Lustra akrylowe. Jakie zalety ma safe mirror, jak je wykorzystać w domu?
Lustra akrylowe mają większość spośród zalet tradycyjnych luster szklanych, a jednocześnie okazują się tańsze, łatwiejsze w obróbce i proste w montażu. Ponieważ powstają z plexi o wysokim wskaźniku przejrzystości, są też nietłukące, a np. złamane nie tworzą niebezpiecznie ostrych krawędzi. Stąd nazwa safe mirror. Co jeszcze warto o nich wiedzieć? I jak je z powodzeniem wykorzystać w domu?
Autor: Mariusz Bykowski
Pomysł na lustro akrylowe: lustrzane fronty meblowe
Spis treści
- Lustro akrylowe – co to jest?
- Lustro akrylowe – zalety i wady
- Lustro akrylowe – jak je wykorzystać w mieszkaniu?
- Lustro akrylowe w salonie, sypialni, pokoju dziecka...
Lustro akrylowe – co to jest?
Lustro akrylowe powstaje z pleksiglasu o wysokim poziomie przejrzystości i o doskonale gładkiej powierzchni z obu stron (nie dość mocno polerowana skutkowałaby mało klarownym odbiciem, pofalowana zniekształcałaby obraz). Zdolność do odbijania otoczenia jest zasługą wykorzystania metalicznej folii – przede wszystkim srebrnej, choć nie tylko.
Wykorzystanie tworzywa sztucznego zamiast szkła sprawia, że lustro akrylowe jest nietłukące. Gdyby zostało np. złamane (mimo znacznej elastyczności), jego krawędzie nie będą raniąco ostre. Stąd nazwa safe mirror. A przede wszystkim lustro jest lekkie, co umożliwia wykorzystanie go także na płaszczyznach o małej nośności – w delikatnych ramkach, na drzwiach czy frontach mebli, na przegrodach pomieszczeń („ściankach”) o niepewnej nośności.
Lustro akrylowe – zalety i wady
Tworzywo, z którego powstają lustra akrylowe, jest przy tym bardzo łatwe w obróbce – nawet amatorskiej, choć najlepsze efekty (czystą linię krawędzi, opcjonalnie delikatnie sfazowaną) daje cięcie laserowe. Tak czy inaczej, lustra akrylowe można w prosty i tani sposób zupełnie dowolnie dowolnie kształtować, w tym wycinać z nich elementy bardzo drobne lub zupełnie nieforemne, co w przypadku wyrobów szklanych jest znacznie trudniejsze, a więc i kosztowniejsze. Równie prosty i tani jest montaż lustra akrylowego – tafle wystarczy przykleić do podłoża klejem uniwersalnym albo dwustronną taśmą klejącą.
Cennych zalet lustro akrylowe ma więc wiele. A wady? Ktoś mógłby powiedzieć, że wada luster akrylowych to przejrzystość niższa niż w przypadku luster szklanych, co jednak widać właściwie wyłącznie przy odbiciach z większej perspektywy (np. kilku metrów) niż z małej. Przede wszystkim jednak lustra akrylowe mają inne zastosowania niż tradycyjne, ich cechy trudno więc rozpatrywać w kategoriach „wad” – lecz raczej określonych potencjałów. Wielkich!
Polecany artykuł:
Lustro akrylowe – jak je wykorzystać w mieszkaniu?
Lustro akrylowe nie zastąpi tradycyjnego lustra szklanego tam, gdzie niezbędne jest precyzyjne odbicie. Trudno je nazwać preferowanym wyborem do łazienki czy nad toaletkę. Sprawdzi się natomiast rewelacyjnie w wielu innych rolach. Safe mirror może być znakomitą dekoracją ściany tam, gdzie nie zmieści się żaden duży mebel. Rozświetli i optycznie powiększy wnętrze.
Najpopularniejsza obecnie forma to ta, gdy z tafli safe mirror wycina się skomplikowaną, wieloelementową kompozycję dekoracyjną. Może to być wzór gotowy albo wykonany na zamówienie. Do modnych wzorów należą mozaiki ze wzorem „marokańskiej koniczyny”, cegiełki, rombów (zwłaszcza w układzie pionowym), pasów (z mniejszym lub większym dystansem) albo geometryczną abstrakcję. Często spotyka się też wykonane w ten sposób mapy krajów świata, stylizowane pejzaże, sylwetki ludzi lub zwierząt czy podobizny roślin.
Tafla lustra akrylowego pozwala ponadto w prosty sposób odmienić czy wzbogacić płaszczyznę drzwi – np. w razie potrzeby zasłonić przezroczystą szybę albo ożywić lite, pełne skrzydło. Łatwo też wykorzystać je do całkowitej zmiany charakteru wysłużonego mebla. Naklejone na ściance w głębi kredensu lub biblioteczki (za przechowywanymi tam przedmiotami) zwróci na nie uwagę, podkreśli ich rangę. Z kolei naklejone na plecach mebla ustawionego w poprzek pokoju (np. w celu wydzielenia stref funkcjonalnych w pomieszczeniu) w kilka chwil zapewni im nie tylko estetyczny, ale wręcz bardzo efektowny wygląd.
Lustro akrylowe w salonie, sypialni, pokoju dziecka...
W salonie lustra akrylowe w różnych kształtach, formatach i układach (np. regularnych albo zupełnie swobodnych kompozycjach) mogą bardzo efektownie ozdobić ścianę np. przy telewizorze czy obok kanapy. Będą ciekawym urozmaiceniem, wartą uwagi alternatywą dla tapety, obrazu albo rośliny doniczkowej. Co więcej, z tego typu elementami wystroju wejdą w ciekawy dialog. W podobny sposób lustro akrylowe w sypialni może stać ciekawym pomysłem na ozdobienie ściany przy łóżku czy nad stolikami nocnymi.
W pokoju nastolatka lustro akrylowe o wybranym przez niego kształcie może być świetnym pomysłem na to, by nadać wnętrzu bardzo osobisty wyraz. A jednocześnie podkreślić modny, designerski charakter aranżacji. To samo można powiedzieć o lustrze akrylowym w pokoju dziecięcym. Tu jednak duże znaczenie mają również dwie inne sprawy. Po pierwsze bezpieczeństwo, a safe mirror można do pokoju dziecka śmiało rekomendować. Po drugie natomiast – pedagogika Montessori, która zaleca, aby umieszczone nisko (tzn. na poziomie wzroku kilkulatka) lustro pozwalało mu oswajać się ze swoim odbiciem oraz stroić miny, urządzać przebieranki itd.