Masz ochotę na szybką i efektowną metamorfozę? Sięgnij po... tkaniny
Co zrobić, by w domu zapanowała przytulna atmosfera? Najlepiej sięgnąć po tkaniny. Nie mają sobie równych, gdy chodzi o szybką metamorfozę pokoju, łagodzą kształty, wnoszą miękkość. Dlatego warto się nimi otaczać.
Skrojone na miarę
Coraz częściej zamiast kupować komplety bielizny pościelowej – szyjemy je. To sposób na stworzenie oryginalnej sypialni, w której wzory pościeli korespondują z zasłonami albo nawet z... piżamą.
Czy wiesz, że istnieje możliwość wydrukowania własnego dowolnego wzoru na różnych typach tkanin, nawet w niewielkiej ilości?
Najpierw wzór
Decydując się na wprowadzenie kilku kolorów i deseni, wybór zacznij od tego drugiego. Z wzoru zaczerpnij gamę kolorystyczną, której podporządkujesz odcienie pozostałych dodatków. Niech zdefiniuje też tematykę wnętrza.
Otwartość na zmiany
Sposób na szybką, stosunkowo niedrogą metamorfozę? Wystarczy zmienić poduszki, narzutę, by stworzyć nową aranżację. Minimalistyczny salon w bieli, szarości i drewnie to doskonały punkt wyjścia. Fińska marka Marimekko proponuje zestawienia wzorów geometrycznych z kwiatami, miksy kolorystyczne. Mieszamy też materiały: stuprocentowy len, czysta bawełna sąsiadują z mieszankami włókien naturalnych i sztucznych. Efekt? Bogactwo wrażeń wzrokowych i dotykowych.
Dom mody
Sklepy wnętrzarskie proponują co sezon nowe trendy, ale nie zawsze znajdujemy w nich to, czego akurat potrzebujemy do aranżacji. Możemy jednak „ubrać” dom według własnych upodobań, szyjąc niektóre elementy. Mając podstawowe umiejętności krawieckie i trochę czasu, stworzymy własne zasłony, obrusy, pufy, pokrowce na krzesła i kanapy, zagłówek.
Ściana z materiału
Dawniej rozwiązanie ekskluzywne, dziś powszechnie dostępne. Alternatywą dla papierowych i flizelinowych są tapety bawełniane. Wykonane w specjalnej technologii, odporne są na zabrudzenia, tłuszcz i kurz.
Od podłogi po sufit
Nic nie zastąpi tkanin w budowaniu przytulnej atmosfery. Zawieszone na oknie czy użyte do zrobienia klosza, łagodnie rozpraszają światło, likwidują ostre cienie. Dobrze wpływają na akustykę wnętrza, ograniczając pogłos. Gdy są naturalne (bawełna, len, jedwab), tworzą przyjazny mikroklimat, regulując wilgotność powietrza i wyłapując kurz. Nie jesteś fanem różnorodnych kolorów i wzorów? Zdecyduj się na biele, beże, szarości. Nie będą rzucać się w oczy, ale uczynią wnętrze bardziej domowym.
Wygodnie
Ciepła, przyjemna w dotyku dzianina jest przyjazna dla skóry, pozwala jej oddychać. Dlatego bawełniana dresówka sprawdza się jako materiał na ubrania, ale znajduje też zastosowanie w domu. W dzień przykryje łóżko lub kanapę, wieczorem zastąpi koc.
Spanie przy ścianie
Jeśli twoje łóżko sąsiaduje ze ścianą, to wiesz, że nawet w ciepły wieczór tynk jest nieprzyjemny. Tekstylia są izolacją termiczną. Modnym i prostym rozwiązaniem jest zawieszenie za łóżkiem kawałka materiału lub gotowej zasłony, która będzie przy okazji główną ozdobą sypialni. Chcesz miękki, wypełniony gąbką zagłówek? Możesz go też sam zaprojektować.
Rozkosznie miękkie
Tym, za co kochamy tkaniny, są ciepło i przyjemność, jaką dają zmysłowi dotyku. Puchaty dywan, aksamitna kanapa, miękkie poduszki zachęcają do wypoczynku. Chociaż welury i aksamity kojarzą się raczej z wnętrzami w stylu klasycznym, sprawdzą się także w towarzystwie nowoczesnego wzornictwa.
Ubieramy okno
Podstawową funkcją zasłon, firan i rolet jest regulacja przepuszczalności światła. Przed wyborem tkanin na okno zadaj sobie kilka pytań. Wolisz jasne czy przyciemnione wnętrza? Chcesz osłonić się od sąsiadów? Czy za oknem masz piękny widok, który chcesz podziwiać, czy ruchliwą, mocno oświetloną ulicę, od której chcesz się odgrodzić. Jaka jest funkcja pomieszczenia? Np. w sypialni zwykle wolimy przyciemnione okna, a w kuchni możliwie dużo dziennego światła. Wybierając zasłony i rolety, sprawdź ich gramaturę (grubość) i zagęszczenie splotów – im większe, tym mniej przepuszczalne. Nie lubisz grubych zasłon? Zamiast jednej ciężkiej tkaniny zastosuj dwie lżejsze warstwy. Natomiast całkowite odcięcie dostępu światła jest możliwe dzięki specjalnej, podgumowanej tkaninie typu blackout.
Zrób to sam
Lubisz nadawać nowe życie starym meblom? Niech zainspiruje cię Annie Sloan. Do swojej unikalnej kolekcji farb kredowych Chalk Paint, przeznaczonych do malowania różnych elementów wnętrz (od mebli po ściany) dołączyła teraz kolekcję tkanin. Wątek i osnowa zabarwione są uzupełniającymi się kolorami, co świetnie pasuje do charakteru ręcznie odnawianych przedmiotów. Skład: 55% len, 45% bawełna, szer. 137 cm.
Piękno z recyklingu. Nowoczesne materiały syntetyczne mogą śmiało konkurować z naturalnymi. Choć do produkcji wykorzystuje się butelki PET, w dotyku nie mają z plastikiem nic wspólnego. Posiadają za to wiele zalet: cyfrowe wzornictwo, wysoką odporność na ścieranie i wilgoć, właściwości antyalergiczne.