Magdalena Rybicka łowi skarby w TV. Zdradza, by inwestować w "białe złoto"! [ROZMOWA]

2024-10-15 11:20

Magdalena Rybicka to właścicielka sklepu z antykami i kupująca z programu „Łowcy Skarbów”. Opowiada, jak pasja do staroci i telewizyjna przygoda odmieniły jej życie. Poznaj kulisy poszukiwania unikatów oraz miłości do porcelany, która stała się jej znakiem rozpoznawczym.

Spis treści

  1. Pasja do przedmiotów z historią
  2. Program telewizyjny "Łowcy Skarbów"
  3. Wzrost zainteresowania przedmiotami vintage
  4. Jak kupić przedmioty z duszą?
  5. Porcelana jako dobra inwestycja
  6. Warsztaty o antykach
  7. Zobacz pełen antyków świat Magdaleny. Zdjęcia

Pasja do przedmiotów z historią

Kiedy słyszymy o antykach, pierwsze, co przychodzi na myśl, to wiekowe meble, unikalne dodatki i piękne porcelanowe filiżanki. 

Dla Magdaleny Rybickiej (ig: newlifebymagda), właścicielki sklepu z designerskimi antykami, te przedmioty to coś więcej niż elementy wystroju – to fragmenty historii.

Dla mnie starocie to wspomnienia. Pamięć o dawnym życiu, przedmiotach dzisiaj już nieużywanych, o tradycji i kulturze. Często powtarzam, że chyba urodziłam się ze starą duszą.

Pasja do antyków towarzyszyła jej od dawna. Jednakże w życiu zawodowym zagościła na dobre, gdy po powrocie z urlopu wychowawczego okazało się, że jej dawne stanowisko w pracy już nie istnieje.

Program telewizyjny "Łowcy Skarbów"

Ta audycja telewizyjna łączy w sobie wnikliwe ekspertyzy wartościowych przedmiotów oraz pasjonujące licytacje antyków.

Dla odbiorców jest ważny, dlatego że propaguje tematykę antyków oraz uzmysławia, że przedmioty, które leżą na strychu, mogą posiadać niesamowitą historię i być pożądane na rynku.

Dla Magdaleny obecność Łowcach Skarbów była ważnym momentem w jej karierze.

Udział w tym programie dodał mi odwagi i uzmysłowił, że zainteresowanie antykami rośnie, a co za tym idzie — że moja praca jest przyszłościowa. Nie czułam się pewnie wśród osób, które zajmują się starociami od pokoleń, wszystkiego uczyłam się sama. Podczas programu dotarło do mnie, że naprawdę znam się na tym, co robię.

- przyznaje.

Wzrost zainteresowania przedmiotami vintage

W ostatnich latach, zarówno w Polsce, jak i na świecie, antyki wracają do łask w aranżacji wnętrz. Magdalena dostrzega ten trend, zauważając, że wiele osób sięga po przedmioty z historią, chcąc nadać swoim domom unikatowy charakter.

Antyki nadają wnętrzu ponadczasowości, która wynika głównie z dbałości o ich wykonanie. Te małe dzieła sztuki dobrze znoszą upływ czasu, a wprowadzone do nowoczesnego wnętrza nadadzą mu nie tylko charakteru, ale również ocieplą surowe wnętrze.

– wyjaśnia. 

Jednak to nie tylko nostalgia czy wartość estetyczna przyciągają nowych klientów do jej sklepu. Magdalena widzi w tym głębszy ruch w stronę autentyczności, szczególnie wśród młodszych pokoleń:

Młodzi ludzie coraz większą wagę przywiązują do swojej indywidualności. Chcąc się wyróżnić czy po prostu podkreślić swój styl, pragną czegoś unikatowego, niespotykanego.

Dodaje także:

Obecnie mamy nieograniczony dostęp do przedmiotów masowej produkcji. I paradoksalnie mając wszystko od ręki, chcemy się trochę natrudzić przy poszukiwaniach.

Jak kupić przedmioty z duszą?

Magdalena prowadząc swój sklep z designerskimi dodatkami i antykami wybierając asortyment, kieruje się sercem i doświadczeniem. Ma trzy zasady: przedmiot musi być unikatowy, nie może być zniszczony, a przede wszystkim musi ją urzec. 

To bardzo subiektywne podejście, ale jak sama przyznaje, sprawdza się w praktyce. Wielu klientów wraca do niej, zachwyconych starannością wyboru. 

Jej antyki pochodzą z różnych miejsc, ale jednym z najważniejszych kierunków dla Magdaleny jest Dania.

W tym kraju rynek antyków jest znacznie bardziej rozwinięty. Można tam znaleźć wyjątkowe meble oraz designerskie dodatki.

Porcelana jako dobra inwestycja

Jednym z ulubionych tematów Magdaleny, o którym mówi z wyjątkowym entuzjazmem, jest porcelana. 

Porcelanę, zwaną również białym złotem, uwielbiam nie tylko za kunsztowne zdobienia i kruchość, ale także za jej historię.

Samą recepturę odkryto przypadkowo, podczas szukania sposobu na wytwarzania złota na zlecenie elektora Saksonii i króla Polski Augusta II Mocnego.

Jak przyznaje, nie jest to jedynie estetyczny dodatek, ale również doskonała inwestycja.

Porcelana to znakomita inwestycja. Antyki z wiekiem nabierają tylko wartości, a kolekcjonerzy są w stanie zapłacić krocie za unikatowe egzemplarze.

Warsztaty o antykach

Magdalena prowadzi także warsztaty dla dzieci i dorosłych, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

Nieskromnie powiem, że uwielbiam moje warsztaty. Zainteresowanie, z jakim maluchy, a także młodzież jak i dorośli słuchają opowieści o porcelanie czy ciekawostkach z pchlich targów, napawa mnie dumą.

Podczas warsztatów nie tylko sprawdzamy punce, sygnatury, ale także piszemy piórem czy na maszynie. Widzę, jak rośnie ciekawość wśród moich słuchaczy, a dzieci nie mogą się doczekać kiedy wrócą do domu, aby przeszperać babciny strych w poszukiwaniu skarbów.

 – opowiada. 

Magdalena zdradza nam także swoje największe marzenie – znalezienie jednego z zaginionych jaj Fabergé – czego gorąco jej życzymy.

Niezależnie jednak, co przyniesie przyszłość, jedno jest pewne. Pasja Magdaleny Rybickiej do antyków i porcelany wciąż rośnie, inspirując innych do odkrywania historii ukrytych w przedmiotach codziennego użytku.

Zobacz pełen antyków świat Magdaleny. Zdjęcia

Przeczytaj także: Pierogi, maliny, ryba z frytkami i co tylko chcecie, czyli Helgowe heklowanie. Poznajcie Olgę Drozd i jej niezywkłą pasję

Nasi Partnerzy polecają