Kolor morski - z czym łączyć? Morskie ściany, dodatki, meble

2024-08-01 12:46

Kolor morski wraca do łask w tym roku. Konkuruje z błękitem, turkusem, szmaragdową zielenią. Odcień morski świetnie komponuje się z barwami neutralnymi, spokojnymi. Trzeba uważać, by nie zdominował wnętrza! Sprawdź, jak wykorzystać walory koloru morskiego w swoim domu.

Spis treści

  1. Z czym łączyć kolor morski?
  2. Morski kolor ściany
  3. Kolor morski – meble i dodatki
  4. Kolor niebieski i jego odcienie
  5. Do jakich stylów wnętrzarskich pasuje kolor morski?

Kolor morski łączy naturalną harmonię zieleni i spokój błękitu. Ten wyrazisty odcień – bardziej wyrafinowany i głębszy od turkusu – dobrze komponuje się z łagodnymi, neutralnymi barwami, zwłaszcza bielą oraz kolorami drewna.

Z czym łączyć kolor morski?

Morski jest kolorem, który szybko wybija się na pierwszy plan. Dlatego należy stosować go z rozwagą i umiarem, by nie zdominował wnętrza. Z bielą tworzy wyrazistą, kontrastową parę. Nieco łagodniej wypada w towarzystwie chłodnej szarości, a także ciepłych odcieni drewna.

A może mocniejsze zestawienia? Czemu nie! Kolor morski polubi sąsiedztwo takich kolorów, jak róż czy złocista ochra. Ponieważ wszystkie wspomniane barwy są na topie w tym sezonie, łatwo znajdziemy różnorodne elementy wyposażenia wnętrza.

Jeśli lubimy różne odcienie zieleni oraz błękitu, również z nimi warto zestawiać odcień morski. Można grać tymi kolorami w dodatkach (najbezpieczniej!), ale też w większych meblach, np. sofach i fotelach w pokoju dziennym.

Czytaj: Jak łączyć kolory? Sprawdzone zestawienia

Morski kolor ściany

Może się wydawać, że pomalowanie ściany na kolor morski to zły pomysł – w końcu barwa jest dość chłodna, ciemna, dominująca. Ale to tylko pozory! Oczywiście trzeba wykazać się aranżacyjnym sprytem. Najlepiej kolor morski prezentuje się na jednej ścianie w pomieszczeniu. Może to być ściana za sofą w pokoju dziennym albo ściana za łóżkiem w sypialni. Inny pomysł? Odwołanie się do tradycji lamperii i pomalowanie na kolor morski tylko dolnego fragmentu ściany. Takie rozwiązanie świetnie dynamizuje wystrój, a jednocześnie nie ryzykujemy, że kolor przytłoczy pomieszczenie.

Równie ciekawie prezentują się tapety w kolorze morskim. Mogą to być np. pasy w różnych barwach, a jedną z nich jest odcień morski. Takie tapety na ścianę wprowadzą do wnętrza mnóstwo elegancji i dostojności. Są godne polecenia zwłaszcza do aranżacji w stylu klasycznym, jeśli decydujemy się na mocniejsze, ciemniejsze kolory.

Zobacz: Malowanie ścian krok po kroku – PORADNIK

Kolor morski – meble i dodatki

W tym roku ogromną popularnością cieszą się sofy w kolorze morskim, zwłaszcza te obite eleganckimi tkaninami (welur, aksamit, zamsz). Najlepiej, by w salonie nie miały silnej konkurencji. Można postawić w dodatkach na barwę morską, różne odcienie błękitu, a także zieleni. Natomiast jako baza najlepsze będą:

  • biel,
  • odcienie kremowe,
  • szarości,
  • pastelowy róż
  • i naturalne barwy drewna.

A jakie dodatki w kolorze morskim dobrze się sprawdzą w wystroju? Po pierwsze, tkaniny: poszewki, narzuty, koce, zwiewne firanki. Po drugie, praktyczne akcesoria dekoracyjne, takie jak szklane wazony, ramki na zdjęcia, małe półki. Farbę w kolorze morskim można też z powodzeniem wykorzystać do odnawiania mebli oraz malowania boazerii.

Kolor roku 2014 - morski kolor ścian
Autor: materiały prasowe Dulux Morski kolor ścian ładnie prezentuje się także w połączeniu z brązem
Bezprzewodowy napęd do zasłon
Somfy Movelite White Star

Autor: Somfy, materiały prasowe

Somfy Movelite White Star

Bezprzewodowy napęd Movelite WireFree 35 RTS marki Somfy pozwala sterować zasłonami w wygodny sposób: za pomocą pilota, nadajnika naściennego czy po połączeniu z centralą smart home TaHoma również z aplikacji w smartfonie lub głosowo. Pojedynczy napęd może obsługiwać karnisz elektryczny prosty o długości do sześciu metrów i tkaninę o wadze do 35 kg. Zasłony mogą być odsuwane na sposób boczny lub teatralny. Rozwiązanie Movelite WireFree 35 RTS marki Somfy to gwarancja całkowitego zasłonięcia okna bez prześwitów oraz perfekcyjnego wyglądu zasłony w każdym momencie. Sam karnisz można zamontować do ściany lub do sufitu. W zależności od zastosowanych akcesoriów zasłony można upiąć na różne sposoby – np. plisowane lub harmonijkowe. Napęd zasilany jest z akumulatora, więc przy montażu nie ma potrzeby doprowadzenia zasilania czy kucia ścian. W zależności od częstotliwości użytkowania pojemność akumulatora pozwala sterować zasłonami nawet do sześciu miesięcy bez ładowania.

Kolor niebieski i jego odcienie

Od błękitu po granat i mocny kobalt, a na drugim biegunie rześki turkus - kolor niebieski ma mnóstwo intrygujących odcieni. Coraz śmielej wykorzystuje się je we wnętrzach skandynawskich i nowoczesnych. Szukasz inspiracji do swojego domu? Zobacz, jakie walory dekoracyjne ma kolor niebieski!

Do jakich stylów wnętrzarskich pasuje kolor morski?

Ze względu na swoją dostojność i elegancję kolor morski najlepiej odnajdzie się we wnętrzach klasycznych i vintage. W nowoczesnym wystroju może się pojawić na ścianie oraz w dodatkach. Jeśli kolor morza, to także styl marynistyczny – tym bardziej że wspomniana barwa lubi towarzystwo bieli.

Można ją wymiennie stosować z błękitem, granatem i turkusem. Kolor morski polubią też aranżacje w stylu hampton.

Nasi Partnerzy polecają