Lodowe serce i lampiony na Boże Narodzenie – piękne świąteczne ozdoby na zewnątrz! Instrukcje wykonania i zdjęcia!
Jeśli mróz dopisze na Boże Narodzenie albo sylwestra, możesz stworzyć niepowtarzalne ozdoby z... lodem w roli głównej. Są przepiękne, a przy tym proste do zrobienia! Zobacz poniżej instrukcje wykonania lodowego serca oraz lodowych lampionów z kielichów i słoików. W razie, gdyby szczęście nie dopisało i mrozu nie było mamy wersję „awaryjną” takich dekoracji.
Autor: i styl.: U. Kalbarczyk
Mroźne ozdoby to minimum pracy, a maksimum efektu! Wykorzystujcie wszelkie naczynia, np. tace, słoiki, a nawet wieczka od bombonierek – w takim właśnie powstało żurawinowe serce – oraz owoce, szyszki, gałązki choinki, perełki. Całość można udekorować sztucznym sypkim śniegiem, jeśli brakuje naturalnego. Sztuczny sypki śnieg można kupić np. na Szkloidekoracje.pl, Szklanatorebka.pl, Allegro.pl czy w marketach budowlanych, Action, Pepco itp.).
Spis treści
- Lodowe świąteczne dekoracje na zewnątrz – mało pracy i efekt super!
- Przy jakiej pogodzie jest sens robić lodowe dekoracje?
- Z czego zrobić lodowe dekoracje świąteczne?
- Jak zrobić lodowe dekoracje świąteczne – dwa sposoby
- Jeśli mróz nie dopisze – wersja „awaryjna” lodowych ozdób
Lodowe świąteczne dekoracje na zewnątrz – mało pracy i efekt super!
Wszyscy marzymy o białym, mroźnym Bożym Narodzeniu, ale w ostatnich latach aura nie dopisuje. Na wszelki wypadek jednak warto pamiętać, jak efektowne mogą być dekoracje świąteczne z lodem w roli głównej.
Ustaw je na parapecie zewnętrznym, na stoliczku na balkonie, tarasie czy ganku albo – na stopniach schodków. Lodowe wianki i inne zawieszki mogą zrobić furtkę, balustradę schodów zewnętrznych czy drzewa rosnące w pobliżu ścieżki.
Polecamy również: Świąteczne ozdoby na zewnątrz – dekorujemy na Boże Narodzenie wejście do domu oraz balkon, taras i ogród
W dodatku lodowe dekoracje świąteczne bardzo łatwo zrobić, a efekt jest zachwycający. To także pomysł na wspólne spędzenie czasu z dzieckiem na kreatywnej zabawie. Nie szkodzi, że gdy się ociepli ozdoby znikną – one prawie nic nie kosztują, a poza tym ta ulotność też ma swój urok. Mogą z powodzeniem uzupełnić inne świąteczne dekoracje ganku, ogródka, tarasu czy balkonu.
Przy jakiej pogodzie jest sens robić lodowe dekoracje?
Oczywiście, gdy jest mróz, a im silniejszy, tym lepszy. W ostatnich latach jednak możemy pomarzyć tylko o białym, mroźnym Bożym Narodzeniu. Jeśli już w ogóle spadnie temperatura do 0ºC czy trochę niżej, to i tak będzie można mówić o szczęściu. W takiej temperaturze jednak lodowe dekoracje mogą trochę przetrwać. Jak więc sobie wtedy poradzić?
- Przygotuj lodowe ozdoby dzień czy dwa wcześniej i trzymaj je do ostatniej chwili w zamrażarce. Jeśli masz wpływ na temperaturę w zamrażarce, ustaw ją na jak najniższą.
- Ozdoby wyjmij z zamrażarki tuż przed przyjściem gości czy przed samą Wigilią, jeśli spędzacie ją w ścisłym gronie, i wynieś od razu na dwór.
- Lodowe ozdoby ustaw i zawieś tak, by były widoczne, a jeśli świece mają palić się w nich albo obok – poczekaj z ich zapaleniem do ostatniego momentu. A potem... zrób parę zdjęć i spokojnie pogódź się, że za jakiś czas twoje lodowe cudeńka znikną ;-).
