Jak udekorować dom na Boże Narodzenie? Efektowne dekoracje, które zachwycą gości w święta

2024-12-09 8:50

Świąteczne dekoracje to nie tylko choinka i stroik na stole. Dom można ubrać od drzwi po strych! Ale jak? Ma być elegancko, baśniowo czy... wręcz kiczowato? Wersja minimalistyczna czy pełna przepychu? Wybierz tę bliższą sercu i stylowi domu – a sukces będzie murowany! Przystrójmy dom tak, by zapierał dech – w końcu święta są tylko raz w roku!

Spis treści

  1. Dom ubrany na święta – stwórz magiczną atmosferę
  2. Świąteczne dekoracje domu bliskie ideału, czyli jakie?
  3. Świąteczne dekoracje domu – gotowe czy hand made?
  4. Jak efektownie udekorować dom na Boże Narodzenie – sprawdzone rady
  5. Kreatywne pomysły na świąteczne dekoracje domu

Dom ubrany na święta – stwórz magiczną atmosferę

Jeśli lubisz świąteczny czas, zadbaj o atmosferę podkreślającą wyjątkową magię tych dni. Zwłaszcza gdy w domu są dzieci lub organizujesz Wigilię czy zapraszasz rodzinę i przyjaciół na obiad, pomyśl zawczasu o dekoracji domu. Boże Narodzenie, spotkania z bliskimi, prezenty pozostają na długo w pamięci i chętnie po latach wracamy do tych wspomnień. Niech więc święta będą piękne, wyjątkowe, przesycone swoistą magią...

Bożonarodzeniowe dekoracje to nie tylko choinka i stroik na stole – jest mnóstwo możliwości od najprostszych, po najbardziej wyszukane. W dalszej części tekstu podpowiadamy, jak ubrać dom od drzwi po strych!

POLECAMY: Jak stworzyć idealną kaszmirową choinkę z beżowymi ozdobami? Zobacz modne pomysły!

Świąteczne dekoracje domu bliskie ideału, czyli jakie?

Te idealne dekoracje to takie, jakie... są najbliższe twojemu sercu. To jasne, że mogą być eleganckie, oszczędne, a inne.. no, cóż nawet tandetne, ale pamiętaj, że to ty i twoi bliscy macie się dobrze czuć oraz cieszyć świętami i swoją obecnością.

  • Jeśli masz chęć pójść na całość, nic nie stoi na przeszkodzie, aby celowo zabawić się kiczem.
  • Jeżeli wolisz stylowe dekoracje, tym bardziej popieramy!
  • Niech głos doradczy mają także dzieci – choć może nie do końca spodobają ci się ich pomysły, pamiętaj, że to tylko dekoracje, które sprawią im frajdę. A co jeśli kompletnie będą ich propozycje nie po twojej myśli? Zaproponuj, by udekorowały w wymarzony sposób swój pokój albo korytarz na piętrze.

Świąteczne dekoracje domu – gotowe czy hand made?

Gotowe dekoracje to najszybszy (choć nie zawsze najtańszy) sposób na ozdobienie wnętrz. Wystarczy znaleźć chwilę, by je ustawić i zawiesić. Aby jednak dom zyskał niepowtarzalny urok, warto choć kilka cudeniek zrobić samemu, a jeszcze lepiej – z bliskimi, zwłaszcza z dziećmi.

To bezcenny czas, który będzie procentował bliskością i miłymi wspomnieniami. Ozdoby zrobione własnoręcznie nadadzą domowi wyjątkowy charakter i zindywidualizują aranżację.

Niech będzie to łańcuch z żołędzi lub dębowych liści (au naturel w wersji eko albo, jeśli musisz mieć błysk w święta, pomaluj je metaliczną farbą lub oklej brokatem).

Mile widziane gwiazdki powycinane z filcu, sklejki i… ciasta, a także bombki (styropianowe kule) ozdobione piórkami, koralikami czy pasmanterią. Najważniejsze to dać się ponieść wyobraźni i… bawić się przy tym dobrze!

ZOBACZ TAKŻE: Z czego można zrobić stroik świąteczny? Stroiki bożonarodzeniowe na stół: inspiracje

