Lniane obrusy i serwety – jak o nie dbać? Zalety i wady lnianych tkanin
Len znów wraca do łask. Ten naturalny materiał, który chętnie wykorzystywały nasze babcie i prababcie dziś jest synonimem luksusu i dobrego smaku. Nie powinno to dziwić – naturalne materiały zawsze lepiej prezentują się na stole jako obrusy czy serwety. Dlaczego warto zdecydować się na lniany obrus? Jak dbać lniane tekstylia, by służyły nam przez długie lata?
Spis treści
Lniane obrusy i serwety – wady i zalety
Przystrojony w obrus lub serwety stół prezentuje się atrakcyjnie i elegancko. Popularne niegdyś obrusy z tworzyw sztucznych powoli wypierane są przez modele wykonane z lnu i bawełny. Ale czy obrus z lnu może równać się z plamo- i wodoodpornym obrusem wykonanym z syntetyków?
Okazuje się, że tak. Jedną z kluczowych zalet lnianych obrusów jest ich trwałość i wytrzymałość. Paradoksalnie, im częściej pierzemy lniane obrusy i serwety w wysokich temperaturach, tym ich włókna są mocniejsze, a sam obrus jest miękki i sprężysty. Dobrej jakości obrusy lniane posłużą nam wiele lat, jeśli odpowiednio o nie zadbamy.
Inną zaletą lnianych obrusów i serwet jest ich hipoalergiczność. Lniane tkaniny są w 100 procentach bezpieczne dla alergików – nie elektryzują się, a więc nie przyciągają kurzu. Co więcej, lniane obrusy są miękkie i przyjemne w dotyku, nie podrażniają skóry. Czy obrusy lniane łatwo się plamią? Len nie przyjmuje zabrudzeń i dobrze radzi sobie z plamami dzięki grubym splotom włókien. Ponadto, lniane obrusy szybko schną, „oddychają” i nie przyjmują wilgoci – te cechy sprawiają, że len chętnie wykorzystywany jest do produkcji przewiewnej, odzieży letniej.
Proste, ale eleganckie obrusy lniane możemy kupić niemal w każdym rozmiarze i kolorze. Współczesne techniki pozyskiwania lnianych tkanin sprawiają, że możemy wybierać spośród wielu rodzajów lnianych wyrobów i dopasować je do własnych potrzeb. Uniwersalność lnianych tekstyliów sprawia, że z łatwością dopasujemy je do każdego wnętrza, niezależnie od stylu.
Niestety, nawet tak wyjątkowy materiał jak len nie jest wolny od wad. Największą z nich jest cena. Obrusy lniane są dużo droższe niż wyroby ze sztucznych tkanin. Wiele osób waha się przez zakupem serwet czy obrusów z lnu, ponieważ uważają, że ten materiał szybko się mnie i sprawia dużo kłopotów podczas prasowania. Dzisiejszy len jest nieco inny niż materiał używany przez nasze babcie – wszystko przez nowoczesne sposoby produkcji i obróbki lnu. Dzięki temu materiał, który kupujemy w sklepie jest łatwiejszy w prasowaniu i nie mnie się tak bardzo. Z drugiej strony – obecnie pomięty lniany obrus może uchodzić za modny element ukazujący tę tkaninę w jej „naturalnej” formie.
Autor: Michał Skorupski
Delikatna kratka to propozycja klasyczna i uniwersalna. W kolorze niebieskim wprowadza wakacyjny nastrój.
Jak dbać o lniany obrus? Jak prasować lniane tekstylia?
Lniane obrusy i serwety będą służyć nam przez wiele lat, jeśli dobrze o nie zadbamy. Lniane tekstylia, podobnie jak inne tkaniny pochodzenia naturalnego, nie lubią szczelnego zamknięcia – dlatego nie zaleca się trzymać lnianych obrusów w workach foliowych lub w zamkniętej szafie. Lniane obrusy muszą być używane i regularnie prane. To właśnie wtedy ich włókna stają się mocniejsze i nabierają większej sprężystości.
Jak prać lniany obrus? Białe, beżowe i szare obrusy lniane, które nie były barwione najlepiej wyprać w temperaturze 90 stopni. W przypadku modeli barwionych wystarczy temperatura 40 stopni. Gdy chcemy wyprać lniany obrus z domieszką innych materiałów, warto sprawdzić metkę i upewnić się, co do temperatury (zazwyczaj jest to temperatura 30-40 stopni).
Zamiast silnych detergentów i proszku do prania, wybierzmy delikatny płyn lub mydło. Zrezygnujmy z chloru i wybielaczy. Jeśli potrzebujemy wywabić plamę, użyjmy wybielacza bez chloru. Po skończonym praniu zaleca się nakrochmalić obrus i serwetę krochmalem z mąki ziemniaczanej. Taki zabieg nie tylko przedłuży żywotność lnianej tkaniny, ale również ułatwi późniejsze prasowanie).
Jak prasować obrus lniany? Wydaje się, że len jest tkaniną bardzo trudną w prasowaniu. Wcale nie musi tak być. Wystarczy obrus odpowiednio przygotować przed prasowaniem. Pierwszym krokiem będzie nakrochmalenie i dokładne wysuszenie obrusu. Krochmal musi się wchłonąć, by podczas prasowania nie przypalał się na żelazku. Po wyschnięciu skraplamy obrus czystą wodą, by był wilgotny (ale nie mokry), zwijamy go na ok. 10 godzin i wkładamy do worka foliowego. Pomoże to w zmiękczeniu włókien lnu i ułatwi prasowanie. Po odczekaniu kilku godzin prasujemy obrus od lewej strony, koniecznie ustawiając żelazko na najwyższą temperaturę.
Autor: agencjafree/living4media
Prawidłowe i ładne nakrycie będzie połową sukcesu udanego przyjęcia w domu.