Jak wybrać dywan? Zobacz nowości ze sklepów do każdego pomieszczenia
Dywan może być dyskretną dekoracją lub grać pierwsze skrzypce. Jak wybrać dywan idealny? Jakie dywany są teraz modne? Niezależnie od tego, jak mocnym jest akcentem, zawsze dodaje wnętrzu przytulności. Przede wszystkim ociepla aranżację, ale służy też do dzielenia przestrzeni na strefy, np. jadalnianą czy wypoczynkową. Jest ozdobą i równocześnie pełnoprawnym elementem wystroju, tak samo ważnym jak meble czy oświetlenie.
Spis treści
- Jak dobrać dywan do wnętrza?
- Rozmiar pomieszczenia, rozmiar dywanu
- Dywan do pokoju dziecka - materiały
- Dywan - czyszczenie
Dywan we wnętrzu spełnia kilka funkcji. Chroni podłogę, sprawia, że wnętrze wygląda na bardziej komfortowe. W przypadku dywanu wzór i faktura są równie ważne jak materiał.
Jak dobrać dywan do wnętrza?
Oto uniwersalne zasady, które warto poznać:
- Kształt dywanu powinien dopełnić wnętrze. Co to znaczy w praktyce? Owalne dywany są dobre do pomieszczeń kwadratowych. Z kolei prostokątne, optycznie wydłużają przestrzeń, więc sprawdzą się w niewielkim korytarzu lub pokoju.
- W miejscach z dużym natężeniem ruchu jak przedpokój czy pokój dziecka nie warto inwestować w dywany - lepiej wybrać chodnik.
- Styl dywanu powinien pasować do stylu pomieszczenia. Etniczne wzory sprawdzą się w stylu eklektycznym i vintage. Geometryczne wzory w stonowanym stylu minimalistycznym, roślinne motywy w stylu shabby chic i rustykalnym. Do wnętrz skandynawskich pasują jasne kolory oraz stonowane, mało widoczne wzory. Z kolei styl Hampton to marynistyczne, kolorowe paski. Zwierzęce lub skórzane faktury i wzory to sprawdzona propozycja do pomieszczeń w stylu orientalnym.
- Jakie materiały? Chodniki tkane z bawełny bardzo dobrze wyglądają na bielonej podłodze w stylu skandynawskim. Maty z trawy morskiej i imitacje skóry sprawdzą się na ciemnym, orientalnym drewnie typu irokko czy tekowym. Klasyczne dywany np. tkane z wełny są uniwersalnym wyborem i odnajdą się w każdym wnętrzu poza jadalnią. Położone pod stołem wyglądają pięknie, ale nie są praktyczne w użytkowaniu.
- Jeśli chodzi zaś o dobór koloru, to najbezpieczniejsze będzie trzymanie się gamy barw, w której zaprojektowane jest całe wnętrze.
Zobacz także: podłoga w stylu skandynawskim - inspiracje.
Rozmiar pomieszczenia, rozmiar dywanu
- SalonDywan musi być proporcjonalny do wielkości wnętrza. Warto pamiętać o wygodnych odległościach by wygodnie zamykać i otwierać drzwi - brzegi dywanu powinny być oddalone od ścian ok. 90 cm. Taki obszar pozwoli także na wygodne ustawienie sofy, foteli, stolika. W ten sposób dywan będzie pod stopami bez względu na miejsce siedzenia.
- JadalniaDywan powinien być tak duży, aby w jego obrębie swobodnie mieściły się stół i krzesła. Najlepiej tak, aby każde krzesło można było bez trudu wysuwać, wtedy będziemy mieć pewność, że dywan nie będzie się przesuwał, a jego boki nie będą się odkształcać.
- SypialniaDywan inaczej będzie wyglądał, jeśli posiadamy łóżko podwójne, a inaczej pojedyncze. W przypadku łóżka podwójnego np. typu Queen Bed możemy zdecydować się na mniejszy dywan, który będzie odstawał od ściany, na której znajduje się zagłówek łóżka. Powinien się on wtedy zaczynać tuż za szafkami nocnymi, na wysokości mniej więcej 1/3 łóżka. Druga mozliowścią jest ułożenie dywanu pod szafkami nocnymi i dociągnięcie go do ściany. Jeśli mamy łóżko pojedyncze, to możemy zdecydować się na dywan o dużych wymiarach i sugerować się zasadami, które przytoczone zostały wyżej. Jeżeli chcemy mieć dywanik tylko pod stopami powinien być węższy i o połowę krótszy niż łóżko.
Dywan do pokoju dziecka - materiały
W przypadku dziecięcego pokoju najważniejsze jest z czego wykonany jest dywan. Czy tworzywo wymienione na metce jest bezpieczne i nie powoduje uczuleń. Po drugie, czy będzie trwałe i łatwe w czyszczeniu. Z jakich materiałów produkowane są dywane do pokoików dziecięcych?
- Akryl – jest materiałem antyalergicznym, odpornym na pleśń i bakterie. Ponadto łatwo się je czyści i są odporne na plamy.
- Poliamid – trwały, odporny na plamy, ale niestety wykazuje się dużą elektryzacją i bardzo się kurzy.
- Wełna – z wełny owiec nowozelandzkich są bardzo trwałe oraz odporne na zabrudzenia i bardzo miłe w dotyku. Nie są polecane dla alergików - mogą uczulać, pochłaniają nadmiar wilgoci.
- Bawełna – nie powodują uczuleń, nie traci kolorów, ale szybko się niszczy. Jest dużo lepsza do sypialni rodziców, niż pokoju dziecka.
Dywan - czyszczenie
Podstawą pielęgnacji dywanu jest jego regularne odkurzanie – przynajmniej raz w tygodniu, specjalnie do tego celu przeznaczoną szczotką. Plamy i zabrudzenia najlepiej zmywać na bieżąco, nie czekać, aż zaschną we włóknach. Detergent trzeba uprzednio przetestować na mało widocznym fragmencie. Raz w roku dywan powinien zostać uprany – na rynku są dostępne zarówno proszki do prania na sucho, jak i proszki, pianki czy płyny do czyszczenia na mokro. W każdym przypadku należy przestrzegać instrukcji na opakowaniu. Można też oddać dywan w ręce profesjonalistów. Firmy zajmujące się praniem dywanów często oferują dojazd do klienta, nie trzeba więc nawet wychodzić z domu.Przeczytaj także: domowe sposoby na czyszczenie dywanów
Autor: www.carpetforyou.pl
Niezwykle modny motyw marokańskiej koniczyny widzimy w tym wydaniu w beżu i kremowym odcieniu bieli. Motyw ten jak widać sprawdzi się zarówno w salonie jak i w pokoju naszego dziecka. Dywanowi towarzyszą białe meble, kulki - cotton balls i miętowe dodatki.
Autor: www.carpetforyou.pl
Wzór na dywanie przypomina czeluści morskiej toni, ma w sobie sporą dawkę poezji i urody. Wprowadza lekki, wakacyjny klimat i z powodzeniem ożywia jasne meble. Do dywanu w sielskim klimacie jak ulał pasuje wiklinowy fotel, rodem z domku nad morzem.