Z czego można zrobić stroik na Boże Narodzenie? Oto najciekawsze pomysły na stroiki świąteczne

2024-12-20 12:14

Eleganckie stroiki bożonarodzeniowe to stylowe ozdoby wypełniające wnętrze wyjątkową atmosferą świąt. Świetnie prezentują się na wigilijnym stole, ale równie dobrze sprawdzą się jako dekoracja drzwi, parapetów czy komód, dodając uroku każdemu zakątkowi domu. Jak stworzyć idealny stroik świąteczny? Oto nowoczesne i inspirujące pomysły na stroiki, które są proste w wykonaniu i doskonale wpasują się w świąteczną aranżację.

Spis treści

  1. Z czego można zrobić stroik świąteczny?
  2. Naturalny stroik bożonarodzeniowy
  3. Świąteczny stroik z zatrwianu wrębnego
  4. Stroiki z jodły na Boże Narodzenie. Dekoracje świąteczne w stylu eko
  5. Stroik świąteczny z papieru krok po kroku. Rozwiązanie przyjazne dla budżetu, ale nadal efektowne
  6. Jakie ozdoby na stroik?
  7. Nowoczesne stroiki świąteczne w szkle
  8. Stroik świąteczny srebrny
  9. Nowoczesne stroiki bożonarodzeniowe
  10. Tradycyjne stroiki świąteczne
  11. Stroiki bożonarodzeniowe ręcznie robione
  12. Gwiazda betlejemska na świąteczny stół
  13. Wieniec świąteczny - jak i z czego zrobić stroik na drzwi?
  14. 41 pomysłów na świąteczne dekoracje z kolorem czerwonym!

Święta Bożego Narodzenia wymagają odpowiedniej oprawy. Dekoracje w naszych domach coraz częściej pojawiają się na kilka dni wcześniej i są doskonale przemyślane. Decydując się na świąteczne dekoracje staramy się dopasować je do aranżacji całego mieszkania jednocześnie, podążając za nowymi trendami. Kupując świąteczne ozdoby warto pamiętać o tym, że w tradycji świąt Bożego Narodzenia od początku króluje kolor czerwony. Barwa ta związana jest z bożonarodzeniową tradycją w sposób symboliczny i jednocześnie podkreśla magię tych świąt.

Jeśli chcesz mieć pewność, że twoje ozdoby świąteczne będą wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju, zrób je sam! Stroiki bożonarodzeniowe to bardzo wdzięczny element dekoracyjny, który możesz wykonać samodzielnie.

Z czego można zrobić stroik świąteczny?

Na początku zastanówmy się, z jakich materiałów chcielibyśmy wykonać stroik świąteczny. Czy skłaniamy się bardziej ku materiałom naturalnym, takim jak szyszki, gałązki świerku, suszone kwiaty (np. suchotniki) i owoce (krążki pomarańczy i cytryny), łupiny orzechów czy dekoracyjne elementy przypraw, np. anyż lub goździki?

A może chcielibyśmy bazować na gotowych produktach i elementach stylizowanych (łańcuchy, „anielskie włosy”, plastikowe bombki choinkowe, gotowe miniozdoby świąteczne ze słomy bądź drewna)?

Naturalny stroik bożonarodzeniowy

W zależności od tego, w jakim kierunku zmierzać mają nasze pomysły na własnoręczne dekoracje świąteczne, możemy zacząć ich kreację od zupełnych podstaw bądź wykorzystując zebrane, gotowe elementy dekoracji.

Chcąc wykonać naturalny, utrzymany w duchu eko stroik świąteczny na stół, wykorzystajmy wyłącznie naturalne elementy. Ususzone uprzednio na grzejniku cienkie talarki cytryn i pomarańczy możemy ułożyć w kręgu na okrągłym stelażu (z gałązek bądź miedzianego drutu i sklejki czy kartonu technicznego). Przybrane goździkami (przyprawa) bądź urokliwymi gwiazdkami anyżu nie tylko dekoracyjnie ozdobią świąteczny stół, ale i przydadzą wnętrzu pięknych aromatów.

