Lustro w aranżacji wnętrz: praktyczna dekoracja. Jak dopasować do pomieszczenia?

2017-04-10 8:27

Lustra potrafią rozbudzać wyobraźnię – najlepszym dowodem są liczne baśniowe motywy o krainach za nimi się kryjących. Ale lustro to przede wszystkim ważny element aranżacyjny. Przydaje się w łazience i podczas robienia makijażu, optycznie powiększa wnętrza, a także pozwala skontrolować strój przed wyjściem z domu. Sprawdź, jak wybierać lustra odpowiednio do każdej z ról i poszczególnych pomieszczeń.

Spis treści

  1. Lustro do przedpokoju
  2. Lustro w salonie
  3. Lustro do łazienki
  4. Lustro do sypialni
  5. Lustro a styl wnętrza
  6. Pomysłowe dekoracje ścienne - zobacz ZDJĘCIA

Lustra od wieków fascynują i… wzbudzają lęk. W wielu kulturach wierzyło się, że lustrzane odbicie jest nierozerwalnie związane z człowiekiem. Stąd zresztą popularny przesąd o siedmiu latach nieszczęścia w przypadku stłuczenia lustra. Najstarsze znane lustra powstawały już w starożytności z polerowanego metalu. Dopiero w epoce renesansu szklane zwierciadła na dobre zadomowiły się we wnętrzach. Te najbardziej cenione wykonywano w Wenecji. W kolejnych wiekach bogato zdobione lustra stały się synonimem dobrobytu – w tym okresie w pałacach zagościły lustrzane galerie. Dziś zwierciadła może nie uchodzą za produkt luksusowy, ale jednak stanowią piękną dekorację. We wnętrzach pełnią również wiele ważnych ról.

Lustro do przedpokoju

Zaczynamy od początku, czyli od przedpokoju. W tym pomieszczeniu lustra stanowią jeden z ważniejszych elementów wystroju. Po pierwsze, pozwalają skontrolować wygląd i strój przed wyjściem (albo po powrocie). Po drugie zaś, optycznie powiększają wnętrze i je rozświetlają. To bardzo ważne zadanie, ponieważ przedpokoje są często pomieszczeniami małymi, wąskimi i zacienionymi. Dlatego wszelkie optyczne triki pozwalające zniwelować niedoskonałości wnętrza są mile widziane.

Nie przegap: Przedpokój - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>

A gdzie umieścić lustro w przedpokoju? Możliwości jest co najmniej kilka. W małym przedpokoju świetnie sprawdzają się szafy do zabudowy z lustrem na froncie. W większym warto zrobić dekoracyjną kompozycję – konsolkę z lustrem ściennym nad nią zawieszonym. W długim i wąskim przedpokoju polecamy umieścić kilka luster, najlepiej zróżnicowanych pod względem wielkości. Taka autorska galeria lustrzana doda pomieszczeniu uroku i poszerzy je optycznie. Lustrami można obłożyć też mało atrakcyjne wizualnie kolumny, występy i wnęki.

Lustra w przedpokoju
Autor: Eugeniusz Filipiuk Nowoczesna galeria lustrzana w długim i wąskim przedpokoju

Lustro w salonie

W salonie lustro nie odgrywa tak ważnej roli jak w przypadku przedpokoju czy łazienki. Jednak także w pokoju dziennym warto skorzystać z niezwykłych walorów zwierciadeł – zwłaszcza jeśli pomieszczenie jest małe albo słabo doświetlone. Ponadto lustro w ciekawej ramie może być główną dekoracją salonu. Warto wtedy je powiesić nad piękną komodą czy konsolą, na jej blacie zaś postawić np. wazon z kwiatami (a jeszcze lepiej: stworzyć autorską kompozycję z dekoracjami).

Lustro do łazienki

Trudno wyobrazić sobie łazienkę bez lustra. Standardowo umieszcza się je nad umywalką – by zapewnić sobie wygodę podczas porannej i wieczornej toalety. Jeśli w łazience dodatkowo robi się makijaż, warto pomyśleć o specjalnym lusterku kosmetycznym (powiększającym).

W małej łazience warto zdecydować się na płytką szafkę wiszącą z lustrzaną taflą na froncie. Jeśli takie zwierciadło nie będzie obramowane, mebel zyska optyczną lekkość i niemal „zleje się” ze ścianą. W przypadku zwykłych luster ściennych to, czy wybierzemy model z ramą, czy bez niej, zależy od indywidualnych upodobań i stylu, w jakim urządzono łazienkę.

Innym pomysłem do małej łazienki jest zastosowanie większych lustrzanych powierzchni: na frontach szaf z drzwiami przesuwnymi albo po prostu na wybranym fragmencie ściany (najlepiej od podłogi do sufitu).

Warto wiedzieć: na rynku dostępne są specjalne lustra z tzw. szkłem nieparującym. Rozwiązują one częsty problem po kąpieli – gdy lustro jest całkowicie zaparowane.

Lustro w łazience
Autor: Roca, materiały prasowe Eleganckie lustro w szykownej łazience skąpanej w odcieniach złota

Lustro do sypialni

Lustro przydaje się w sypialni zwłaszcza wtedy, gdy pragniemy mieć toaletkę. Co więcej, można ją samodzielnie skomponować – wystarczy do konsoli dobrać pasujące zwierciadło. W sypialni w stylu klasycznym albo glamour pięknie zaprezentuje się lustro stojące (albo ścienne, za to wysokie – i oparte o ścianę). Jeśli sypialnia to przy okazji garderoba, świetnym pomysłem będzie szafa w zabudowie z lustrzanymi frontami.

Nie przegap: Sypialnia - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>

Lustro a styl wnętrza

Lustra są pięknymi i praktycznymi dekoracjami, które śmiało można dopasować do każdego stylu wnętrzarskiego. Przykładowo:

Styl klasyczny: koniecznie lustro z bogato zdobioną ramą, drewnianą albo metalową. Polecamy owalne lub prostokątne.

Styl prowansalski: mile widziane są lustra z drewnianymi, bielonymi, a także delikatnie postarzanymi ramami.

Styl glamour: stawiamy na przepych i nie ma w tym nic złego! Misternie dekorowane ramy luster (metalowe, a w tańszej wersji – z efektownej żywicy syntetycznej) powinny mieć kolor czarny, złoty albo srebrny.

Styl skandynawski: prostota, naturalność i stonowana paleta barw, a więc najlepiej lustra z drewnianymi ramami. Aby przełamać dominację bieli, można też skusić się na lustro w ramie czarnej bądź antracytowej.

Styl nowoczesny: możemy iść w dwóch kierunkach. Pierwszy to jak najprostsze lustro z minimalistycznie dekorowanymi ramami. Drugi – lustra designerskie, z ramami o niecodziennych kształtach (np. promieni słońca). Takie lustra pełnią bardziej rolę dekoracyjną niż praktyczną.

Pomysłowe dekoracje ścienne - zobacz ZDJĘCIA

W naszych galeriach zdjęć znajdziesz ciekawe pomysły na udekorowanie ścian.

Nasi Partnerzy polecają