Lampa stołowa – zobacz, czym się różni od biurkowej i nocnej. Podpowiadamy, jak ją pomysłowo wykorzystać. Inspiracje, porady, zdjęcia
Lampa stołowa pełni funkcje oświetlenia dodatkowego i tworzącego nastrój. Choć bywa używana jako lampka biurkowa albo nocna – znacznie się od nich różni. Lampę stołową można wykorzystać na wiele sposobów, a dzięki jej światłu wnętrze staje się przytulne. Sama w sobie jest też wspaniałą ozdobą. Chcesz stworzyć w domu miła aurę? Zobacz, jakie możliwości daje lampa stołowa!
Autor: Amara
Boczny stolik przy sofie ma wyjątkową dekorację – lampę o podstawie ze szkłaalbo szkliwionej ceramiki. Jest wyrazista – to konieczność w tak barwnym otoczeniu (wyposażenie Amara.com). Zwróć uwagę, że owa wyrazistość dotyczy tylko jednego jej elementu. Dzięki temu całość jest nieprzesadzona, elegancka.
Spis treści
- Lampa stołowa – jaki to rodzaj lampy?
- Jak z pomysłem wykorzystać lampę stołową?
- Co zrobić lampa stołowa świetnie się prezentowała – sprawdzone tricki
Lampa stołowa – jaki to rodzaj lampy?
Lampa stołowa składa się podstawy (ceramicznej, szklanej, metalowej, drewnianej czy z tworzywa sztucznego) oraz oprawy (zwykle pojedynczej) i żarówki osłoniętej abażurem albo kloszem. Całość jest okazała i efektowna.
Lampa stołowa pełni funkcje dodatkowego światła punktowego oraz dekoracyjną. Powinna więc harmonizować z wystrojem wnętrza i podkreślać jego charakter oraz dawać światło nie tylko użytkowe, ale – a może nawet przede wszystkim – tworzące miły nastrój. Sięgające maksymalnie metra lampy stołowe to świetne uzupełnienie oświetlenia głównego, sufitowego. Odkrywają dla nas ciemniejsze miejsca w pomieszczeniu, tworzą nastrój. Lampa powinna być na tyle wysoka, by było ją „widać” nawet po zgaszeniu, lecz nie zbytnio, by nie raziła w oczy osoby siedzące przy stole czy na fotelu.
Jak z pomysłem wykorzystać lampę stołową?
Lampę stołową ustawia się na stole, stoliku kawowym, pomocnikach, na parapetach, półkach, konsolach i komodach itd. Dobrym pomysłem jest kupno dwóch czy więcej identycznych lamp i rozlokowanie ich w pomieszczeniu, co może nawet na co dzień wyeliminować konieczność włączania oświetlenia sufitowego. Świetnie prezentują się lampy stołowe symetrycznie ustawione na dużej komodzie czy konsoli – to francuski sposób aranżowania tych lamp.
Lampę stołową można ustawić też na biurku czy stole do pracy, ale nie sprawdzi się w tej funkcji tak dobrze, jak lampa biurowa, która z reguły ma ruchome ramię. Bywa też wykorzystywana jako lampka nocna. Nie wszystkie modele się jednak sprawdzają w tej roli: zbyt duże mogą razić w oczy i dawać za wiele blasku.
Oryginalnie zaś może się zaprezentować w… łazience (o ile wielkość blatu pod umywalkę na to pozwala) i kuchni – jako oświetlenie stołu, a nawet ciągu roboczego. Dwa ostatnie rozwiązania mogą z pozoru wydawać się niepraktyczne, ale wszystko zależy od rozmiarów wnętrza i blatu (dla bezpieczeństwa lampa powinna stać z daleka od źródła wody) oraz naszych upodobań. Bezsprzecznie nada ona łazience i kuchni salonowy sznyt.
Co zrobić lampa stołowa świetnie się prezentowała – sprawdzone tricki
- Lampy na komodach, stolikach itp.można włączać centralnym łącznikiemnp. przy drzwiach (to rozwiązanie często spotykane we Francji, Wielkiej Brytanii i USA, eliminujące nadmiar kabli). Wymaga to jednak wyznaczenia miejsc pod lampy na etapie układania przewodów elektrycznych i eliminuje możliwość ich przestawiania.
- Jeśli stawiasz lampy spontanicznie, zadbaj, by kable były jak najmniej widoczne. Chowaj je za korpusami mebli i przyklejaj do nóg konsol i stolików.
- Regularnie czyść klosz czy abażur oraz blat, na którym stoi, bo światło bezlitośnie podkreśla kurz.
- Lampy stołowe zwielokrotnione dają fantastyczny efekt! Ustaw dwie, trzy i więcej, jeśli to duże pomieszczenie. Nie muszą być identyczne ani pochodzić z jednej kolekcji. Wystarczy, jeśli będą miały wspólny mianownik, np. kształt, materiały, jeden z kolorów itp. Dobrze wygląda również jeden „odmieniec” na tle pozostałych w innym stylu.
- Lampę stołową można poddać szybkiej metamorfozie, zmieniając jej abażur, szyjąc nowy lub oklejając tkaniną stary, doczepiając frędzle albo kryształki na taśmie. Nogę lampy warto pomalować albo… okręcić sznurkiem, który przykleja się do podłoża.
Autor: Amara
Boczny stolik przy sofie ma wyjątkową dekorację – lampę o podstawie ze szkłaalbo szkliwionej ceramiki. Jest wyrazista – to konieczność w tak barwnym otoczeniu (wyposażenie Amara.com). Zwróć uwagę, że owa wyrazistość dotyczy tylko jednego jej elementu. Dzięki temu całość jest nieprzesadzona, elegancka.