Lampa drewniana. Modne i praktyczne lampy drewniane – co warto wiedzieć?
Drewno jest jednym z ulubionych materiałów stosowanych w polskich wnętrzach i dobrym surowcem do tworzenia oryginalnych opraw oświetleniowych. Rysunek jego słojów, naturalna barwa czy ślady zużycia to dodatkowe atuty, które można wyeksponować odpowiednio dobranym źródłem światła, tworząc ciekawą dekorację pomieszczenia. Lampy drewniane ze względu na szeroką paletę form sprawdzą się w pomieszczeniach w stylu klasycznym, rustykalnym, industrialnym czy nowoczesnym.
Autor: materiały prasowe
Lampa wisząca Dalwik 011901 marki Mabrillo
Spis treści
- Lampa drewniana wisząca
- Lampa drewniana belka
- Lampy drewniane stojące i podłogowe
- Lampa drewniana w stylu skandynawskim
- Lampa drewniana z drewna recyklingowanego – DIY
Lampa drewniana wisząca
Lampy drewniane sufitowe wiszące przybierają różnorodne formy przestrzenne. W przypadku lamp wiszących wykonanych z drewna, ze względu na jego masę, mamy najczęściej do czynienia z formami ażurowymi – umożliwiającymi przenikanie światła, lub lekkimi konstrukcjami kloszy, których elementy wycinane są laserowo. Wiele nowoczesnych lamp drewnianych wiszących wygląda jak pozbawiony abażuru niedokończony szkielet z drewnianych listewek; niektóre przypominają konstrukcję kadłuba statku.
.. Najpiękniejsze lampy do salonu >>>
Lampa drewniana belka
Lampa drewniana w formie belki to oprawa oświetleniowa i dekoracja równocześnie, która idealnie wpisuje się w aranżacje wnętrz industrialnych i loftowych. Trzonem dla tego rozwiązania jest stara belka nosząca ślady zużycia – przetarcia, zniszczenia czy ubytki. Wokół niej owinięte są przewody, które swobodnie zwieszają się z belki. Oprócz wyeksponowania oprawki lampy widoczna jest także żarówka. W tego typu lampach drewnianych stosuje się najczęściej dekoracyjne żarówki w stylu retro i vintage – na przykład stylizowane na pierwszą żarówkę Edisona z widocznym żarnikiem i o ciekawym kształcie bańki. W niektórych modelach w belce dodatkowo wykonane są okrągłe otwory do ukrycia oprawek. Lampy drewniane przeznaczone do stylu loftowego zasadniczo nie ukrywają jednak elementów instalacji; podobnie jak przewody (w oplocie bawełnianym w kolorze czerwonym, grafitowym albo czarnym), tak samo oprawka może być widoczna.
Lampy drewniane stojące i podłogowe
Lampy drewniane stołowe i nocne mają przeważnie toczoną nogę o rzeźbionym profilu. Drewniana noga lampy może przypominać tralkę, czyli słupek w balustradzie schodowej. Źródło światła jest przysłaniane walcowym abażurem wykonanym z tkaniny albo tworzywa sztucznego. W przypadku gdy chcemy odświeżyć lampę stołową, przemalowując kolor jej drewnianej nogi, warto zachować wygląd oryginalnej struktury drewna z rysunkiem słojów i zastosować częściowo transparentną bejcę albo lakier. Farby do drewna, które są silnie kryjące, mogą spowodować niepożądany efekt wykończenia drewna powłoką wyglądającą jak plastik.
Lampa drewniana w stylu skandynawskim
Styl skandynawski i jego odmiany słyną z prostoty, minimalizmu i dobrego wzornictwa. Nie jest inaczej w przypadku lamp drewnianych. Prosty, biały klosz stanowi uzupełnienie drewnianego szkieletu w kolorze naturalnego drewna – jasnego sosnowego, bukowego albo siwych i srebrzystych gatunków. W przypadku lamp biurkowych listewki stanowiące stelaż są połączone przegubowo, co umożliwia funkcjonalną regulację wysokości. Wśród lamp wiszących na uwagę zasługują przestrzenne formy kloszy z ażurowymi wzorami powycinanymi w sklejce – przypominają one lampiony, motywy ludowych „pająków” albo szkieletowe żyrandole.
.. Styl skandynawski – inspiracje – GALERIE ZDJĘĆ >>>
Lampa drewniana z drewna recyklingowanego – DIY
Obecnie gorącym trendem są lampy kinkiety, w których z drewnianego klocka wypływa strumień światła. Tego typu lampę możemy wykonać samodzielnie z drewna z recyklingu. Drewniany klocek, stanowiący podstawowy element oprawy oświetleniowej, można pozyskać z palety drewnianej. Ma on wówczas wymiary zbliżone do bryły sześcianu o boku 7,5 cm.
Klocek szlifujemy papierem ściernym, dodatkowo możemy użyć bejcy do podkreślenia usłojenia drewna. Za pomocą otwornicy do drewna wykonujemy otwór pod oprawkę. Po przewleczeniu przewodu przez nawiercony wcześniej otwór podłączamy przewód z oprawką i wkręcamy żarówkę. Gotowa lampa zamocowana za pomocą uchwytu do ściany może stanowić drewniany kinkiet, który sprawdzi się nie tylko we wnętrzach rustykalnych.
Autor: Beliani.pl
Trzy lampy miedziane w jednej jadalni: wiszące Giona (z lewej) i Mazaro (z prawej) oraz podłogowa Stiletto
Autor: Mariusz Bykowski
Pomysły na nowoczesne oświetlenie do kuchni.
Autor: HAY materiały prasowe
Śnieżna biel i ciekawa struktura przestrzenna - lampy z kolekcji Bubble
Autor: Invicta Interior, serwis prasowy
Swobodnie zwisające srebrne łańcuszki sprawiają, że żyrandol nabiera lekkości.