To lampy tworzą nastrój we wnętrzu. 12 inspirujących i oryginalnych modeli
W ciągu dnia są miłą dla oka dekoracją, pozwalają podkreślić charakter wnętrza. Jeszcze bardziej na urodzie zyskują wieczorem, po włączeniu światła. Dodają wtedy mieszkaniu przytulności i ciepła, optycznie je powiększają. Jakie lampy są teraz modne? Wybraliśmy dla ciebie te najpiękniejsze.

Poza centralnym oświetleniem sufitu, przyda się w strefie relaksu lampa podłogowa lub stołowa. Oprawa dająca rozproszone światło sprawi, że wnętrze będzie wydawać się większe. Natomiast nietransparentna, z kierunkowym słupem wiązek pozwoli wyeksponować detale pokoju.

Precyzja wykonania
Wielu z nas kinkiet kojarzy się z lampką ścienną emitującą światło kierunkowe. A tymczasem może być on główną ozdobą wnętrza, podświetloną w całości. NASZA RADA: Misterne detale białej lampy będą bardziej widoczne na ciemniejszym, surowym wizualnie tle.

Jak z pokazu mody
Ażury rozgościły się nie tylko w branży odzieżowej, lecz także oświetleniowej. NASZA RADA: Podświetlone ażurowe klosze tworzą na ścianach i suficie wzorzyste cienie. Takie efekty najlepiej prezentują się w jasnej, monochromatycznej, nieprzeładowanej detalami aranżacji.

Do poczytania
Tu sprawdza się klosz ruchomy, dłuższy z jednej strony (tak by mógł nieco przysłaniać żarówkę). Ze srebrzystym lub złotym matowym wnętrzem, delikatnie odbijającym światło. NASZA RADA: Jak dopasować lampę do stolika? Znajdując im punkty wspólne, np. cienkie nóżki.

Lampę wieszamy centralnie nad blatem, na wysokości ok. 60 cm. Przy większej, bardziej ozdobnej oprawie zachowujemy odstęp 75–95 cm nad blatem. Nad długim stołem warto rozważyć montaż 2–3 opraw umieszczonych w jednej linii. Ważna jest również temperatura barwowa światła. Do jadalni polecamy odcień ciepłej bieli (w skali Kelvina 3000 K) lub bardzo ciepłej bieli (2800 K).

Transparentnie
Szukasz opraw jak najmniej widocznych w ciągu dnia? Zerknij na lampy na zdj. - klosze à la słoje, w nich żarówki z ozdobnym żarnikiem. NASZA RADA: Pamiętaj tylko, że zbyt mocne wiązki światła, przenikające przez szkło, mogą być męczące dla oczu. Wybierz więc żarówki o mniejszej mocy, 250–400 lm, lub postaw na oprawy z kolorowego szkła.

Cząstki elementarne
Nowoczesne lampy nawiązują kształtem do futurystycznych instalacji czy budowy atomu. NASZA RADA: Ładny przedmiot zasługuje na optyczną duplikację. Niech odbija się np. w lustrze.

Przytulnie w lofcie
Do czarnych i srebrnych opraw w stylu industrialnym dołączyły modne miedziane. NASZA RADA: Jeśli planujesz powiesić lampę w strefie gotowania, nastaw się na jej częstsze czyszczenie. Lekkie zabrudzenia usuniesz wodą z detergentem, a cięższe ketchupem.

W pomieszczeniu, które ma służyć wypoczynkowi, warto postawić na lampy budujące nastrój. Dobrze, by dawały delikatne światło i miały ściemniacze. Z lampy sufitowej odkrytej od spodu – lepiej zrezygnować (może razić oczy). Po obu stronach łóżka sprawdzą się lampki nocne: stojące lub ścienne. Na jakiej wysokości montujemy kinkiety? Dolna krawędź klosza powinna się znajdować nie wyżej niż 50 cm od poziomu materaca.
Kierunkowo
Do czytania w łóżku najlepiej nadaje się kinkiet z ruchomym kloszem, umożliwiającym regulację kąta padania światła.

Z loftu
Sznur w oplocie z biało-czarnej tkaniny doda lampie industrialnego wyrazistości.

Magia bieli
Klosz z mlecznego szkła lub białej tkaniny jest idealny, gdy potrzebujesz jasnego, rozproszonego światła.
