Kolory ścian. Kolory są dla nas. Pomalujmy nasz domowy świat…
Wybierając kolory ścian balansujemy pomiędzy odcieniami jednej barwy lub sięgamy po kontrastowe palety. Kolor szary to nie wyczerpane źródło w aranżacji wnętrz. Uzupełni lub podkreśli cała paletę odcieni błękitnych, granatowych, miedzi lub mięty. Korzystajmy z kolorów, łączmy je, korzystajmy z dostępnych technik… Zebraliśmy garść inspiracji, które kolory ścian i ich połączenia sprawdzą się w aranżacji wnętrz naszych mieszkań.
Autor: materiały prasowe Dulux
Kolor stopniowany. Miedziany Oranż (C9.21.58) na górnej części ściany dobrze prezentuje się samodzielnie. Ale połączony z jasnym brązem parapetu (F0.09.65) szlachetnieje i staje się łagodniejszy. Zestawowi energii dodaje malinowa czerwień (C4.46.45) na dolnej części ściany. Biała stolarka okienna i wysoka listwa przypodłogowa zamykają i dopełniają kompozycję. Warto zwrócić uwage na jasna podłogę - ciemna zbyt mocno by dociązyła całość. O to właśnie chodzi jeśli wybieramy ciepłe kolory. Kolory farb z palety Dulux.
Spis treści
- Kolory ścian: niezawodny szary niejedno ma imię (lub twarz)
- Kolory ścian: miedź w towarzystwie różu, bieli, drewna i groszku
- Kolory ścian: letnie niebo i morze czyli wcielenia niebieskiego
- Kolor ścian: czym się kierować wybierając kolory ścian?
Nie mamy nic przeciwko bieli jako kolorowi ścian. Kolor biały jest elegancki, czysty i oczywiście bezpieczny. Ale z kolorami i kolorowymi ścianami żyje się łatwiej i ciekawiej. Wszyscy mówią, że kochają wiosnę. Właśnie za budzące się do życia kolory. Po biało – szarej zimie cieszymy się na widok kolorowych tulipanów, żółtych forsycji, obłędnie różowych kwiatów drzew wiśniowych, peoni i niebiesko – fioletowych hortensji. W wakacje cieszy nas błękit nieba i morskie morze – mieniące się odcieniami od obłędnego turkusu po stalowy granat. Miedź jest dla odmiany królową jesieni. A całość może spajać, tonować lub podkreślać niezawodny kolor szary….
Kolory ścian: niezawodny szary niejedno ma imię (lub twarz)
Jak już wiemy, kolor szary niejedną ma twarz. Ma tyle odcieni, właściwie lubi wszystkie inne kolory, że nigdy nie będzie nudny. Bo tak często mówi się o kolorach neutralnych, że są nudne. A to absolutnie nie jest prawdą. Kolor szary jako kolor ścian jest wyjątkowo plastyczny. Zmienia nasycenie w zależności od światła i kolorów sąsiadujących. Kolor szary potrafi być błękitnawy, lekko pistacjowy lub lawendowy. W kobiecych wnętrzach podkreśli różowe dodatki, w nowoczesnych żółte.
Kolory ścian: miedź w towarzystwie różu, bieli, drewna i groszku
Nie mylmy odcieni miedzi i oranżu z ciepłą morelką, która już nas mocno zmęczyła. Ciepłe odcienie australijskiej ziemi, portugalskiego piasku, wina Marsala – uznanego przez Pantone Color Instytut kolorem roku 2015, to kolory ścian eleganckie, czyniące wnętrza przytulnymi. Miedziany oranż stworzy klimatyczną parę z barwami neutralnymi, odcieniami pomarańczy, gliny, drewna. Ożywcze dla miedzi okażą się kolory metaliczne srebra i złota, turkusy i niektóre błękity.
Kolory ścian: letnie niebo i morze czyli wcielenia niebieskiego
W aranżacji wnętrz najczęściej korzystamy ze zgaszonych odcieni błękitu, szczególnie w subtelnych sypialniach i przestrzeniach dziennych, z granatu w łazienkach i w sypialniach młodego pokolenia, kochającego wszelkie odcienie jeansu. Granat jest zresztą doskonałą alternatywą dla czerni i antracytu, nadających wnętrzu głębi i tajemniczości, zwłaszcza w idealnie matowym wydaniu. Zgaszony błękit letniego nieba jako kolor ścian ma natomiast działanie uspokajające i wyciszające. Pastelowy błękit będzie dobrze wyglądał w towarzystwie delikatnej zieleni, beżu lub makowej czerwieni. Granat podkreślą białe listwy przypodłogowe, burgundy, elementy w kolorze miętowym i oczywiście szarym. Kolor granatowy w łazience sprawdzi się na zygzakach zdobiących ręczniki i maty podłogowe.
Kolor ścian: czym się kierować wybierając kolory ścian?
Pomysły na kolory ścian czerpmy z naszej garderoby, ze sposobu w jaki dobieramy poszczególne elementy i z tego w jakich kolorach dobrze się czujemy. Jednak nigdy nie wybierajmy koloru ścian kierując się tylko i wyłącznie modą! Moda, zwłaszcza na ubrania, przemija znacznie szybciej niż trwa cykl odnawiania ścian. Poza tym sweterek w nietrafionym kolorze schowany do szafy nie denerwuje tak bardzo jak ściany na które spoglądamy codziennie. Wybierając kolory ścian bądźmy zatem nie tylko romantyczni ale i rozważni. Jeśli ściany w mieszkaniu były dotąd białe pomalujmy je w kolorach off -white lub neutralnych, decydując się na kolory zdecydowane na mniejszych ścianach, nad kominkami lub za telewizorem. Dobrym miejscem na wypróbowanie intensywnych lub nowych kolorów ścian są pomieszczenia w których krótko przebywamy, czyli przedpokój lub toaleta. Innym ważnym kryterium jest ilość światła dziennego docierającego do wnętrza i ewentualne dobre dobranie oświetlenia.