Kolory na Wielkanoc - co symbolizują kolory na wielkanocnym stole? Dekoracje z wielkanocnymi kolorami

2024-02-14 9:08

Myśląc o palecie barw wielkanocnych, od razu przychodzą nam na myśl takie kolory jak biel, żółcień czy zieleń. Nie oznacza to, że dekorując stoły i wnętrza na Wielkanoc, musimy ograniczać się tylko do tych kolorów. Oto, jakie barwy warto zaprosić do wnętrz podczas wielkanocnych celebracji.

Spis treści

  1. Kolory na Wielkanoc: biały i jego znaczenie
  2. Wielkanocne kolory: symbolika zieleni
  3. Kolory na Wielkanoc: co symbolizuje kolor żółty?
  4. Inne wielkanocne kolory
  5. Wielkanocne kolory: jak wykorzystać je w dekoracjach? INSPIRACJE
  6. Naturalne barwniki do jajek na Wielkanoc, DIY. Barwienie pisanek krok po kroku

Kolory na Wielkanoc: biały i jego znaczenie

Biel symbolizuje czystość i niewinność. W kontekście Wielkanocy to także odrodzenie, nowy początek oraz oczyszczenie (również w sensie moralnym i religijnym). Najlepszym wcieleniem tej symboliki jest biały wielkanocny baranek.

Kolor biały bardzo łatwo wykorzystać w roli dekoracyjnej. Warto postawić przede wszystkim na uniwersalną białą ceramikę, która przyda się przez cały rok. Z dekoracyjnych dodatków godne polecenia są białe zajączki – radosne, pełne wiosennej energii. Nie zaszkodzi też przystroić mieszkania białymi kwiatami.

Wielkanocne kolory: symbolika zieleni

Kolor zielony symbolizuje nowy początek życia związany z wiosną, czyli eksplozją energii przyrodniczej po zimowym letargu. Ponieważ Wielkanoc niesie ze sobą podobne konotacje, zieleń na dobre zadomowiła się w dekoracjach świątecznych.

Najprościej wprowadzać ją za pomocą żywych roślin. Na stole może zagościć rzeżucha, a do koszyczka ze święconką warto dodać gałązki borówki brusznicy. Wszelkie kwiaty również mają zielone elementy. 

Kolory na Wielkanoc
Autor: agencjafree/living4media Prosta, a przy tym efektowna kompozycja z wykorzystaniem wielkanocnych kolorów

Kolory na Wielkanoc: co symbolizuje kolor żółty?

Kolor żółty symbolizuje radość, optymizm, dobrą energię, a także nowe życie. Dlatego idealnie pasuje do obchodów Wielkanocy – wesołego święta po pełnym zadumy Wielkim Poście. Warto więc pamiętać o żółtych żonkilach, do tego można dodać dekoracje wielkanocne z kurczaczków czy żółtych zajączków. Na stole świetnie zaprezentuje się też żółta ceramika.

Inne wielkanocne kolory

Trzy wyżej wspomniane kolory to kwintesencja wielkanocnej palety barwnej. Ale warto też odkrywać inne kolory! W tym roku dużym uznaniem cieszą się kolory pastelowe. Pudrowy róż symbolizuje młodość oraz radość ze zmartwychwstania.

Z kolei pastelowy fiolet (w odcieniu jagodowym bądź lawendowym), czyli jeden z symboli Wielkiego Postu, będzie przypominał, że czas ascetyzmu i żałoby właśnie się skończył. Wśród wielkanocnych kolorów powinien też zagościć rozbielony błękit (kolor nieba, zdrowia i czystego powietrza) czy pomarańcz (symbol szczęścia i dobrej energii).

Wielkanocne kolory: jak wykorzystać je w dekoracjach? INSPIRACJE

Naturalne barwniki do jajek na Wielkanoc, DIY. Barwienie pisanek krok po kroku

Nasi Partnerzy polecają