Modne obrazy na ścianę do salonu. Jak powinno się wieszać obrazy na ścianie? Oto kompozycje

2024-11-29 13:26

Obrazy to nie tylko dekoracja, ale także wyraz osobistego stylu i charakteru domowników. Dobrze dobrane mogą nadać pomieszczeniu niepowtarzalny klimat, podkreślając jego wyjątkowość. Jak wieszać obrazy, by tworzyły spójną całość z aranżacją wnętrza? Na jakiej wysokości je umieszczać i jak łączyć różne formaty? Oto inspiracje, które pomogą ci zamienić ściany w domową galerię sztuki.

Rozpoczynając urządzanie mieszkania zastanawiamy się nad kolorystyką, motywem przewodnim, stylem, w jakim będzie urządzone, a także tym, jak uczynić je bardziej naszym. Na pomoc przychodzą obrazy i plakaty - to one nadadzą naszej przestrzeni indywidualności. Co warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się na te unikatowe dodatki?

Spis treści

  1. Jak dobrać obraz na ścianę?
  2. Na jakiej wysokości powiesić obraz nad kanapą?
  3. Jaki obraz do salonu, sypialni, kuchni i łazienki?
  4. Gdzie powiesić obraz?
  5. Jak powiesić kilka obrazów na ścianie?
  6. Jak wieszać plakaty i obrazy? Sztuka we wnętrzach - 17 inspiracji

Jak dobrać obraz na ścianę?

Obraz bądź plakat, który powiesimy w naszym mieszkaniu, przede wszystkim musi nam się podobać. Pośpiech przy tego typu decyzjach nie jest wskazany. Dlatego podczas wybierania obrazu warto uruchomić wyobraźnię.

Jak będzie wyglądał w naszej sypialni? Czy gdy na niego patrzymy, odczuwamy pozytywne emocje? To wszystko jest ważne, gdy decydujemy się na grafikę, która będzie z nami przez wiele lat.

Możemy wybierać spośród plakatów, fotografii, ale też olejnych bądź akrylowych obrazów na płótnie. Te ostatnie są trwałe, a kolory mają niezwykłą głębię. W dodatku nie trzeba ich oprawiać, ponieważ są naciągnięte na ramę.

Dzięki temu obraz będzie wyglądał lżej niż ten oprawiony w ramę. Nie oznacza to jednak, że lepiej — po prostu inaczej. 

We wnętrzach typu glamour złota bądź srebrna, metalowa rama dodatkowo ozdobi naszą przestrzeń. Jest czymś, co doda elegancji i błysku. Z kolei do mieszkań w stylu prowansalskim pasować będą grafiki w drewnianej ramie.

Ważny jest również kształt obrazu. Pionowy dobrze będzie prezentował się na wąskiej, pionowej powierzchni. Możemy zdecydować się też na kilka mniejszych, powieszonych jeden obok drugiego. Z kolei obraz powieszony poziomo pasuje w szerszych przestrzeniach.

O czym warto pamiętać? Jak czytamy na blogu Decor Mint, obrazy możemy wieszać według wielkości — duży obok dużego, a mały obok małego.

— Z kolei obrazy różnej wielkości umieszczone obok siebie, należy wyrównać w linii ich środki. Ustawienie w linii górnych krawędzi, sprawi wrażenie bałaganu. W przypadku kilku obrazów różnej wielkości można powiesić je tak, aby w środku znajdował się większy obraz, a mniejsze po bokach — podkreśla autorka bloga Decor Mint.

Na jakiej wysokości powiesić obraz nad kanapą?

Jak podkreślono na stronie agatameble.pl, galeria ścienna powinna być realizowana zgodnie z zasadą dwóch trzecich. Oznacza to, że obiekt powinien mierzyć dwie trzecie długości mebla, nad którym się znajduje.

— O ile przykładowo w przypadku niewielkiej konsoli zawieszenie pojedynczego obrazu nie powinno sprawić większego kłopotu, o tyle jeden obraz nad sofą budzi już wątpliwości natury technicznej. W przypadku bowiem trzymetrowej sofy (lub jeszcze dłuższych narożników), obraz musiałby mieć dłuższy bok o wymiarze dwa metry, a taki format często wiąże się ze sporym wydatkiem, a już na pewno mocno okrojonym wyborem jeśli chodzi o kolorystykę i styl dekoracji — zauważono na stronie agatameble.pl.

