Jak oświetlić małe mieszkanie? Wybieramy oświetlenie do małego mieszkania i kawalerki
Urządzając małe mieszkanie, zazwyczaj skupiamy się na kupowaniu ergonomicznych mebli, funkcjonalnych, rozkładanych sof i dużych luster, które będą pomocne w optycznym powiększeniu naszego malutkiego mieszkania. O oświetleniu myślimy rzadko, albo w ogóle – kupując lampy na ostatnią chwilę. A szkoda, bo oświetlenie jest niezwykle istotnym elementem wyposażenia wnętrz, który może znacząco wpłynąć na jego wygląd oraz klimat! Jak oświetlić małe mieszkanie? Jakich lamp unikać? Zobaczcie, jak wykorzystać moc oświetlenia w mieszkaniach o niewielkim metrażu.
Spis treści
Jak oświetlić małe mieszkanie? Rzeczy, o których warto pamiętać
Oświetlenie małego mieszkania powinno być bardzo dobrze przemyślane, ponieważ jest równie istotne, co dobór mebli czy koloru podłogi. Modelowanie światłem może nam pomóc poprawić proporcje wnętrza, optycznie powiększyć przestrzeń i sprawić, że malutka kawalerka będzie wyglądała jak stylowe M z modnego magazynu wnętrzarskiego.
Nie same lampy w małym mieszkaniu są najważniejsze, ale również pozostałe elementy, z którymi współgrają, a więc: kolory, które dominują w mieszkaniu, obecność luster, a także dostęp do światła dziennego.
1. KOLORY – nic tak dobrze nie współpracuje ze światłem, jak odpowiednio dobrane kolory. Mowa oczywiście o jasnych barwach, które odbijają światło, rozjaśniają wnętrze i optycznie je powiększają. Zamiast ponurych, ciemnych barw (które pochłaniają światło), do małych mieszkań wybierzmy takie kolory jak biel, beż czy delikatne szarości. Doskonale sprawdzą się również subtelne pastele oraz złote i srebrne elementy.
Autor: materiały prasowe SieMatic
ROZPROSZYĆ MROK Gładkie, bezuchwytowe fronty wykończone ciemnym fornirem, witryny za dymnym szkłem i aluminium – lekkości utrzymanej w ciemnej tonacji kuchni „SLX Pure” dodają ścięte i podświetlone krawędzie blatu, SieMatic. www.sf96.pl
2. LUSTRA – jak oświetlić mały salon, by wydawał się przestronniejszy? Wystarczy dobrać odpowiednie lampy oraz duże lustra. Sztuczne czy naturalne światło odbijając się od lustrzanej powierzchni, dodatkowo rozświetla wnętrze i je powiększa.
3. NATURALNE ŚWIATŁO – zasada jest prosta: im więcej naturalnego światła wpada do pomieszczenia, tym jest ono jaśniejsze i optycznie większe. Dlatego, szczególnie w małych mieszkaniach i kawalerkach, zaleca się odsłanianie okien i wybieranie lekkich żaluzji czy rolet zamiast masywnych, ciężkich zasłon.
Oświetlenie małego mieszkania może również pomóc w poprawie proporcji danego pomieszczenia. Jeśli mamy do czynienia np. z niskim salonem, możemy optycznie je podnieść, oświetlając sufit (najlepiej, by był biały lub w jasnym kolorze). W takim przypadku doskonale sprawdzą się lampy bez klosza z odsłoniętymi żarówkami, najlepiej umieszczone blisko sufitu. Z kolei, gdy pomieszczenie w małym mieszkaniu jest długie i wąskie, możemy poprawić jego proporcje przez zamontowanie np. kinkietów z pionowym źródłem światła na dłuższych ścianach.
Autor: Materiały prasowe/Mango Investments
Jakie lampy do małego mieszkania?
W małych mieszkaniach głównym źródłem światła są lampy sufitowe. W przeciwieństwie do dużych, przestronnych mieszkań, które mogą sobie pozwolić na masywne, rozłożyste żyrandole czy długie lampy z kloszami – kawalerki i małe metraże powinny unikać tego typu rozwiązań. Dobrym pomysłem jest zastosowanie kilku źródeł światła, zamiast jednego, centralnego. Na przykład halogeny lub oczka stropowe, które są dyskretne i nie zajmują dużo miejsca będą odpowiednie dla mieszkań o niewielkim metrażu – nie musimy się obawiać, że zdominują przestrzeń.
Ciekawym rozwiązaniem do kawalerek i małych mieszkań są także modne szyny sufitowe. Specjalne metalowe szyny przytwierdza się do sufitu, a do nich mocuje się reflektory lub inne źródła punktowego światła. Dużą zaletą oświetlenia szynowego jest jego mobilność – możemy dowolnie przesuwać lampy na szynach i dostosowywać je do swoich potrzeb i przestrzeni.
Jak już wspomnieliśmy, lampy w małym mieszkaniu powinny być dyskretne, lekkie i nie zabierać dużo miejsca. Celem oświetlenia w małych mieszkaniach jest nie tylko dostarczenie źródła światła, ale również optyczne powiększenie przestrzeni. Dlatego warto wybierać lampy sufitowe, które kierują światło do góry – wtedy odbijające się od sufitu promienie rozprowadzają rozproszone światło po całym pomieszczeniu.
Autor: materiały prasowe Markslojd
Lampa Bianco 107994
W sklepach znajdziemy wiele lamp, które doskonale sprawdzą się w małym salonie, sypialni czy przedpokoju. Możemy wybrać spośród lamp o lekkiej, metalowej konstrukcji, szklanych abażurach, złotych, odbijających światło elementów, czy papierowych modeli o finezyjnych kształtach.
Ciekawym przykładem są industrialne lampy-pająki z długimi, upiętymi przewodami zakończonymi gołymi żarówkami. Albo modne papierowe lampy wyglądające jak lekkie chmurki czy minimalistyczne lampy zamknięte w okrągłych, szklanych kloszach.
Dobierając oświetlenie od małego mieszkania nie ograniczajmy się tylko i wyłącznie do sufitu. Dużo lepszym pomysłem jest zamontowanie kilku mniejszych źródeł światła w całym mieszkaniu. W roli oświetlenia ściennego doskonale sprawdzają się kinkiety (modele z wysięgnikami pozwalają dostosować kąt padania światła) lub lampy stojące o niewielkim kształcie i lekkiej konstrukcji. W małych mieszkaniach przydadzą się również lampy i listwy LED, które umieścimy na blatach czy pod szafkami.