Jak efektownie zapakować prezent gwiazdkowy? 13 pomysłów na świąteczne pakowanie prezentów

2024-11-20 14:19

Opakowanie prezentu jest równie ważne, jak sam podarunek. Warto się postarać, by było efektowne i oryginalne oraz – staranne. Prezenty można zapakować na wiele różnych sposobów, a większość z technik wcale nie wymaga wyjątkowych umiejętności. Sprawdź poniżej – podpowiadamy, jak pięknie zapakować gwiazdkowe prezenty, nawet nie mając specjalnych uzdolnień! Tak naprawdę liczy się pomysł! Zobacz dwie galerie zdjęć i przeczytaj opisy!

Spis treści

  1. Pakowanie prezentów na święta – najważniejsze zasady ogólne
  2. Pakownie prezentów na Gwiazdkę – proste techniczne sposoby na doskonały efekt
  3. Jak szybko zapakować prezenty na święta Bożego Narodzenia?
  4. Jak oryginalnie zapakować gwiazdkowy prezent?
  5. Jak ładnie opakować prezent na Gwiazdkę – sprawdzone połączenia kolorystyczne i zestawy dekoracyjne

Pakowanie prezentów na święta – najważniejsze zasady ogólne

Wydaje się, że zapakowanie prezentu to sprawa banalna, tymczasem tak nie jest (no, chyba że się ma dużą sprawność manualną oraz wyczucie estetyczne na wysokim poziomie).

Pakowanie zawsze zajmuje czas i budzi choć trochę emocji. Podpowiadamy więc, jak osiągnąć doskonały efekt, bez specjalnych nakładów czasu i kosztów oraz bezstresowo! Jak efektownie zapakować gwiazdkowy prezent?

Pakując prezenty, warto pamiętać, że:

  • Opakowanie powinno być staranne – byle jak owinięty podarunek nie sprawi przyjemności, może też zostać odebrany jako przejaw lekceważenia. Pamiętaj, że nawet najskromniejsze opakowanie powinno być estetyczne, czyli czyste, pieczołowicie przygotowane.
  • Opakowanie nie musi być wymyślne – jeśli masz ochotę w wyjątkowy sposób opakować prezent, działaj i zaszalej! Raczej jednak poświęć czas na stworzenie opakowania oryginalne, a nie przytłoczonego nadmierną liczbą ozdóbek, bo wtedy efekt wcale nie musi być najlepszy. Pamiętaj, że zawsze sprawdzi się nawet najprostsze opakownie, o ile będzie ładne i staranne.
  • Dopasuj opakowanie do rozmiaru prezentu – zbyt luźny papier, którym owiniesz podarunek, albo za duże pudełko czy torebka, w które go wsadzisz, zniweczy efekt. Obdarowana osoba będzie też mogła pomyśleć, że wszystko się działo w ostatniej chwili... Papier powinien przylegać do prezentu, a torebka i pudełko powinny być od niego niewiele większe. Jeżeli pudełko jest trochę za duże, można wnętrze wymościć bibułką albo pociętą rafią itp.
  • Dopasuj opakowanie do prezentu i osoby obdarowanej – dla osoby dorosłej nieodpowiedni będzie papier w nadruk dla dzieci czy też zbyt przerysowany i krzykliwy. Zawsze sprawdzą się opakowania gładkie albo w delikatnie zaznaczone motywy świąteczne. Zharmonizuj też opakowanie z rodzajem prezentu, czyli płytę z ulubioną muzyką, możesz dla podkreślenia zawinąć w papier w nuty, ale nie musisz! Chodzi o to, by wiertarki dla taty nie przewiązywać kokardą z koronki...

Przeczytaj również: Jak ozdobić dom lampkami świątecznymi na Boże Narodzenie? Pomysły na świetlne dekoracje

Pakownie prezentów na Gwiazdkę – proste techniczne sposoby na doskonały efekt

Przede wszystkim nie zostawiaj sobie pakowania prezentów na ostatnią chwilę, bo pośpiech i stres jest kiepskim doradcą. Staranne pakowanie wymaga czasu, precyzji i chwili zastanowienia, lepiej więc zrobić to wcześniej. Dzięki temu pakowanie prezentów stanie się też prawdziwą przyjemnością, a przecież o to właśnie chodzi!

