Jak dobrać lampę do wnętrza? Wybieramy oświetlenie do salonu!
Jeśli chcesz, żeby twój salon tworzył harmonijną całość, nie zapominaj o żadnym detalu! Oświetlenie to istotny element dekoracyjny, który jest w stanie wpłynąć, a czasami wręcz zdefiniować charakter i styl tego pomieszczenia. Dziś lampy to nie tylko funkcjonalny nośnik światła, ale element, który dopełni salon!
Autor: Materiały prasowe/Westwing
Spis treści
- Jakie oświetlenie wybrać do salonu?
- Jak rozplanować oświetlenie w salonie?
- Jakie oświetlenie do salonu?
- Jak dobrać lampę do wnętrza?
- Jak wysoko lampa w salonie?
- Jak rozmieścić kinkiety w salonie?
- Czy lampy w salonie muszą być takie same?
- Nowoczesne lampy stojące do salonu. Gdzie powinna stać lampa w salonie?
- Lampy i kinkiety do salonu. Zdjęcia
Jakie oświetlenie wybrać do salonu?
W ofercie producentów oświetlenia znajdziemy mnogość różnych modeli lamp i kinkietów: od klasycznych po minimalistyczne i nowoczesne. Wśród popularnych stylów można wymienić: vintage, industrialny, modern classic, skandynawski, glamour czy też eklektyczny.
Współczesne lampy i kinkiety są wykonane z różnorodnych materiałów, co pozwala na dopasowanie ich do każdego rodzaju wnętrza. Metalowe konstrukcje nadadzą pomieszczeniom industrialnego lub loftowego charakteru, drewniane wpiszą się w styl skandynawski, rustykalny, a nawet boho, te z mosiądzu w styl modern classic, a złote, chromowane lub kryształowe w styl glamour.
Jak rozplanować oświetlenie w salonie?
Optymalne rozplanowanie oświetlenia w salonie polega na wykorzystaniu jego różnych rodzajów (np. lamp sufitowych, punktów świetlnych, kinkietów, listew LED itd.) i umiejscowieniu ich w strategicznych miejscach, tak aby zapewnić równomierne i funkcjonalne oświetlenie całego pomieszczenia.
Rozplanowanie oświetlenia salonu jest bardzo ważne. Nie można pozostawiać tego przypadkowi albo w gestii ekipy wykończeniowej. Kiedy wszystko już będzie gotowe, a okaże się, że lampy będą źle rozmieszczone, ich przeniesienie będzie wiązało się z kolejnym remontem: kuciem ścian, gipsowaniem ich i malowaniem.
Jak rozplanować oświetlenie w salonie? Jeśli nie korzystasz z usług architekta, który zrobi to za ciebie, musisz sam rozrysować swój pokój: zastanowić się, w którym dokładnie miejscu będzie znajdował się wypoczynek, gdzie będzie jadalnia itd. Znając ich położenie, już wiesz, w którym miejscu powinny zawisnąć lampy. Do nich warto dobrać oświetlenie punktowe i kinkiety, które dodatkowo doświetlą konkretne strefy, a wieczorami wprowadzą przytulną atmosferę.
Jakie oświetlenie do salonu?
Optymalne oświetlenie do salonu to zróżnicowana kombinacja różnych źródeł światła, takich jak żyrandole, lampy sufitowe, kinkiety, lampy stołowe i podłogowe. Dobrze dobrana mieszanka lamp nie tylko sprawi, że wieczorami w salonie będzie jasno, ale pozwoli na budowanie atmosfery za pomocą stopnia natężenia światła.
Nad strefą wypoczynkową (nad stolikiem kawowym) najlepiej zawiesić dużą, reprezentacyjną lampę. W przypadku gdy już na etapie planowania coś poszło nie tak i w tej strefie jest za mało światła, można kupić lampę stojącą taką, jak na poniższym zdjęciu.
Jak dobrać lampę do wnętrza?
Przy wyborze lampy do wnętrza należy brać pod uwagę styl aranżacji, wymiary pomieszczenia oraz funkcję, jaką ma pełnić oświetlenie. Ważne jest również dopasowanie lampy do pozostałych elementów wystroju, takich jak kolory ścian, meble i tekstylia.
Jeśli twoje wnętrze nie jest w żadnym konkretnym stylu, ale eklektyczną mieszanką, która urodziła się z twoich własnych upodobań, i nie wiesz, jak dobrać lampę do takiego wnętrza, postaw na klasykę, a konkretnie lampy w stylu modern classic. Są proste, bez zbędnych ozdobników, a jednocześnie nowoczesne.
Jak wysoko lampa w salonie?
Wysokość lampy w salonie zależy od jej funkcji oraz umiejscowienia w pomieszczeniu. Na ogół lampy sufitowe powinny być zawieszone na wysokości około 2,1-2,4 metra nad podłogą, aby zapewnić odpowiednie oświetlenie całego pomieszczenia. To idealna wysokość dla lampy w strefie wypoczynku. Nie zasłania telewizora, nie razi w oczy i obejmuje swoim zasięgiem równomiernie całą strefę.
Co innego, jeśli chodzi o lampę w jadalni. Ona może być zawieszona nieco niżej, aby bardziej precyzyjnie oświetlać stół. Ciekawym rozwiązaniem jest lampa na szynie, którą można przesuwać. To świetny patent, gdy stół się rozkłada i w związku ze zmianą jego rozmiaru, lampa sprawdziłaby się lepiej w nieco innym miejscu. Kilka sekund i przemieścisz ją tam, gdzie jest najbardziej potrzebna.
Jak rozmieścić kinkiety w salonie?
Kinkiety w salonie wiesza się na wysokości około 160 - 170 cm. Wszystko jednak zależy od modelu. Teraz szczególnie modne są podłużne kinkiety, więc aby prezentowały się na ścianie elegancko, lepiej powiesić je nieco wyżej.
Kinkiety mogą pełnić różną funkcję. Niekiedy oprócz doświetlania salonu, ich zadaniem jest podświetlenie i wyeksponowanie obrazu. Wówczas kinkiet montujemy bezpośrednio nad ramą, uważając jednocześnie, aby klosz kinkietu nie zachodził na płótno.
Gdzie można jeszcze zawiesić kinkiety? Nad lustrem, po obu stronach telewizora, w kąciku do czytania itp.
Czy lampy w salonie muszą być takie same?
Salon nie jest na ogół (tak jak w przeszłości) już osobnym pomieszczeniem, ale stanowi część dużej strefy dziennej. Możesz w różnych jej częściach zastosować lampy z jednej kolekcji, jednak oglądając realizacje architektów, raczej unikają tego zabiegu. Opierają się wprawdzie na jednym stylu, jednak chętnie sięgają po różne modele lamp.
Nowoczesne lampy stojące do salonu. Gdzie powinna stać lampa w salonie?
Lampa stojąca w salonie może pełnić nie tylko funkcję dekoracyjną, ale także doświetlać kąt, w którym z jakiegoś powodu światła jest za mało. Lampa stojąca sprawdzi się np. w pobliżu biblioteczki, obok biurka czy stołu, czyli wszędzie tam, gdzie jest ci zbyt ciemno.
Lampy i kinkiety do salonu. Zdjęcia
Autor: Materiały prasowe/Westwing
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Co powiesić na pustej ścianie? 16 pomysłów, co powiesić zamiast obrazu
Autor: Materiały prasowe/dekoria.pl