Jak efektownie udekorować dom na Boże Narodzenie – sprawdzone rady

  • Aby dom podczas świąt pięknie się prezentował, dekoracje powinny być spójne z wystrojem wnętrza i spójne ze sobą. W eleganckim salonie będą przecież raziły tandetne, plastikowe mikołaje czy reniferki, a w rustykalnym – te błyszczące jak czyste złoto... Nie łącz też ozdób z różnych bajek, bo efekt będzie równie nieudany. Zadbaj więc o spójność estetyczną samych ozdób oraz o to, by harmonizowały ze stylem, w jakim urządzone są wnętrza. Aranżacja całego domu także powinna być jednorodna. Jedynym odstępstwem mogą być te dekoracje zaproponowane przez dzieci.
  • Nie przesadź z ilością ozdób! Wrażenie przesytu i chaosu nie jest pożądane. Jeśli chcesz, nawet w każdym pomieszczeniu może się znaleźć bożonarodzeniowy akcent, ale więcej nie znaczy lepiej. Choinka w salonie, zwłaszcza duża, plus jeszcze dodatkowe dekoracje, np. girlanda przy kominku czy na półce, mały stroik na stoliku kawowym to dobry wybór, ale pamiętaj, by to choinka grała główną rolę.
  • Łącz ozdoby gotowe z tymi zrobionymi własnoręcznie, a uzyskasz oryginalną aranżację.
  • Zadbaj o to, by dom nie tylko ładnie wyglądał, ale i pachniał. W misach ułóż jabłka i pomarańcze, rozpyl aromaty cynamonu  i goździków, koszyczki ze skórkami cytrusów połóż na grzejniku...

Kreatywne pomysły na świąteczne dekoracje domu

  • Alternatywna choinka – jeśli nie wyobrażasz sobie świąt bez tradycyjnego drzewka, oczywiście nie rezygnuj z niego. Możesz jednak w innych pomieszczeniach wyczarować choinkę dodatkową, daleką od standardowej, np. z drabiny, kartonu, metalowej sprężyny, skrzynek, bombek i... w osobnym artykule znajdziesz 1001 pomysłów na nietypową choinkę!
  • Minichoinki – żywe w doniczce mogą to być małe cyprysiki, cisy, świerki 'Conica' albo sztuczne (ładne!) czy ze sklejki albo patyczków itp. Mogą to być też choinki-figurki. Ustaw pojedynczo i w grupach – gdzie się da! Stworzysz szybko niepowtarzalny nastrój.
  • Wianki – małe i duże, trwałe, tzn. z tworzywa sztucznego lub suchych gałązek, szyszek czy tekstylne, możnaprzechowywać i co roku powiększać zbiór. Ze świeżej jedliny wystarczy jeden – dla klimatu. Zawieszaj je na drzwiach, ścianach, w oknie, na balustradzie schodów... Malutkimi warto ozdobić meble albo plecy foteli odstawionych od ściany.
  • Gwiazda betlejemska – idealnie nadaje się na główną i jedyną ozdobę domu, jak i w postaci naturalnego akcentu. Zobacz w naszym materiale, jak ją można efektownie zaaranżować.
  • Wiszące cudeńka – wszelkie zawieszki, bombki, gwiazdeczki – mile widziane. Zależnie od rozmiaru i materiału, z jakiego są wykonane, można je zawieszać dosłownie wszędzie! Wykorzystuj półki, haczyki, uchwyty meblowe itp. Zawieszki i bombki figuratywne, np. misie, baletnice itp., lepiej będą prezentowały się osobno. Z kolei bombki klasyczne, szyszki, serca można „zbierać” w kiście. 
  • Girlandy i mobile – zarówno gotowe, jak i domowej roboty dosmaczą nastrojową aranżację. Mogą być ze sztucznych gałązek choinki albo zrobione z kartek świątecznych, bombek itp. dekoruj nimi balustrady, półki, drzwi.
  • Tekstylia domowe – utrzymane w kolorystyce oraz ozdobione motywami świątecznymi poduszki, pledy, obrusy, ręczniki, ściereczki, szlafroki, pledy, a nawet wycieraczki mogą pojawić się w tym okresie w domu. Nie muszą być w naturalistyczne mikołaje i choinki (nawet lepiej, gdyby tak nie było), ale wystarczą dyskretne desenie, lamówki z odpowiedniej pasmanterii. Postaw na stylowe norweskie wzory, szkocką kratkę, kropki, paski i kratkę. 
  • Świąteczne skarpety na upominki od św. Mikołaja – zwykłe w ograny motyw mikołaja, bałwanka itp. to już kicz. Postaw na te stylowe: w norweskie wzory, szkocką kratę, kropki i kratkę. Możesz je uszyć albo wydziergać. Mogą też harmonizować z wystrojem wnętrza: np. w motywy roślinne, z futerka, w wersji boho albo w kolorach ziemi. Dorób im chwosty, ozdób pomponikami…  Wieszaj razem, by tworzyły atrakcyjną kompozycję.
  • Nastrojowe światełka – im więcej świec i świetlnych girland, łańcuchów i ozdób, tym lepiej. Już same „robią"ci wystrój. Stawiaj je, wieszaj i rozkładaj dosłownie wszędzie. Pojedyncza świeca na konsoli przy szopce, na parapecie czy oświetlająca dekorację z domków albo w jeszcze innej konfiguracji zupełnie wystarczy (może też być w wersji zapachowej. No i koniecznie włącz lampki – małe na baterię, duże na prąd... Rozmieszaj je między dekoracjami, wkładaj do słojów, zamykaj w przeszklonych szafkach...