Lampa stojąca. Wybieramy lampy podłogowe do salonu i sypialni
Lampa stojąca to przedmiot, który jest w stanie odmienić wystrój salonu czy sypialni. Stanowi dodatkowe źródło światła, dodaje wnętrzu przytulności, podkreśla jego charakter. Na co zwrócić uwagę przy zakupie lampy podłogowej i jaką lampę wybrać?
Autor: materiały prasowe Lampenwelt
Klasyczna lampa podłogowa na trójnogu z abażurem, który przyjemnie rozprasza światło
Spis treści
- Jak wybrać lampę podłogową?
- Na co zwrócić uwagę przy zakupie lampy stojącej?
- Jakie funkcje lampa stojąca spełnia w salonie?
- Lampa podłogowa i jej funkcje w sypialni
- Modne rodzaje lamp stojących
Nowoczesna lampa stojąca jest w stanie zmienić wizualnie pomieszczenie, w którym się znajduje. Może je optycznie powiększyć lub poszerzyć, stworzyć dodatkowy kącik do odpoczynku lub ze względu na swój oryginalny kształt czy ciekawy design stać się wyrazistym detalem dekoracyjnym we wnętrzu.
Jak wybrać lampę podłogową?
Przed zakupem lampy podłogowej warto zastanowić się nad tym, czy ma ona stanowić dodatkowe źródło światła i być elementem np. kąciku do czytania, czy też ma pełnić przede wszystkim funkcję dekoracyjną. W pierwszym przypadku warto wybrać lampę stojącą z transparentnym kloszem, który będzie emitował jasne światło. W drugim możemy popuścić wodze fantazji i kupić lampę w stylu loftowym, np. z dużą ozdobną żarówką.
Lampa stojąca może również zastąpić główne źródło światła. W takiej sytuacji świetnie sprawdzają się lampy z długim, łukowatym ramieniem, które pasują nawet do bardzo wysokich pomieszczeń (np. mieszkań w kamienicach). Emitują wyraźne światło i oświetlają dość dużą powierzchnię.
.. Najpiękniejsze lampy do salonu >>>
Na co zwrócić uwagę przy zakupie lampy stojącej?
Jeśli wiemy już, na jakiej funkcji nam zależy, zwróćmy uwagę na:
Rozmiar – w zależności od tego, czy chcemy umiejscowić lampę w centralnym punkcie w salonie, czy w zakamarku sypialni, sprawdźmy, ile zajmuje miejsca. Jeśli chcemy wybrać lampę na trójnogu, to pamiętajmy, że zwykle zabiera ona sporo przestrzeni.
Materiał – dobrej jakości lampy, które długo nam posłużą, wykonane są z metalu. Takie klosze nie mają prawa się popsuć. Lampy papierowe, plastikowe, bambusowe mogą niszczyć się wraz z upływem czasu.
Intensywność światła – przed zakupem sprawdźmy również, jak intensywne światło emituje lampa. Czy możemy zmienić jego kierunek albo określać natężenie? To ważne kwestie, na które warto zwrócić uwagę jeszcze w sklepie.
Autor: mat. prasowe Nowa Papiernia
Lampa pająk doskonale odnajduje się we wnętrzach w klimacie industrialnym
Jakie funkcje lampa stojąca spełnia w salonie?
Lampa podłogowa w salonie może zmienić optycznie kształt pomieszczenia. Ustawiona w rogu ze światłem skierowanym ku górze, powiększy nam salon. W dużym pokoju dziennym światło skierowane na dół jest w stanie zmniejszyć wizualnie wnętrze. W wąskim pokoju spore natężenie światła może zaś wizualnie poszerzyć pomieszczenie.
Lampa stojąca może również wydzielić strefy w salonie. Postawiona przy stoliku kawowym i wygodnym fotelu, stworzy przytulny kącik do czytania i relaksu. Przy kanapie może stanowić główne wieczorne źródło światła, które sprawi, że z przyjemnością zatopimy się na sofie, żeby np. obejrzeć kolejny odcinek ulubionego serialu.
Lampa podłogowa i jej funkcje w sypialni
Lampa podłogowa w sypialni stanowi ciekawy element aranżacji wnętrza. Podkreśla styl, w jakim została urządzona sypialnia i wspaniale zastępuje centralne źródło światła. Rozproszone światło lampy stojącej jest w stanie nas wyciszyć oraz dobrze przygotować do wieczornego odpoczynku.
Przed zakupem lampy do sypialni warto zastanowić się, czy ma ona stanowić dodatkowe źródło światło, czy np. zastąpić lampki na stolikach nocnych. W takiej sytuacji lampa podłogowa może być wykorzystywana jako lampa do czytania książek. Dobrze jest wtedy wybrać model, który pozwoli nam regulować natężenie światła i kierować je na konkretny punkt.
Autor: serwis prasowy marki Market Set
Lampa podłogowa Singapur marki Market Set.
Modne rodzaje lamp stojących
Lampy stojące cieszą się obecnie ogromną popularnością. Dobrze wyglądają we wnętrzach i pozwalają emitować ciepłe, rozproszone światło, które sprzyja wypoczynkowi. Jakie lampy podłogowe są obecnie najbardziej na topie?
Metalowe lampy z czarnymi kloszami i lampy na trójnogu – idealne lampy do czytania i wypoczynku, które świetnie sprawdzą się zarówno we wnętrzu w stylu skandynawskim, jak i tym utrzymanym w stylu glamour, loftowym czy klasycznym.
Lampy industrialne – czyli inspirowane oświetleniem fabrycznym. Są surowe w formie, dlatego świetnie wpisują się we wnętrze w stylu loftowym. Najczęściej pojawia się w nich sporo elementów metalowych, których powierzchnię subtelnie się postarza.
Reflektory – nawiązujące swoim stylem do lamp wykorzystywanych na planach filmowych, mogą stanowić ciekawy element we wnętrzu w stylu industrialnym, eklektycznym albo vintage.
Białe metalowe lampy oraz lampy z kryształkami – również będą doskonale pasowały do wnętrza w stylu glamour, klasycznym i modern classic.
Bambusowe lampy stojące – sprawdzą się we wnętrzu skandynawskim, rustykalnym i utrzymanym w klimacie boho.
Lampa podłogowa jest w stanie odmienić wizualnie wnętrze, podkreślić jego charakter lub wydzielić strefę do odpoczynku. Przed zakupem warto przemyśleć jej design, bo może to zaprocentować we wnętrzu. Lampa o niebanalnym wzornictwie może stanowić ciekawy dodatek do salonu, a ta wykonana z naturalnych materiałów (np. drewna) doskonale sprawdzi się w sypialni, ocieplając ją optycznie oraz dodając jej przytulności.
Autor: Materiały prasowe EICHHOLTZ
Czarno-białe wnętrze bliskie art déco rozświetlono wspaniałymi kinkietami, lampami stołowymi i żyrandolami (wyposażenie Eichholtz, Clue-studio.pl). Efektowne bryły lamp dominują w pokoju, a światło podkreśla jego elegancję. Przy neutralnej kolorystyce i srebrzystych dodatkach lepiej wybrać świetlówki o ciepłej barwie – sprawią, że wnętrze stanie się przytulniejsze.
Autor: serwis prasowy allegro.pl
Na zdj. lampa wisząca szklana Lava, Ledigo.
Autor: Jysk, materiały prasowe
Kompozycja świetlna z różnorodnych lamp solarnych (Jysk), czyli perfekcyjne wykorzystanie energii słonecznej