Na podobnej, okrągłej bazie robić możemy stroiki świąteczne z szyszek, przeplecionych kolorowymi wstążkami z materiału (np. czerwonymi i zielonymi bądź złotymi i srebrnymi). Wewnątrz każdego z kół wstawić możemy świąteczną świeczkę, którą również możemy zrobić samodzielnie!

Stroik bożonarodzeniowy na stół z trzech, zachodzących na siebie rzędów orzechów włoskich, ułożonych w okrąg, można pomysłowo ozdobić białymi, plastikowymi bombkami bądź lukrowanymi na biało... pierniczkami!

Stroiki świąteczne przyozdobione białymi piórkami (do kupienia w pasmanteriach) bądź przeplatane błyszczącymi łańcuchami perełkowymi to także świetny pomysł.

Stroiki bożonarodzeniowe własnoręcznie robione o tak surowej podstawie (szyszki, orzechy, zaplecione w warkocz gałązki) owinąć także możemy białym oświetleniem choinkowym. Taką kompozycję świąteczną możemy zarówno postawić na stole, jak i zawiesić na ścianie bądź drzwiach wewnętrznych w pomieszczeniu.

POLECAMY: Jak udekorować dom na Boże Narodzenie? Efektowne dekoracje, które zachwycą gości w święta

Świąteczny stroik z zatrwianu wrębnego

Aby zrobić taki stroik na Boże Narodzenie potrzebujemy:

  • naturalnych kwiatostanów zatrwianu wrębnego (Limonium sinuatu),
  • szyszki sosny zwyczajnej,
  • gałązki sosny zwyczajnej,
  • laski cynamonu,
  • bombki,
  • naturalne lub plastikowe imitacje owoców dzikiej róży,
  • sekator, nożyczki, nóż i obcęgi,
  • cienkie druciki do szyszek
  • pudełko i gąbkę florystyczną.
  1. Materiały sztuczne i elementy naturalne możemy kupić w sklepach z akcesoriami dla florystów oraz na giełdzie kwiatowej. Podstawą kompozycji jest niewielkie pudełko z drewnianej sklejki, na którego dnie układamy celofan – ochroni on pudełko przed zabrudzeniami.
  2. Z kawałka gąbki florystycznej wycinamy kształt pasujący do naszego pudełka i układamy ja na dnie pudełka. Potrzebna nam będzie gąbka do kwiatów suchych, która jest twardsza i łatwiej w niej umieszczać kwiatostan.
  3. W przestrzeniach, które pozostały między gąbką a pudełkiem, umieszczamy laski cynamonu, na przemian z sosną. Na powierzchni gąbki równomiernie umieszczamy bombki, szyszki oraz kwiaty zatrwianu.
  4. Aby kwiatostan się nie osypywał, możemy go wcześniej spryskać lakierem bądź specjalnym sprejem z giełdy florystycznej. Za długie łodyżki rośliny przycinamy sekatorem.
  5. Gdy umieścimy już wszystkie elementy naszej dekoracji świątecznej, na tle zielonej sosny dodajemy sztuczne owoce dzikiej róży, które będą ładnie kontrastować z tłem.
  6. Na końcu przyklejamy klejem na gorąco brokatowe gwiazdki.
  7. Ostatnim etapem jest wykonanie zdobienia wieczka – przyklejamy do niego złotą kokardę. Tak przygotowany bożonarodzeniowy stroik możemy ustawić na przykład na stole lub oknie, ale też podarować bliskim jako świąteczny upominek.

SPRAWDŹ TAKŻE: Aż chciałoby się je zjeść! Najpiękniejsze ceramiczne domki z piernika

Stroiki z jodły na Boże Narodzenie. Dekoracje świąteczne w stylu eko

  • Stroik z jodły - wianek z gwiazdkami DIY

Do wykonania stroika świątecznego będą potrzebne: wianek uformowany z gałęzi jodłowych, drewniane gwiazdki – śnieżynki lub choinki, czerwony dekoracyjny sznureczek, miękki drucik, czerwone świece.

Drewniane śnieżynki  lub choinki owijamy delikatnie miękkim drucikiem. Następnie przymocowujemy je do wianka z naturalnych gałęzi jodłowych. Im dłuższy drucik, tym gwiazdka może być bardziej oddalona, jakby zawieszona nad stroikiem. Następnie wianek dekorujemy kolorowym czerwonym sznureczkiem i  świecami  - wstawiamy je do środka wianka. Stroik przyozdabiamy czerwonymi dodatkami, ale mogą też  być białe, granatowe – zależy, jaka kolorystyka najbardziej pasuje do wnętrza. Pozostałe drewniane choinki możemy wykorzystać jako oddzielną świąteczną dekorację, np. zrobioną w szklanym naczyniu.

  • Dekoracje DIY na Boże Narodzenie: stroik z wiatraczkami

Do wykonania tego stroika świątecznego będą potrzebne: wianek uformowany z gałęzi jodłowych, gazety, ozdobny nit i miękki drucik.

Z kartek gazety wycinamy paski i składamy je w formie wiatraczka, łączymy ozdobnym nitem. Następnie przy pomocy miękkiego drucika przymocowujemy wiatraczki do gotowego wianek z gałęzi jodłowych. Wiatraczki możemy montować tuż przy wianku lub zachowując dystans – wtedy stroik wygląda nowocześnie i lekko. Naszą dekorację świąteczną możemy także dodatkowo udekorować małymi szyszkami, przymocowując je drucikiem lub klejem na gorąco.

  • Stroik z gałęzi jodły i gwiazdek - do umieszczenia w szkle

Do wykonania tego stroika potrzebne będą: gałązki jodły (lub świerku), czerwony ozdobny sznurek, drewniane gwiazdki - śnieżynki, miękki drucik oraz szklany wazon lub słoik.

Gwiazdki okręcamy cienkim drucikiem i przymocowujemy je do świerkowych gałązek. Następnie gałązki związujemy czerwonym sznureczkiem i wstawiamy je do szklanego, przezroczystego wazonu lub ozdobnego słoika. Końce sznurka powinny swobodnie zwisać z gałązek.

Zobacz, jak krok po kroku zrobić te 3 stroiki na Boże Narodzenie w naszej galerii poniżej.

Stroik świąteczny z papieru krok po kroku. Rozwiązanie przyjazne dla budżetu, ale nadal efektowne

Wykonanie stroika na Boże Narodzenie z papieru to czynność prosta i przyjemna. Warto do pracy zaprosić innych domowników. Zwłaszcza najmłodszym dostarczy to wiele zabawy. Do zrobienia stroika z papieru potrzebne będą:

  • papierowe, koronkowe serwetki;
  • zszywacz do papieru;
  • nożyczki;
  • klej (najlepiej na gorąco);
  • żyłka do zawieszenia stroika.
  1. Do wykonania jednego stroika z papieru potrzebować będziemy trzech serwetek. Wszystkie składamy w harmonijkę.
  2. Zaczynamy od zgięcia na pół. Później po kawałku zginamy bliżej środka, następnie na zewnątrz, starając się, by plisy były tej samej szerokości.
  3. Gdy już mamy gotowe trzy harmonijki z serwetek, każdą z nich zginamy na pół. W miejscu zgięcia zszywamy je zszywaczem (z jednej i drugiej strony).
  4. Trzy spięte elementy musimy połączyć środkami. Do tego wykorzystujemy klej. Gdy skleimy krawędzie, łączymy też ze sobą sąsiadujące płatki.
  5. Przygotowujemy żyłkę do zawieszenia, łączymy ją ze stroikiem i gotowe. Taki stroik z papieru można zawiesić na drzwiach, w oknie czy przy lampie sufitowej.
Stroik z papieru
Autor: agencjafree/living4media Wieniec adwentowy w formie stroika z papieru

Jakie ozdoby na stroik?

Elementy stroików świątecznych mogą być przeróżne – ozdoby z filcu, tasiemek materiałowych, elementów koronki (również tej krochmalonej na określony kształt, np. anioła, dzwonu, bombki itp.), kolorowych koralików (udających jarzębinę i żurawinę) aż po barwną krepinę i kolorowe papiery!

Możemy tworzyć zarówno pojedyncze, bardzo indywidualne ozdoby, które następnie zestawimy razem w eklektycznej kompozycji stroika świątecznego, bądź kreować spójny stylistycznie i kolorystycznie stroik bożonarodzeniowy ze szczególnie wyselekcjonowanych materiałów (pod względem koloru, faktury bądź surowca).

Warto przygotować się wcześniej do prac nad stroikiem: zakupić różnego koloru cekiny, aplikacje, brokat i "śnieg" w sprayu, filce, tasiemki. Poza tym wyposażmy się w dobry klej do trudnych powierzchni (np. vikol, który po wyschnięciu nie pozostawia widocznych śladów klejenia) oraz szpilki (do tworzenia bombek styropianowych) i ostre nożyczki.

Nowoczesne stroiki świąteczne w szkle

To bardzo prosta, ale niezwykle klimatyczna i efektowna ozdoba na świąteczny stół (lub okno). Wystarczy, że dno szklanego kieliszka wyłożymy niewielkimi gałązkami igliwia.

Do środka możemy wrzucić również kilka mniejszych szyszek, kolorowe koraliki, a nawet malutkie światełka. Krawędzie stroika w kieliszku "oszrońmy" sztucznym śniegiem lub powtykajmy kawałki ususzonej pomarańczy z goździkami. 

Stroik świąteczny srebrny

Materiały potrzebne do wykonania stroika:

  • dwa miękkie druty różnej grubości,
  • biała bibuła,
  • koraliki białe i złote,
  • srebrne cekiny i wstążki,
  • piórka,
  • przezroczysta gwiazda,
  • broszki-ważki lub inne delikatne drobiazgi

Nasza galeria podpowie Ci, jak zrobić ten srebrny świąteczny wianek.

Nowoczesne stroiki bożonarodzeniowe

Przygotowując swoje mieszkanie na święta Bożego Narodzenia, warto pamiętać o tym, że wszelkie dekoracje powinny być spójne stylistycznie z aranżacją wnętrza.

Dlatego wprowadzając stylowe bożonarodzeniowe dekoracje do wnętrz nowoczesnych, urządzonych w minimalistycznym stylu, zrezygnujemy z nadmiaru zdobień i przepychu w dekoracjach.

Niezwykle popularne są naturalne dodatki i minimalistyczne wianki wykonane z szyszek. Nie zapominajmy jednak, że nowoczesność uwielbia prostotę, a najprostsze rozwiązania już nie raz okazały się najlepsze.

W nowoczesnym wnętrzu pięknie zaprezentują się gałązki igliwia pozłocone sprayem. Tak przygotowana stroik świąteczny, ustawiony w prostym szklanym wazonie, może okazać się dekoracyjnym bohaterem bożonarodzeniowego wnętrza.

Tradycyjne stroiki świąteczne

Tradycyjne dekoracje bożonarodzeniowe są ponadczasowe i sprawiają, że we wnętrzu z łatwością stworzymy świąteczny klimat. Do najpopularniejszych, tradycyjnych dekoracji świątecznych należą stroiki bożonarodzeniowe z gałązkami igliwia w roli głównej.

Możemy umieścić kilka gałązek w ozdobnej osłonce czy dekoracyjnej misie i zawiesić na nich kilka małych bombek - w kilka chwil mamy gotową ozdobę świąteczną na wigilijny stół.

Hitem są również dekoracje z użyciem jabłek, pomarańczy i orzechów włoskich. Są to produkty, które niezmiennie od lat kojarzone są ze świętami Bożego Narodzenia i nie może ich zabraknąć w świątecznej aranżacji wnętrza.

Do tradycyjnych ozdób należą też wianki świąteczne z igliwia. Do tej pory pojawiały się one głównie na stole, a w środku najczęściej umieszczona była świeca, ciesząc swoim blaskiem w świąteczny wieczór. 

Coraz częściej wianki wieszane są na drzwiach i od samego progu cieszą nas świątecznym klimatem. Świąteczne wianki możemy kupić w jednym ze sklepów wnętrzarskich lub na popularnych bazarkach, jednak jeśli mamy trochę wolnego czasu, bez problemu wykonamy go w domowym zaciszu.