  • Zaplanuj wcześniej konwencję, jakiej mają się trzymać opakowania. Zgoda, pakowanie prezentów, to nie kampania wojenna, ale naprawdę warto wybrać styl, w jakim mają być pakowane prezenty i się go trzymać. Dzięki temu łatwiej będzie ci gromadzić potrzebne akcesoria, unikniesz kupowania od Sasa do Lasa papierów, torebek, pudełek i wstążek, a tym samym wydasz mniej. Ta metoda sprawi też, że podarunki (zwłaszcza gdy jest ich dużo) będą razem spójnie i efektownie wyglądać.
  • Zgromadź wcześniej potrzebne akcesoria – naszykuj z zapasem (coś przecież zawsze może się podrzeć) papier, torebki, pudełka, wstążki, sznurki, pasmanterię, szyszki, bombki, ozdobne szyldziki, przezroczysta folię itp. Jeśli chcesz samodzielnie ozdobić papier, np. stemplami, napisami, naklejonymi gwiazdkami itp., zrób to wcześniej, bo przecież np. papier powinien wyschnąć itd, a gdy pójdzie coś nie tak, będzie czas na poprawki. Pamiętaj też o przezroczystej taśmie klejącej, nożyczkach, zszywaczu, kleju do papieru itp.
  • Zapakuj prezenty wcześniej i podpisz je! To ważne, bo choć w chwili pakowania, wiesz, „co jest dla kogo”, to za dzień czy dwa trudno będzie sobie przypomnieć i konieczne może się okazać ponowne pakowanie...
  • Jeżeli kompletnie nie radzisz sobie z pakowaniem, a więc zawijaniem, zawiązywaniem kokardek, robieniem dekoracji itp., poproś o zapakowanie kupowanych podarunków w sklepie! Inna opcja, to powkładać prezenty do torebek gotowych o ładnym nadruku (kiczowatym mikołajom powiedz NIE!) i ozdób ją gotową kokardą (niektóre mają taśmy samoprzylepne do przyklejenia, możesz też zrobić to zszywaczem czy klejem na gorąco).

Zobacz: Świąteczne ozdoby na każdą kieszeń. Top 7 dekoracji z popularnych sieciówek

Jak szybko zapakować prezenty na święta Bożego Narodzenia?

Aby oszczędzić sobie czasu i problemów, podziel prezenty na kategorie, a potem dopasuj do nich opakowanie.

  • Podarunki zbliżone formą do prostopadłościanu i sześcianu oraz płaskie prostokątne i kwadratowe – te są najprostsze do opakowania. Zawiń je w papier, przewiąż wstążeczką, ewentualnie dołóż ozdobne drobiazgi.
  • Podarunki podobne do kuli – najprościej jest włożyć do torebki albo jutowego czy uszytego z materiału woreczka, który zwieńczysz wstążką.
  • Podarunki o mocno wydłużonym kształcie zawiń jak cukierek! Zawiń w papier w taki sposób, by po obu końcach pozostało go sporo, a potem zawiąż z obu stron kokardki ze wstążki czy sznurka.
  • Podarunki o nietypowym kształcie albo nieforemne najlepiej włożyć do pudełka czy torebki i zależenie od potrzeb, jeszcze opakować papierem, albo tylko przewiązać wstążką.

Jak oryginalnie zapakować gwiazdkowy prezent?

Gotowe papiery i torebki to na pewno rozwiązanie skracające czas pakowania oraz dla osób, które czują się dobrze w projektach typu „Zrób to sam”. Warto jednak popróbować stworzyć opakowanie wyjątkowe – oto kilka podpowiedzi:

