np. z materiału, z jakiego jest mebel czy w jego kolorze i niezbyt duże.
Gałki i uchwyty hand made – to proste!
Możesz je zrobić samodzielnie, z kawałka skóry, sznurka i koralików, patyczków znalezionych na spacerze, kamyków. Będzie to wymagało nakładu pracy oraz paru narzędzi, np. wiertarki i akcesoriów, np. kleju na gorąco, ale jest do zrobienia. Łatwiejszą wersją może się okazać podrasowanie gałek i uchwytów, które już masz. Zwykłą drewnianą gałkę obciągnij tkaniną albo wydziergaj dla niej kapturek z włóczki. Malowanie starych drewnianych gałek to dobry sposób na ich odświeżenie. Możesz pociągnąć je farbami kredowymi i woskiem albo przetrzeć drobnoziarnistym papierem ściernym i pokryć farbą akrylową do drewna. Potem dodać wzór za pomocą szablonu malarskiego, mininaklejkę albo nakleić dekor zrobiony ozdobnym dziurkaczem (np. Paperconcept.pl, Sklep-ewa.pl). Warto wtedy jednak dodatkowo pociągnąć gałkę bezbarwnym lakierem.
Zamiast tradycyjnej rączki przełóż przez dwa otwory sznurek czy upleciony z pasków tkanin kolorowy warkocz (wystarczy od wewnątrz zawiązać supły).
Na uchwyty i gałki mogą awansować… różne małe przedmioty o obłych krawędziach, np. klocki, wieszaki, zabaweczki. Przyklejone lub przykręcone będą prezentować się wręcz dizajnersko.
Jeżeli nie masz na to czasu, po prostu sprawdź ofertę na Instagramie, Facebooku czy na platformach internetowych zajmujących się sprzedażą produktów drobnych wytwórców i artystów, np. na Pakamera.pl. Możesz znaleźć tam prawdziwe perełki.
Gałki i uchwyty meblowe w nowej roli
Gałki i uchwyty można wykorzystać także w innym zakresie niż podstawowy, czyli część mebla ułatwiająca otwieranie szuflady czy drzwiczek. Mogą awansować na wieszak na ręczniki, korale, smycze itp. albo choćby jako pomocnik przy dekoracyjnym układaniu zasłon itp. Wystarczy takie same albo różne gałki przykręcić np. do starej deski, a tę zawiesić na ścianie, wkręcić gałkę w ścianę bezpośrednio itp. – oryginalny i tani wieszak lub zaczep gotowe!
Dekoracyjne zawieszki na gałkach i uchwytach meblowych oraz na kluczykach
W roli zawieszek może, oprócz gotowych, wystąpić dosłownie wszystko: breloczki, szyldziki, korale, miniaturowe łapacze snów, serduszka i inne formy wycięte ze sklejki, chwosty i filcowe bąbelki. Najlepsze będą te zrobione samodzielnie – będą niepowtarzalne. Podkreśl nimi charakter mebla i wystroju wnętrza. Dla wygody pamiętaj o dwóch zasadach:
- zawieszka nie powinna utrudniać otwierania i zamykania szuflad czy drzwiczek. Powinna być więc takiej długości, by nie wcinała się np. w szufladę niżej. Materiał, jakiego jest zrobiona jest dosyć ważny – zależy nam przecież na trwałości oraz możliwości wyczyszczenia czy umycia.
- zawieszaj ją na uchwytach rzadziej otwieranych mebli czy szuflad, by nie budziła irytacji, zwłaszcza tych domowników, którzy stawiają funkcjonalność nad urodą wnętrza.
Autor: P. Mastalerz, styl.: J. Musiałowicz
Na zdjęciu widzimy dwa plany. Na pierwszym, w kuchni, stoi masywny kredens typu walijskiego kupiony na Olx.pl z częścią kolekcji ceramicznych naczyń. To one stały się punktem wyjścia do wystroju spiżarki. Ściany jej wyłożono gresem w gęsty geometryczny wzór (gres Orly marki Realonda). Wyposażenie zaś stanowi robiona na zamówienie zabudowa z z mnóstwem szuflad i praktycznym blatem. Meblom charakteru dodają trzy rodzaje uchwytów: stalowe nowoczesne zabudowie oraz retro uchwyty z szyldzikami i gałki kredensowi.