Własnoręcznie przygotowana dekoracja świąteczna z pewnością zostanie doceniona przez domowników.

Stroiki bożonarodzeniowe ręcznie robione

Coraz popularniejsze w Polsce staje się ozdabianie drzwi stroikami bożonarodzeniowymi. Wyjątkowy stroik świąteczny możemy przygotować samodzielnie.

W tym celu potrzebujemy jedynie gałązkę igliwia i drut, a do tego – w zależności od stylistycznych upodobań – dekoracyjne dodatki. W wieńcu świątecznym na drzwi pięknie zaprezentują się szyszki czy suszone plasterki owoców. Możemy także wykorzystać małe, kolorowe bombki i ozdobne koraliki.

Podkład do naszego stroika możemy wykonać samodzielnie z gałązek bądź też wykorzystać w tym celu gotowy wianek wiklinowy. Do niego za pomocą drutu przytwierdzamy kolejne gałązki igliwia i dekoracyjne dodatki.

Własnoręcznie przygotowaną dekorację bożonarodzeniową możemy przymocować do drzwi za pomocą niewielkiego gwoździa czy haczyka. Pamiętajmy jednak, że stroik świąteczny pięknie zaprezentuje się nie tylko na drzwiach czy w klasycznym miejscu – nad kominkiem, ale równie ładnie wkomponuje się w dekorację wigilijnego stołu.

CZYTAJ TAKŻE: Wyprzedają się na pniu! Te choinki to hit tegorocznych świąt. Gdzie je kupić?

Gwiazda betlejemska na świąteczny stół

W tradycji świąt Bożego Narodzenia nie może zabraknąć gwiazdy betlejemskiej, czyli popularnej poinsecji. Możemy umieścić ją w doniczce ze świątecznym motywem i mamy gotową dekorację.

Jeśli mamy w domu starą osłonkę, bez trudu sami własnoręcznie przerobimy ją na świąteczną doniczkę. Wystarczy, że skorzystamy z szablonu śnieżynki lub innego motywu świątecznego.

Na pomalowanej doniczce połóżmy szablon i za pomocą np. farby w sprayu lub sztucznego śniegu odbijamy świąteczny motyw. W dekoracjach bożonarodzeniowych bardzo często wykorzystywane są świece.

To ich blask nadaje klimat wnętrzu. Doskonale sprawdzają się również przy aranżacji świątecznego stołu. Świece mogą pojawić się w ozdobnym świeczniku, lampionie czy w stroiku.

POLECAMY: Jak dbać o gwiazdę betlejemską? Bezsprzecznie nie cierpi dwóch rzeczy!

Wieniec świąteczny - jak i z czego zrobić stroik na drzwi?

Wieniec świąteczny zawieszony na drzwiach wejściowych już od progu mieszkania wprowadza nas w świąteczny nastrój. Jak zrobić go samemu? Do zrobienia naszej dekoracji świątecznej - wianka na drzwi - wystarczą drut, gałązki igliwia i dodatki takie jak: szyszki i owoce albo kolorowe bombki i wstążki w bardziej tradycyjnej odsłonie.

Stroiki na drzwi wejściowe mogą być wykonane z:

  • iglaków,
  • bukszpanu,
  • ostrokrzewu,
  • gałązek z owocami np. głogu, berberysu, ognika, jarzębiny,
  • jemioły,
  • pomalowanych na biało gałązek brzozy,
  • egzotycznych łodyg eukaliptusa.

Do ozdoby stroika nadają się szyszki, suszone owoce cytrysuowe, kawałki kory, jabłka, a także kolorowe wstążki i bombki. Modne są także wianki świąteczne wykonane z wikliny.

Jako gotową bazę na dekoracje świąteczne możemy wykorzystać zwykły wiklinowy wianek wykonany z gałązek - do kupienia w sklepach florystycznych. Za pomocą drutu przytwierdzamy zielone gałązki do naszego wianka.

Następnie przymocowujemy do nich (również cienkim drucikiem) szyszki, sztuczne rośliny (np. owoce dzikiej róży), wstążki, bombki albo lampki choinkowe.

41 pomysłów na świąteczne dekoracje z kolorem czerwonym!