Powrót PRL-owskich kredensów! Odkryj ich zalety i sposoby na renowację
Kredensy z PRL szturmem powracają do współczesnych wnętrz. Te meble łączą styl retro z funkcjonalnością, świetnie komponując się z nowoczesnym designem. W tym artykule podpowiadamy, jak odnowić kredens z PRL i wkomponować go w trendy wnętrzarskie, jednocześnie zachowując jego wyjątkowy charakter.
Autor: Materiał prywatny, Zmalowany Mebel Justyna Kowalewska
Spis treści
- Kredensy z PRL – powrót do przeszłości
- Dlaczego interesują nas meble vintage?
- Ile kosztują kredensy z PRL?
- Jak odnowić kredens z PRL?
- Czym kierować się przy zakupie starych mebli?
- Kredensy PRL w nowoczesnych wnętrzach
- Dlaczego kredens z PRL jest tak wyjątkowy?
- Odnowione kredensy to działa sztuki. Zobacz zdjęcia
Kredensy z PRL – powrót do przeszłości
Kredensy PRL, które zdobiły kuchnie i salony ubiegłej epoki, znów cieszą się popularnością. Ich proste linie, funkcjonalność i solidne wykonanie przyciągają uwagę miłośników designu.
Kredens kuchenny z tamtych czasów służył do przechowywania naczyń i zapasów, a dzisiaj stał się centralnym punktem wnętrz retro i vintage.
Te meble doskonale wpisują się w aranżacje w stylu eklektycznym, minimalistycznym oraz skandynawskim.
Dlaczego interesują nas meble vintage?
Jak zauważa ekspertka w dziedzinie renowacji mebli Justyna Kowalewska (ig: zmalowanymebel), wzrost zainteresowania starymi kredensami czy stołami często wiąże się z nostalgią.
Najczęściej te stare kredensy czy stoły przywołują piękne wspomnienia z dzieciństwa moich klientów, co sprawia, że marzą o takim meblu u siebie w domu. To wspaniałe, że ludzie potrafią łączyć teraz różne style i nawet w nowoczesne wnętrza potrafią wpleść trochę babcinego klimatu.
Ile kosztują kredensy z PRL?
Ceny kredensów z PRL są zróżnicowane i zależą od ich stanu oraz stopnia renowacji.
W większości przypadków, stary kredens można nabyć już za kilkaset złotych – najczęściej od 300 do 1000 złotych.
Oczywiście, bardziej unikalne lub odnowione meble mogą kosztować nieco więcej, zwłaszcza jeśli przeszły gruntowną renowację.
Jak odnowić kredens z PRL?
Odnawiając meble z PRL, możemy nadać im nowe życie, jednocześnie zachowując ich oryginalny charakter.
Jeżeli posiadamy mebel w dobrym stanie, jego renowacja nie powinna nam przysporzyć kłopotu.
Pierwszym krokiem wówczas będzie oczyszczenie powierzchni z lakieru lub farby, a następnie wybór odpowiedniego wykończenia.
Możesz postawić na naturalne drewno, a także na neutralne kolory, takie jak szarość, biel czy beż. Nierzadko fani tego rodzaju mebli decydują się na odważne barwy, jak butelkowa zieleń czy granat.
Jednakże jeżeli kupimy mebel w gorszym stanie, jego renowacja nie będzie już taka prosta. Justyna Kowalewska przyznaje, że możemy natrafić na wiele wyzwań:
Zaczynając od mocno spróchniałych nóg, spodów, po brakujące szuflady czy dosyć duże ubytki. Praca przy starych meblach to jest jedna wielka zagadka, nigdy nie wiesz, na co trafisz. Często jest tak, że mebel powierzchownie wydaje się w świetnym stanie, ale oczyszczając go z kilku warstw starej farby, szybko przekonujemy się, że wcale tak nie jest i pracy będzie więcej, niż zakładaliśmy. Zazwyczaj w starych kredensach dorabiamy właśnie nowe spody, nóżki czy robimy nowe stolnice lub blaty.
Czym kierować się przy zakupie starych mebli?
Kupując stary mebel, jak kredens z PRL, warto dokładnie ocenić jego realny wygląd.
Justyna Kowalewska radzi, aby pod lupę wziąć:
Na pewno ich stan. Kupując stary mebel, bez jakiegokolwiek pojęcia często możemy się nadziać na wiele niespodzianek, trudnych w późniejszym czasie do ogarnięcia. Najlepiej obejrzeć mebel, który kupujemy, zobaczyć czy jest kompletny, czy ma dużo śladów po robaku. Chociaż ja uważam, że nie ma mebla, którego nie można uratować. Po prostu czasem trzeba trochę więcej cierpliwości, czasu, pieniędzy i umiejętności.
Kredensy PRL w nowoczesnych wnętrzach
Kredens z PRL może być z powodzeniem wkomponowany w nowoczesne wnętrza. W jadalni lub kuchni będzie pełnił funkcję praktyczną – jako przestrzeń do przechowywania.
Warto postawić na dodatki w stylu retro, jak ceramiczne naczynia czy rośliny doniczkowe, aby podkreślić jego wyjątkowy charakter.
W salonie kredens może pełnić funkcję biblioteczki lub eleganckiego schowka na akcesoria. Kredens kuchenny PRL jest więc nie tylko praktyczny, ale również nadaje wnętrzu unikalny styl.
Zobacz także: Kryształy PRL wracają do łask. Ile warte są kryształy z czasów PRL-u?
Dlaczego kredens z PRL jest tak wyjątkowy?
Kredensy PRL, dzięki swojej prostocie i solidności, wyróżniają się na tle współczesnych mebli. Są funkcjonalne, estetyczne i mają w sobie element nostalgii, który sprawia, że zyskują na wartości w oczach osób ceniących meble z historią.
Ich pojemność i prostota pozwalają na łatwe wkomponowanie ich w różnorodne aranżacje, a odnowione stanowią niepowtarzalny element dekoracyjny.
Kredensy PRL, niezależnie od ich pierwotnej funkcji, wracają do współczesnych wnętrz, wnosząc ze sobą klimat minionych lat.
Odnowione kredensy kuchenne stają się praktycznym i stylowym rozwiązaniem, idealnie łączącym retro z nowoczesnością. Dzięki odpowiedniej renowacji te meble zyskują nowe życie, będąc zarówno estetycznym, jak i funkcjonalnym elementem wnętrz.
Odnowione kredensy to działa sztuki. Zobacz zdjęcia
Autor: Materiał prywatny, Zmalowany Mebel Justyna Kowalewska
Przeczytaj także: Ich cena może przekraczać nawet 22 tys. zł! Wazony z PRL - sprawdź, czy nie masz takich w domu
Autor: Paweł Szałankiewicz/ Eska Śląsk
Kolekcja szkła z PRL. Mieszkanie w bloku z PRL. Jak je urządzić? Zobacz