Lampy ażurowe – doskonały pomysł na wnętrze z charakterem!

2024-09-04 11:49

Ażurowe lampy są wyraziste, efektowne – dodają wnętrzu charakteru. Mogą mieć ażurową konstrukcję albo abażur z dekoracyjnie ułożonymi otworkami. Przykuwają uwagę nawet wtedy, gdy są wyłączone, a wieczorem zamieniając wnętrze w miejsce magiczne, malując w nim wzory ze światła i cienia. Podpowiadamy, jak dobierać ażurowe lampy do wnętrza i prezentujemy 30 zjawiskowych lamp dla inspiracji!

Spis treści

  1. Lampa z ażurowym abażurem – czyli jaka?
  2. Jak dobrać ażurową lampę do wnętrza?
  3. Ażurowa lampa hand made – projekt łatwy do zrobienia
  4. Ażurowe lampy we wnętrzu – tricki, które warto znać!

Lampa z ażurowym abażurem – czyli jaka?

Warto wiedzieć, co to jest w ogóle abażur, bo często bywa błędnie nazywany kloszem. Abażur to rodzaj osłony żarówki w ogóle nie przepuszczającej światła albo tylko częściowo i ukierunkowującej strumień światła. Pełni więc funkcje praktyczną i dekoracyjną. W rezultacie abażur tłumiąc część blasku i ukierunkowując światło, sprawia, że nie razi nas ono w oczy, lecz jest skupione np. a wybranych powierzchniach.

Abażury najczęściej są wykonywane z tkanin, papieru, pergaminu oraz wyplatane ze słomki, rafii, trawy czy wikliny. Abażur, w przeciwieństwie do klosza to osłona zakładana za pomocą specjalnego stelaża na lampę, który przytrzymuje żarówka wkręcona w oprawę (obecnie sposób bardziej powszechny) albo elastycznego zaczepu bezpośrednio na żarówkę (obecnie sposób rzadziej stosowany).

Ażurowy abażur może być po prostu wyplatany, wtedy w naturalny sposób ma szczeliny, przez które dodatkowo prześwieca światło. Bywają też zrobione z innego materiału (nie szkła) z zaprojektowanymi otworkami dającymi po włączeniu lampy dekoracyjny efekt.

Są też lampy z ażurowymi osłonami, np. zrobionymi z tworzywa sztucznego czy metalu fantazyjnie poukładanych lub poprzeplatanych.

Ażurowe abażury możemy spotkać w każdym rodzaju lamp, czyli wiszących, podłogowych, stołowych, ściennych, a nawet lampkach nocnych.

Zobacz także: Lampa stołowa – zobacz, czym się różni od biurkowej i nocnej. Podpowiadamy, jak ją pomysłowo wykorzystać

Jak dobrać ażurową lampę do wnętrza?

Oczywiście, wybór oświetlenia i lamp do salonu, sypialni czy kuchni to prawdziwa sztuka, a mając wyczucie estetyczne oraz ten potrzebny gram odwagi, możemy uzyskać fantastyczny efekt i stworzyć wnętrze z wyrazistym charakterem. Jeżeli nie do końca czujemy się pewnie w tej materii, rozsądniej jest po prostu zdecydować się na modele harmonizujące z wystrojem pomieszczenia (nie kontrastujące) i nie budzące kontrowersji, np. modele przeskalowane.

Pamiętajmy, że lampy ażurowe przyciągają uwagę nawet wtedy, gdy są wyłączone. To często też efektowne przestrzenne konstrukcje, które nie nadają się do każdego wnętrza. Z kolei po włączeniu światła prześwity stają się również źródłem iluminacji: po zapaleniu żarówek ruchome desenie dają zjawiskowy efekt, zamieniają wnętrze w miejsce wyjątkowe. Tego rodzaju lampy świetnie budują nastrój, sprzyjają relaksowi.

Wyraziste lampy zwykle najlepiej prezentują się w wysokich wnętrzach, bo optycznie obniżają sufit. Choć kuszące, w przeciętnej wielkości mieszkaniu mogą wydawać się za ciężkie. Wystarczy wybrać jednak abażury narysowane lekką kreską, aby problem zniknął. Można też zdecydować się na mniejszą lampę czy mniej kontrowersyjną.

Myśląc o ażurowych lampach, najczęściej mamy w głowie te wyplatane z wikliny, rafii, traw morskich, juty itp. Do ażurowych lamp zalicz się także konstrukcje z drutu (także metalowej siatki), sklejki, drewna itp. tworzących fantazyjne transparentne formy. Są idealne do wnętrz rustykalnych, boho, scandi, loftowych, industrialnych, ale także i szykownych – zależnie od materiału i formy.

Ażurowa lampa hand made – projekt łatwy do zrobienia

Wbrew pozorom samodzielne zrobienie ażurowej lampy nie jest takie trudne. Mając doświadczeniu w projektach DIY, trochę narzędzi i umiejętności można wyczarować ją dosłownie ze wszystkiego, np. z listewek, kawałków sklejki, cienkich metalowych pasków albo... tykwy (instrukcja wykonania krok po kroku).

Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z projektami typu „zrób to sam”, pójdź po linii najmniejszego oporu. Przerób koszyk wiklinowy, z trawy morskiej czy hiacyntowej albo zaadaptuj drucianą  misę na owoce itp. Wspaniale służą do tworzenia niezwykłych indywidualnych kompozycji. Możesz też wykorzystać stelaż starego abażura. W oczka i na pręciki łatwo wczepić elementy dekoracyjne, jak np. sznurki, rzemyki, korale, pióra, sztuczne kwiaty. Najprostszą zaś wersją będzie finezyjne nałożenie czy zawiązanie na stelażu... koronkowej serwety czy ozdobionego haftem richelieu.

Ażurowe lampy we wnętrzu – tricki, które warto znać!

  • Ażurowa lampa, zwłaszcza przykuwająca uwagę rozmiarem lub konstrukcją, najlepiej się odnajdzie we wnętrzu jako solistka. Niech nie konkuruje już w aranżacji z lampami podłogową czy stołowymi.
  • Jeżeli dysponujesz miejscem, pomyśl o stworzeniu kompozycji z dwóch, trzech czy więcej ażurowych lamp – uzyskasz znakomity efekt. Nie muszą być takie same (mogą mieć różne rozmiary, a nawet być z różnych bajek) – wystarczy jeśli będą się ładnie uzupełniały. Zawieś je fantazyjnie, nie pod linijkę.
  • W mieszkaniu standardowej wysokości (ok. 240 cm), lampy centralne powinny znajdować się ok. 2 mod podłogi. Jeśli lampa jest większa i nie można zachować bezpiecznej odległości, lepiej wykorzystać ją nie jako oświetlenie główne, lecz pomocnicze, wieszając nisko nad szafką czy stolikiem. Nad stołem, by nie oślepiać siedzących, należy zachować odległość ok. 1,6 m od podłogi.
  • Zamiast tradycyjnego włącznika warto zainstalować ściemniacz – pozwala on w prosty sposób regulować natężenie i temperaturę. Nowoczesne ściemniacze uniwersalne (dostępne np. na Hager.pl) można stosować do wszystkich źródeł światła, niezależnie, czy jest to LED, świetlówka energooszczędna, żarówka dekoracyjna czy lampa halogenowa.