Jak udekorować dom pod koniec zimy i na przedwiośniu? Sprawdzone patenty, pomysłowe aranżacje, inspirujące zdjęcia

2025-02-04 13:52

Choć zima jeszcze trwa, z każdym dniem jesteśmy bardziej stęsknieni ciepła i słońca. Zanim jednak wiosna zawita do nas na dobre, nacieszmy się końcem zimy i przedwiośniem! Jeszcze odcienie chłodne wokół, jeszcze zamglone ranki i powiewy wiatru, które budzą chęć ukrycia się w domowym zaciszu. Choć jeszcze nie czas na pastelowe dodatki i kwietne motywy, ale już warto zaznaczyć ten przełom pór roku, pomysłowo odświeżając aranżację. Dzięki temu nasze domy (i my sami!) zyskają nową energię!

Spis treści

  1. Koniec zimy i przedwiośnie to trudny czas dla domu
  2. Obudź dom do życia po zimie – niezawodne sposoby!
  3. Jakie dekoracje domu w lutym, pod koniec zimy i na przedwiośniu?

Koniec zimy i przedwiośnie to trudny czas dla domu

Przełom zimy i wiosny to trudny sezon dla wszystkich miłośników dekoracji wnętrz, bo... zimowe ozdoby już się opatrzyły i zakurzyły, a trochę głupio już ubierać dom w pastele, kwiaty i kwiatuszki… Ten czas ma także dobrą stronę – możemy na spokojnie zrobić wiosenne porządki, a potem wykonać dekoracje w wersji pośredniej, czyli odpowiedniej na przełom pór roku.

Poniżej podpowiadamy, jak efektywnie odświeżyć dom po zimie i dodać energii wnętrzom na przedwiośniu. Może zainspirują cię aranżacje w naszej galerii zdjęć i nabierzesz chęci na stworzenie swoich własnych?

Zrobisz je, z tego, co masz pod ręką – wystarczy przeszukać szafy, strychy i trochę pokombinować…

Obudź dom do życia po zimie – niezawodne sposoby!

Dom po zimie wymaga paru zabiegów, by w pełni wrócił do życia. Coraz jaśniej i wyżej świecące słońce zaglądające przez okna z jednej strony cieszy i dodaje nam sił, lecz z drugiej – bez litości odsłania wszelkie pozimowe zaszłości.

Widać wyraźnie kurz, zmęczone zimą rośliny doniczkowe, zdezaktualizowane dekoracje... Zabierz się więc do działania, a wkrótce wnętrza zyskają na witalności. Od czego zacząć?

  1. Usuń dekoracje świąteczne i karnawałowe – jednorazowe wyrzuć, a te używane wielokrotnie odkurz, umyj, upierz (zależnie od potrzeby) i czyste schowaj, by czekały na kolejny sezon. Zdezaktualizowane ozdoby działają na mieszkańców przygnębiająco oraz trzymają ich w minionym czasie i utrudniają mentalne
  2. Zrób wiosenne porządki – generalne porządki (przynajmniej dwa razy w roku) mają głęboki sens: to szansa na przejrzenie i umycie na co dzień omijanych miejsc, uporządkowanie zawartości szaf i szuflad, gruntowne rozprawienie się z kurzem i zalegającymi w kątach rupieciami. W uporządkowanym i czystym wnętrzu lepiej się funkcjonuje zarówno pod względem fizycznych, jak i psychicznym. Szczególnie przyłóż się do usunięcia kurzu oraz umycia okien – od razu będzie czyściej i widniej!
  3. Poświęć czas roślinom doniczkowym – po zimie wymagają choć podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych: usuń uszkodzone pędy, suche i chore liście, przesadź do nowego podłoża i większych doniczek egzemplarze, które tego wymagają. Koniecznie usuń kurz z liści i pędów. Już od końca lutego większość roślin można powoli zacząć nawozić.
  4. Udekoruj dom – nie trzeba wiele, by wnętrza zyskały na witalności i stały się przytulne. Poniżej znajdziesz kilka sprawdzonych podpowiedzi.

Polecamy: Te kwiaty sprawią, że wiosna już teraz zawita do Twojego domu! Oto urocze zwiastuny wiosny

Jakie dekoracje domu w lutym, pod koniec zimy i na przedwiośniu?

Uporządkowane i czyste wnętrza aż się proszą o zabiegi dekoratorskie, dzięki którym poczujesz, że zima się kończy i zaczyna najpiękniejsza pora roku.

Jeszcze nie czas na odcienie pastelowe albo intensywne oraz motywy kwiatowe, ale już można sprytnie podkreślić, że zbliża się wiosna! Jeżeli i ty czujesz potrzebę zmian – zachęcamy do działania! 

  • Usuń z okien ciężkie i ciemne tkaniny – jeśli możesz, zrezygnuj z ciężkich i ciemnych zasłon czy rolet. Zostaw okna bez dekoracji, a jeżeli nie lubisz takich „gołych”, wybierz tkaniny jaśniejsze i lżejsze. Wpuść do wnętrz jak najwięcej światła!
  • Schowaj zimowe rzeczy, a więc np. mięsiste pledy, futrzaki i poduszki w powłoczkach jak grube sweterki oraz dodatki w motywy kojarzące się z zimą, np. z wizerunkami leśnych zwierząt, orzechów, ptaków zimujących w Polsce, jak gile.  
  • Usuń suche bukiety – nawet te najpiękniejsze już są przykurzone, do tego kojarzą się z jesienią i zimą. Zastąp je graficznymi dekoracjami z gałązek suchych albo uciętych z krzaków (mogą wypuścić listki). Te suche moągą pozostać w stanie naturalnym albo możesz je spryskać białą czy jasnozieloną farbą w spreju.
  • Postaw na dodatki w przygaszonych kolorach, ale jaśniejszych ich wersjach – delikatne błękity, zamglone szarości i zielenie, lekkie jak mgiełka i przytłumione szarością różowości i żółcienie. Te odcienie pięknie prezentują się pod koniec zimy, gdy jeszcze światło jest chłodne. Dla ożywienia, ewentualnie, dodaj kroplę oranżu, zieleni i zgaszonej czerwieni.
  • Wybierz motywy zwiastujące wiosnę: gałązki z zapowiedzią pąków, jaskółki i inne wiosenne ptaszki itp. Wzory na tkaninach, grafiki, figurki, ścienne dekory, podkładki – dom nie musi od nich kipieć, lecz niech pojawią się tu i ówdzie.
  • Wyeksponuj meble lekkie albo cięższe przykryj narzutami – wybierz beż, jasną, stonowaną zieleń, sprany róż, ale wszystkie w chłodnych odcieniach.
  • Ustaw rośliny doniczkowe, by zazieleniły świat wokół ciebie. O powoli budzącej się naturze mogą też świadczyć hiacynty zdobiące dom po prostu w doniczkach lub z bardziej złożonych kompozycjach.
  • „Włącz” energetyzujące aromaty – zimą lubimy cięższe, korzenne aromaty, teraz czas pobudzić dom tymi lżejszymi. Idealne będą zapachy rześkie, świeże, krystaliczne, np. cytrynowy, lawendowy, rozmarynowy, tymiankowy itp. Dodadzą one energii zarówno domowi, jak i jego lokatorom.