Kratka vichy. Klasyczny wzór, który nie wychodzi z mody
Kratka Vichy, w Anglii znana jako kratka Gingham, a w Polsce jako kratka piknikowa lub... stołówkowa (jako że w okresie PRL-u często zdobiła popularne wówczas ceraty), świetnie sprawdza się we wnętrzach – nie tylko w kuchni i w jadalni, także w salonie czy w sypialni. Zróżnicowane kolory i skale kratki Vichy doskonale prezentują się na zasłonach, obiciach mebli i na tapetach.
Autor: materiały prasowe IKEA
Dekoracyjne poduszki z motywem kratki Vichy w aranżacji salonu.
Spis treści
- Kratka Vichy, deseń popularny na całym świecie!
- Kratka Vichy we wnętrzu i... na zewnątrz
- Jak stosować kratkę Vichy we wnętrzu?
Kratka Vichy to deseń prawdziwie uniwersalny. Pojawia się na ubraniach (jej renesans nastąpił w 1959 roku, gdy Brigitte Bardot poszła do ślubu z Jacquesem Charrierem w sukience w różowo-białą kratkę Vichy), w artykułach dekoracyjnych (choćby w tradycyjnych nakładkach na wieczka słoików z przetworami na zimę), a także w najróżniejszych elementach wyposażenia wnętrz – obiciach mebli, obrusach, serwetkach, zasłonach, a nawet na naczyniach. I wszędzie tam może wyglądać naprawdę atrakcyjnie, w zależności od rozmiarów i kolorystyki.
Kratka Vichy, deseń popularny na całym świecie!
Elegancki, a niezobowiązujący deseń kratki Vichy to wzór prawdziwie międzynarodowy, a nawet międzykulturowy. Jego związki z francuskim miastem Vichy pozostają niezbadane, wiadomo natomiast, że nazwa Gingham to zangielszczone genggang, które w języku malajskim oznacza „osobno”, „odrębnie”. W Indonezji czarno-biała kratka Gingham jest symbolem współistnienia obok siebie dobra i zła. Z tkaniny o tym wzorze wykonuje się tam m.in. tradycyjne przepaski dla rzeźb kultowych. Podobną funkcję kratka Vichy ma w kulturze japońskiej, gdzie pojawia się m.in. w szatach okrywających posągi Buddy.
.. Wystrój wnętrz: kratka w roli głównej
.. Kratka w wystroju sypialni: galeria inspiracji
Właśnie z Azji, a konkretnie z brytyjskich kolonii, kratka Gingham w początkach XVII wieku trafiła do Anglii. Stamtąd przeniosła się na kontynent europejski, a także do Ameryki. Współcześnie więc czerwono-białą kratkę Gingham znajdziemy na zasłonach w oknach każdego tradycyjnego domu w Brabancji Północnej, w każdej szanującej się paryskiej piekarni, a za oceanem – w kuchniach podmiejskich posiadłości, których właścicielom udało się spełnić swój amerykański sen nie tylko o zamożności, także o życiu w stylu suburbiów z połowy XX wieku.
Kratka Vichy we wnętrzu i... na zewnątrz
Również w polskim wydaniu piknikowym czy kuchennym kratka Vichy jest na ogół czerwono-biała, rzadziej zielono-biała lub niebiesko-biała. O ile przy tym jasne tło to element stały, niezbędny do wydobycia efektu krzyżowania się linii poziomych i pionowych, o tyle barwa kreskowania może być zupełnie dowolna (inaczej niż np. w kratce Burberry, gdzie określony jest i układ linii, i zestaw barw). Projektanci tkanin i dodatków do wnętrz mają tu więc szerokie pole do popisu.
.. Kropki i groszki w aranżacji wnętrz
.. Paski i pasy zawsze na topie
Różnorodność zastosowań kratki Vichy we wnętrzu jest tym większa, że deseń ten pozwala się doskonale skalować. Na kuchennych zasłonkach, obrusach, serwetkach czy akcesoriach występuje na ogół w klasycznej, raczej drobnej wersji (szerokość pasków – od 8 do 15 mm). Zastawę stołową może zdobić jeszcze drobniejszy mikrowzór (3-8 mm), z kolei tapety, zasłony w salonie czy sypialni, obicia mebli czy poduszki z kolei – kratka Vichy w rozmiarze XXL, jak na zdjęciu otwierającym artykuł (nawet 5 czy 10 cm).
Jak stosować kratkę Vichy we wnętrzu?
Podobnie jak inne wyraziste wzory, także kratę Vichy we wnętrzu należy stosować z umiarem. Jeśli tapeta w kratę Vichy, to na jednej ścianie. Jeśli kratka Gangham na obiciach, to albo na kanapie (duży gabaryt), albo na zespole drobniejszych mebli (fotele i krzesła). Jeśli w dużej skali na zasłonach, to na poduszkach na sofie – drobniejsza.
.. Brytyjskie motywy dekoracyjne: flaga Union Jack, budki telefoniczne i nie tylko
Co się z kolei tyczy kolorystyki, warto wybierać mniej intensywne zestawy barw (pastelowe odcienie błękitu, zieleni, różu, żółcienia, także różne gradacje szarości), tak by wzór nie opatrzył się zbyt szybko. Jako wyjątek potraktować można kontrastowe zestawienie czerni i bieli, które świetnie się sprawdza w nowoczesnych wnętrzach i dobrze komponuje m.in. z modnymi szarościami. Wobec zróżnicowanej palety dostępnych skal i kolorów tradycyjną czerwono-białą drobną kratkę Vichy warto na razie odłożyć do wnętrzarskiego archiwum, a skorzystać z inspiracji prezentowanych w galerii zdjęć.