  • Papier pakowy i zwykłe pudełka – ozdób własnymi malunkami, napisami, „nadrukami”. Wystarczą farby, pisaki zwykłe czy akrylowe, stemple zrobione z kartofla. Możesz też ozdobić je gotowymi naklejkami, np. gwiazdkami, albo naklejając koraliki, gałązki jedliny, kawałki koronek (klej na gorąco) czy choinki wycięte z kolorowego papieru z klejem.
  • Zamiast wstążek użyj sznurków, taśm pasmanteryjnych, korali.
  • Zamiast użyć papier dekoracyjny czy pakowy albo torebkę zawiń prezent w apaszkę, szal, ściereczkę itp., które będą dodatkowym prezentem.
  • Efektowny podarunek owiń folią przezroczystą, ale włóż do wewnątrz jeszcze jedlinę, małe szyszki, orzechy, suszone plasterki cytrusów itp.
  • Jako zawieszkę możesz użyć upieczony własnoręcznie pierniczek z lukrowym imieniem bliskiej osoby. W tej samej konwencji będzie uszyta ze ścinków choineczka czy gwiazdka z wyhaftowanym imieniem.
  • Zwykłe torebki papierowe oryginalnie ozdób, używając papieru dekoracyjnego, papierowych serwetek, kawałków wstążek i koronek. Zobacz instrukcję poniżej jak błyskawicznie odmienić torebkę z szarego papieru.

Jak ładnie opakować prezent na Gwiazdkę – sprawdzone połączenia kolorystyczne i zestawy dekoracyjne

Jeśli nie masz czasu na wymyślanie własnych rozwiązań albo nie do końca ufasz swojemu wyczuciu estetycznemu, pakując prezenty, skorzystaj z poniższych wskazówek.

Oto kilka spośród wielu sprawdzonych zestawień, które zawsze dają dobry efekt!

  • Biel, zieleń i czerwień – to kolory tradycyjnie związane z Bożym Narodzeniem, zwłaszcza w Zachodniej Europie. Wykorzystaj jeden z nich jako bazę, więc niech będzie go najwięcej (papier, torebki, pudełka), a dwa pozostałe niech będą w formie akcentów (wstążki, zawieszki, gałązki, korale itp.). Biel może być złamana, cieplejsza. Dobrze będzie się prezentować przy butelkowej zieleni i wyrazistej czerwieni. Mile widziana szkocka krata!
  • Odcienie bieli i delikatnej zieleni – czyli np. zieleń miętowa, oliwkowa, szałwiowa, a nawet wpadająca w kacze jajo. Można je uzupełnić zgaszoną, lżejszą czerwienią (np. odcień bardziej koralowy czy tzw. szwedzka czerwień) albo drobnymi czarnymi akcentami.
  • Neutralne barwy ziemi – szczególnie popularne w nurtach eko czy boho czy stylu skandynawskim. Minimalizm w dobrym wydaniu. Dodatki czerwone i zielone ożywią stonowane opakowania. Dobrze prezentują się także ozdoby z drewna czy piórek.
  • Odcienie barwy niebieskiej – są ostatnio dosyć modne, od lodowych błękitów po ciemny granat. Mogą jednak wydawać się zimne lub smutne. Urozmaicając je bielą, odcieniami beżu i brązu, można osiągnąć dobry efekt.
  • Papier pakowy – także ten z widocznymi załamaniami i karbowaniami jest surowy. Lepiej więc nie łączyć go z jedwabnymi wstążkami. Sprawdzą się za to sznurki, bawełniane tasiemki i koronki, wstążeczki w kratkę itp. Tego rodzaju papier jest uniwersalny, odpowiedni do wieli stylizacji.
  • Papier luksusowy o gładkiej, lśniącej powierzchni – wygląda elegancko. Odpowiednie będą więc szykowne ozdoby i szyldziki, wstążki z aksamitu, jedwabiu itp.
  • Papier tzw. kraftowy – jest bardzo wytrzymały, ale też wygląda ciekawie: surowo, ale szlachetnie. Idealny będzie do pakowania prezentów hand made itp.
  • Elementy lśniące jak złoto albo srebro – papier ozdobny, wstążki, gwiazdki, śnieżynki i inne świąteczne motywy dekoracyjne jak ze złota i srebra są chętnie wykorzystywane przy pakowaniu gwiazdkowych prezentów. Czy są w dobrym guście? Wszystko zależy od ich jakości i tego, jak je wykorzystamy. Ostatnio modne jest nawet łączenie srebra ze złotem, choć tradycjonaliści zdecydują się pewnie na jeden tylko kierunek.
Nasi Partnerzy polecają