Warto zatem powiesić dwie grafiki obok siebie lub stworzyć kompozycję z wielu obrazów elementów, które razem wyniosą wymagane 2-metrowe dzieło. Można też postawić na jeden, duży obraz, który będzie przykuwał wzrok. Warto pamiętać o dobrym mocowaniu, gdyż obraz może sporo ważyć.

Jaki obraz do salonu, sypialni, kuchni i łazienki?

Jeśli w domu mieszka więcej osób, warto przedyskutować: czy wolimy obrazy olejne bądź akrylowe w intensywnych kolorach? Czy może bardziej odpowiednie będą pastele? Do sypialni chętnie wybierane są pejzaże, motywy roślinne, jak również akty. Kolejną propozycją są grafiki przedstawiające faunę i florę — szczególnie będą pasować do stylu skandynawskiego.

W kuchni powieśmy coś apetycznego — plakaty przedstawiające czekoladę, makaroniki, kawę czy zielone oliwki będą idealnie wpisywać się w klimat pomieszczenia.

W miejscu, gdzie gotujemy rzadko, znajdziemy wolne przestrzenie do przechowywania. Trudno jest wygospodarować miejsce na dekoracje tak, aby jej nie zagracić. Obraz sprawdzi się idealnie, ponieważ nie zabierze miejsca na stole czy blacie. 

Nie zapominajmy o łazience! Świetnie sprawdzą się tam obrazy abstrakcyjne, 3D oraz morskie krajobrazy. Projektanci wybierają też często grafiki, które przedstawiają geometryczne kształty. Pamiętajmy, aby obraz nie zlewał się kolorystycznie z tłem, ani też za bardzo z nim nie kontrastował. 

Gdzie powiesić obraz?

Zwróć uwagę na otoczenie, w którym powiesisz swój obraz. Warto przeanalizować, czy w pobliżu znajdują się szafa, kanapa bądź, jakieś drobne ozdoby, zdjęcia?

Zwróć uwagę, czy zbyt duża liczba dekoracji nie będzie przytłaczać tego, co chcemy wyeksponować. Jeśli chcemy, aby obraz był na pierwszym planie, zrezygnujmy z kolorowych dodatków w pobliżu. Poza tym grafika nie może zostać zasłoniona przez meble czy firanki.

Ważna jest też wysokość. Niewielki obraz nie może być powieszony ani zbyt nisko, ani zbyt wysoko, ponieważ trudno będzie dostrzec detale. Jeśli grafika ma ozdobić konkretne miejsce, najlepiej zawiesić ją na wysokości wzroku. 

Bez wątpienia dzieła malarskie nadadzą wyjątkowego klimatu twojemu wnętrzu. Staną się nie tylko oryginalne, ale tez przytulne.

Jak powiesić kilka obrazów na ścianie?

Jeśli masz do dyspozycji niewielki metraż, dobór miejsca będzie nieco trudniejszy. Nie oznacza to jednak, że musisz zrezygnować z dużych grafik – wręcz przeciwnie. Duże dekoracje w małych pomieszczeniach są niezwykle pożądane.

Z kolei małe obrazy na wielkiej ścianie mogą nie być widoczne. Dlatego dobrze sprawdzą się galeryjki — kilka, a nawet kilkanaście grafik na jednej, dużej ścianie.

Mając do zawieszenia kilka obrazów, na początku warto wyznaczyć granice na ścianie — dolną lub górną. Możemy kierować się wysokością drzwi lub lustra, jeśli znajdują się w pobliżu.

Dzięki temu nasza kompozycja będzie symetryczna. Ciekawie może wyglądać również. Galeria w kształcie prostokąta czy kwadratu. W tym przypadku nie musimy ograniczać się, co do jednego typu ramki, ale warto zachować umiar. 

Dobrze wygląda zawieszenie obrazów równolegle do siebie. Zwróć uwagę na górną i dolną granicę — grafiki powinny znajdować się na tym samym poziomie. Możemy też kierować się centralnym punktem — np. kanapą. Wtedy układamy obrazy symetrycznie nad nią, a ramki zawieszamy na tym samym poziomie. 

Jak wieszać plakaty i obrazy? Sztuka we wnętrzach - 17 inspiracji

Czytaj więcej: Jak urządzić salon z kuchnią i jadalnią. Zainspiruj się domem pod Tarnowem