Z czego zrobić lodowe dekoracje świąteczne?
- Podstawą lodowych dekoracji jest naczynie docelowe albo forma. Naczynie docelowe to takie, w którym lodowa ozdoba pozostanie, np. szklanka, kielich, słoiczek, metalowe pudełko, wieczko od bombonierki, taca, talerz itp. Forma zaś to naczynie, które posłuży do stworzenia ozdoby, a potem z niej ją wyjmiemy. Może to być blacha do baby wielkanocnej, szczelna tortownica, pełne foremki do ciasteczek albo każde inne naczynie, które można umieścić w zamrażarce, a potem polać letnią wodą.
- Na ozdoby przydadzą się świąteczne drobiazgi, czyli np. gałązki jedliny, suszone plasterki cytrusów, czerwone korale żurawiny, jarzębiny, głodu czy dzikiej róży na gałązkach albo luzem oraz małe szyszki, żołędzie, zimozielony bluszcz itp. Warto naszykować też kokardki, wstążeczki, sznureczki i ładna pasmanteria oraz, ewentualnie, sztuczny sypki śnieg, jeśli dopuszczasz tego rodzaju produkt.
- Na zawieszki przydadzą się sznureczki, wstążeczki oraz cienkie, ale mocne druciki.
Jak zrobić lodowe dekoracje świąteczne – dwa sposoby
- Dekoracje w naczyniach docelowych – najważniejsze, by naczynie było ładne i nie bało się zamrażalnika. Po prostu nałóż do niego ozdoby według uznania i zalej zimną, krystalicznie czystą wodą. Jeśli naczynie jest płaskie, wystarczy zabieg jednorazowy. Jeżeli jest wysokie, przezroczyste i chcesz, by było widać ozdoby także niżej, zrób to warstwowo, tzn. włóż ozdoby, zalej je małą ilością wody, a gdy stężeje, dodaj kolejną warstwę ozdób i zrób wlej wodę.
- Dekoracje z form – tak naprawdę możesz je zrobić w każdym naczyniu, które zniesie zamrażanie i polanie letnią wodą. Ozdoby z formy robi się na zasadzie babek z piasku w odwracanym do góry dnem wiaderku: nakładasz do formy ozdoby, zalewasz wodą i mrozisz. Po wyjęciu z zamrażarki formę odwracasz do góry dnem i „wystukujesz” ozdobę. Jeśli nie ma zamiaru się wysunąć – polej ścianki z zewnątrz letnią wodą, wyjmij ozdobę i od razu wynieś ją na dwór albo wstaw jeszcze na parę minut do zamrażarki.
Jeśli mróz nie dopisze – wersja „awaryjna” lodowych ozdób
Jeśli będzie grubo powyżej zera stopni, nie ma sensu robić lodowych dekoracji. Zastąp je wodnymi świątecznymi lampionami (instrukcja wykonania poniżej) albo gotowe dekoracje podświetlane niczym bryłki lodu (patrz zdjęcie poniżej galerii) albo zrób girlandę z sopli lodu z tworzywa sztucznego (np. Allegro. pl, Temu.com, Amazon.pl).
Świetnie też będą wyglądać świece ustawione w przezroczystych naczyniach, zwłaszcza tych kryształowych czy ze szkła prasowanego udającego szlifowany kryształ.
Autor: i styl.: U. Kalbarczyk
To kolejna prosta dekoracja, którą można wykonać z sukcesem, nie mając żadnego doświadczenia w projektach DIY, a także razem z dzieckiem. Lampion wodny wykorzystaj do dekoracji domu na zewnątrz i wewnątrz.
Autor: i styl.: U. Kalbarczyk
Mroźne ozdoby to minimum pracy, a maksimum efektu! Wykorzystujcie wszelkie naczynia, np. tace, słoiki, a nawet wieczka od bombonierek – w takim właśnie powstało żurawinowe serce – oraz owoce, szyszki, gałązki choinki, perełki. Całość można udekorować sztucznym sypkim śniegiem, jeśli brakuje naturalnego. Sztuczny sypki śnieg można kupić np. na Szkloidekoracje.pl, Szklanatorebka.pl, Allegro.pl czy w marketach budowlanych, Action, Pepco itp.).