Kompozycje kwiatowe w wazonach - poznaj zasady układania
Im ich więcej – tym piękniej. Wiosną zwiastują ciepłe i jasne dni, jesienią – pomogą na dłużej zatrzymać wspomnienie o lecie. O czym mowa? Oczywiście o kwiatach. Zobacz, jak układać z nich ciekawe kompozycje w wazonach. Poznaj zasady układania kompozycji kwiatowych.
Autor: mat. pras. Yestersen
Sprawdzone reguły lub kreatywna improwizacja - możliwości układania kwiatów jest właściwie nieskończenie wiele!
Spis treści
- Jak zrobić kompozycję z kwiatów w wazonie?
- Jeśli lubisz reguły, zastosuj zasadę złotego odcinka
- Kształt wazonu dopasowany do kształtu kwiatów
- Idealnie zaokrąglony bukiet
Jak zrobić kompozycję z kwiatów w wazonie?
Jak stworzyć idealne kompozycje, bukiety i wiązanki? Pierwsza zasada: żadnych zasad. Układaj, jak czujesz, niech rozkwitnie wyobraźnia, pozwól im swobodnie zapuścić korzenie w wystroju. Poszczególne reguły możesz wziąć do siebie albo zupełnie się nimi nie przejmować. W końcu natura nie jest zwolenniczką symetrii, lecz pełni niczym nieskrępowanego życia.
Jeśli lubisz reguły, zastosuj zasadę złotego odcinka
Jedna z popularniejszych zasad dotyczących bukietów w wazonach brzmi następująco: w kompozycji kwiatowej wysokość wazonu powinna odpowiadać trzem z ośmiu części wysokości kwiatów (a więc nieco mniej niż połowę).
Zastosowanie tej zasady daje poczucie pewności, że w kompozycji kwiatowej pojawia się sprawdzone rozwiązanie. Możesz jednak równie dobrze podziały, miary złotych odcinków i ósmych części zostawić matematykom i architektom. Na przekór harmonijnej proporcji niech kwiat będzie trochę za długi, a wazon trochę zbyt pękaty. Wypełnij go po szyję albo pozwól pojedynczej łodydze lekko opaść na bok.
Zobacz też proste dekoracje z kwiatów ciętych do domu
Kształt wazonu dopasowany do kształtu kwiatów
Kolejna zasada, z której możesz skorzystać: kształt wazonu decyduje o harmonii kompozycji – gdy łodyga jest długa, wazon ma być wysoki i smukły, a gdy roślin jest wiele, pękaty wazon ma wspierać je szeroką szyjką.
Taka kompozycja zadowoli z pewnością minimalistów oraz miłośników symetrii. A co mogą zrobić inni? Warto pamiętać, że na nic się zdadzą reguły, gdy w duecie kwiatów z naczyniem zabraknie fantazji. Z dystansem spójrz na kwiat, podkreśl to, co w nim zaskakujące. Sięgnij po nieoczywiste połączenie: liść na długiej łodydze niech góruje nad niskim brzuszkiem wazonu, pojedyncze kwiaty niech opadną na boki szerokiej szyi pękatego naczynia, a to węższe niech wypełnią ciasno gałązki i łodygi.
Idealnie zaokrąglony bukiet
Kolejna podpowiedź, by stworzyć symetryczną kompozycję: wybierz kwiaty, które ustanowią środek bukietu. Dokładaj pojedynczo kolejne rośliny coraz niżej – tak by utworzyły idealnie zaokrągloną formę. Wykorzystaj gąbkę, siatkę lub przezroczystą taśmę.
Alternatywa? Postaw na naturalność! Polne kwiaty i asymetryczne bukiety – wybierz to, co cię urzeknie, i nie martw się o nic. Świeże i soczyście zielone albo zasuszone, gotowe zostać z tobą na dłużej. Śmiało odkrywaj walory improwizacji w rytmie natury.
Nie przegap: