Jak dobrać dywan do wnętrza, mebli, salonu? [INSPIRACJE]
Radzimy, jak dobrać dywan do wnętrza. Dywany wyciszają wnętrza i czynią je przytulnym. Miło jest stąpać po miękkim i ciepłym dywanie. Jak dobrać dywan do mebli i salonu? W końcu dywan musi korespondować z meblami i kolorami we wnętrzu. Poznaj nasze triki i inspiracje.
Autor: agencjafree/living4media
Design folk w wersji nowoczesnej, bo "rozpikselowany". Mocne kolory dywany powtórzone są tylko w drobiazgach - i to cenna wskazówka, by zachować umiar oraz ład w wystroju
Spis treści
- Jak dobrać dywan do wnętrza?
- Dywany nowoczesne [GALERIA]
- Dywany gładkie
- Dywany wzorzyste
- Miękkie dywany do sypialni
- Okrągłe dywany
- Dywany, dywaniki, chodniki - GALERIE inspiracji
Otul podłogę miękkim dywanem, a wnętrze będzie ciepłe, nawet jeśli jest utrzymane w zimnej tonacji. Jak dobrać dywan do wnętrza? Korzystaj z różnych kolorów i deseni: pasy i kwiaty zestaw z niebieskim, beżem i fioletem. Pamiętaj jednak, że bazą kompozycji musi być jeden kolor wiodący.
Dobra rada: dywan nie powinien przykrywać całej podłogi. W pokoju dziennym wydziel nim część wypoczynkową z kanapą i fotelami. Perskie, bogato zdobione dywany możesz łączyć z nowoczesnymi wnętrzami, gdzie króluje minimalizm. Taki kontrast i miksowanie stylów daje fantastyczne efekty. Modne są też wielobrawne kilimy i pasiaste chodniki.
Jak dobrać dywan do wnętrza?
Oto uniwersalne zasady, które warto poznać:
- Kształt dywanu powinien dopełnić wnętrze. Co to znaczy w praktyce? Owalne dywany są dobre do pomieszczeń kwadratowych. Z kolei prostokątne optycznie wydłużają przestrzeń, więc sprawdzą się w niewielkim korytarzu lub pokoju.
- W miejscach z dużym natężeniem ruchu jak przedpokój czy pokój dziecka nie warto inwestować w dywany - lepiej wybrać chodnik.
- Styl dywanu powinien pasować do stylu pomieszczenia. Etniczne wzory sprawdzą się w stylu eklektycznym i vintage. Geometryczne wzory w stonowanym stylu minimalistycznym, roślinne motywy w stylu shabby chic i rustykalnym. Do wnętrz skandynawskich pasują jasne kolory oraz stonowane, mało widoczne wzory. Z kolei styl hampton to marynistyczne, kolorowe paski. Zwierzęce lub skórzane faktury i wzory to sprawdzona propozycja do pomieszczeń w stylu orientalnym.
- Jakie materiały? Chodniki tkane z bawełny bardzo dobrze wyglądają na bielonej podłodze w stylu skandynawskim. Maty z trawy morskiej i imitacje skóry sprawdzą się na ciemnym, orientalnym drewnie typu irokko czy tekowym. Klasyczne dywany np. tkane z wełny są uniwersalnym wyborem i odnajdą się w każdym wnętrzu poza jadalnią. Położone pod stołem wyglądają pięknie, ale nie są praktyczne w użytkowaniu.
- Jeśli chodzi zaś o dobór koloru, to najbezpieczniejsze będzie trzymanie się gamy barw, w której zaprojektowane jest całe wnętrze.
Dywany nowoczesne [GALERIA]
Dywan nowoczesny, czyli jaki? Prawdopodobnie pomyślimy o czymś prostym, zgeometryzowanym, pochodzącym z zaawansowanej technologicznie fabryki. To jak najbardziej słuszne skojarzenie, jednak nowoczesne dywany powstają również w oparciu o rękodzieło, a ponadto ich projektanci w ciekawy sposób przetwarzają tradycyjne motywy zdobnicze.
Autor: Materiały prasowe, Samarth
Starannie określone proporcje poszczególnych rodzajów włókna są ważnym elementem kreowania znakomitego efektu, który wyróżnia nowoczesne dywany firmy Samarth. Wyroby z linii Basic wykorzystują przede wszystkim jedwab artystyczny, wełnę, a także bawełnę (w osnowie). Te z kolekcji Abstract – ręcznie przędziony jedwab bambusowy, wełnę merino oraz bawełnę. Jedne i drugie są w całości tkane metodami rzemieślniczymi, a dywany z kolekcji Abstract – w których na metr kwadratowy przypada aż 150 tys. węzełków – są dodatkowo ręcznie strzyżone dla uzyskania walorów trójwymiarowości wzoru.
Dywany gładkie
Wnętrze utrzymane w naturalnych beżach i brązach jest lekkie, ale może się wydawać monotonne. Aby uniknąć nudy, dobierz jednobarwny dywan w kolorze podłogi i mebli, jednak z wyraźną fakturą. Zwróć uwagę, jaki ładny efekt daje zestawienie takiego dywanu z gładkim obiciem foteli.
Dywany wzorzyste
Dynamizują wnętrze. Jeśli obawiasz się, że deseń zdominuje subtelnie urządzone wnętrze, wybierz dywany w pastelowych kolorach. Motywy mogą być kwiatowe lub geometryczne, ale bez ostrych kontrastów.
Miękkie dywany do sypialni
Do sypialni wybierz dywan shaggy. Nie zasłaniaj całej podłogi. Wyodrębnij poszczególne strefy wnętrza i zaznacz je niewielkimi dywanikami. Wystarczy, aby było miękko pod stopami tam, gdzie spędzamy najwięcej czasu, czyli w strefi łóżka i biurka.
Okrągłe dywany
Kształt dywanu to zwykle prostokąt lub kwadrat. Wyjdź poza schemat. Teraz modne są modułowe kompozycje na bazie koła. Idealnie pasują do mebli o zdecydowanych, geometrycznych formach. Także do tych w stylu lat 60.
Dywany, dywaniki, chodniki - GALERIE inspiracji
Dywan czy może chodnik - na co się zdecydować? Gotowych podpowiedzi dostarczaja galerie inspiracji, które dla Was stworzyliśmy!
Autor: Jysk, materiały prasowe
Szarości i błękity, lekko skonstrastowane z bielą, dominują w wystroju sypialni. Według klucza kolorystycznego dobrano też szary dywanik
Autor: mat. pras. Inter Door
Solidna posadzka nie potrzebuje dodatkowej ochrony, dlatego w przedpokoju postawiono na nieduży chodnik. Odgrywa rolę dekoracji, ale też wycieraczki i miejsca do odstawienia butów
Autor: Mariusz Bykowski
Nietypowy koronkowy dywanik do łazienki
Autor: Mariusz Bykowski
Miękki dywan dziecięcy typu shaggy.