Kiedy wiesza się jemiołę? Jak ozdobić jemiołę? Jemioła - ta dekoracja świąteczna to must have!
Jemioła od lat jest jednym z najważniejszych symboli Bożego Narodzenia. W czasie świątecznych przygotowań często wieszamy ją nad stołem lub przy drzwiach wejściowych, tworząc klimatyczną dekorację z gałązek ozdobionych białymi owocami. To także doskonały element bożonarodzeniowych stroików czy bukietów, który dodaje im naturalnego uroku.
Autor: Thinkstockphotos.com
Spis treści
- Jemioła – gdzie ją znaleźć i jak wygląda?
- Jemioła na Boże Narodzenie
- Jemioła w świątecznych dekoracjach
Jemioła pospolita, zwana też jemiołą białą lub strzęślą (łac. Viscum album), to roślina często spotykana na różnych gatunkach drzew rosnących w Polsce.
Jest półpasożytem: może samodzielnie syntetyzować substancje odżywcze, ale wodę wraz z solami mineralnymi musi pobierać od drzewa-żywiciela, na którym rośnie. Jemioła to także roślina lecznicza, wykorzystywana w fitoterapii oraz kosmetyce.
Jemioła – gdzie ją znaleźć i jak wygląda?
Jemioła rośnie na drzewach. Najczęściej porasta topole, brzozy, lipy, wierzby, klony, ale można ją też spotkać na robiniach akacjowych, jabłoniach, gruszach i sosnach. Rozgałęzione pędy jemioły tworzą kulistą formę. Korzenie jemioły – tzw. ssawki – rozrastają się między korą a drewnem gałęzi drzewa i wrastają w drewno.
Skórzaste, grube, lancetowate liście jemioły mają od 2 do 8 cm długości oraz od 0,5 do 2 cm szerokości, są zaokrąglone i zrośnięte nasadami po dwa. Liście mają żółtozielony bądź zielony kolor, zimą stają się oliwkowe.
Późną jesienią i na początku zimy dojrzewają owoce jemioły: białe, okrągłe nibyjagody o średnicy 6–10 mm, które utrzymują się na gałązkach przez całą zimę (są pożywieniem ptaków).
Jemioła na Boże Narodzenie
Zgodnie ze dawnym zwyczajem gałązki jemioły wiesza się w domach pod sufitem nad wigilijnym stołem (jeszcze przed pojawieniem się pierwszej gwiazdki na niebie w wigilijny wieczór), nad kuchnią i nad drzwiami wejściowymi. Obecność jemioły w czasie świąt Bożego Narodzenia ma przynieść domownikom szczęście i zdrowie w nadchodzącym roku.
Znany jest też zwyczaj całowania się pod jemiołą. Gałązek jemioły nie należy po świętach wyrzucać – należy je ususzyć i przechowywać cały rok aż do następnego Bożego Narodzenia albo spalić w święto Trzech Króli (6 stycznia) – tylko wtedy magiczna moc jemioły będzie chronić nasz dom cały rok.
Zobacz też:
- Choinka na pniu DIY: jak zrobić uroczą dekorację świąteczną krok po kroku?
- Wieniec bożonarodzeniowy na drzwi, okno, na stół. Nowoczesne wianki bożonarodzeniowe
Jemioła w świątecznych dekoracjach
Jemiołę można z powodzeniem wykorzystać w rozmaitych bożonarodzeniowych dekoracjach. Jej zaletą jest to, że długo zachowuje trwałość.
Oryginalnie ulistnione i obsypane owocami gałązki jemioły są wyjątkowo dekoracyjne i znakomicie sprawdzają się jako element świątecznych stroików. Wystarczy wpleść kilka gałązek jemioły w wianek upleciony z iglastych gałązek, dodać kilka dekoracyjnych elementów – na przykład bombek, kokard, orzechów – i już mamy gotowy bożonarodzeniowy wieniec.
Dobrym pomysłem jest wstawienie do szklanego przezroczystego wazonu bukietu z jemioły i udekorowanie go delikatnymi lampkami choinkowymi. Z krótkich gałązek jemioły można uformować niewielkie bukieciki. Wstawione do wazoników staną się idealną dekoracją świątecznego stołu.
Zobacz też: Stół wigilijny — inspiracje. Dekoracje świąteczne na stół wigilijny, 36 pięknych zdjęć
Autor: Materiały prasowe/Westwing