Jak odmienić mieszkanie na lato? 5 sposobów na letnią metamorfozę wnętrza

2021-06-22 11:33

Lato to idealny czas, by zmienić coś w wystroju wnętrz. Nie oznacza to, że musimy od razu remontować całe mieszkanie – czasem wystarczy wprowadzić kilka niewielkich zmian, by uzyskać spektakularny efekt. Zobacz, jak przeprowadzić letnią metamorfozę wnętrza na 5 sposobów.

Spis treści

  1. Letnia metamorfoza mieszkania: zacznij od kolorów
  2. Wykorzystaj letnie motywy
  3. Postaw na naturalne materiały
  4. Wpuść do wnętrza więcej światła
  5. Stwórz domową dżunglę
  6. Wnętrza na lato: inspirujące GALERIE ZDJĘĆ

Letnia metamorfoza mieszkania: zacznij od kolorów

Jednym z najprostszych sposobów na tanią, ale efektowną metamorfozę wnętrza w wakacje jest malowanie ścian. Wystarczy, że odświeżymy kolor lub przemalujemy jedną ze ścian w salonie, by wnętrze zyskało nowego blasku.

Jakie kolory pomogą nam zatrzymać klimat wakacji na dłużej? Przede wszystkim wszystkie kolory, które kojarzą się z ciepłymi, letnimi dniami, a więc kolory ziemi, delikatne pastele, żółcienie, a także jasne barwy bazowe, czyli biele, beże i szarości.

Jeśli nie chcemy przemalowywać ścian na te kolory, możemy zaopatrzyć się w tekstylia, dodatki i inne elementy wyposażenia w tych kolorach. Ciekawym pomysłem będzie pokrycie starych mebli farbą w jednym z „letnich” barw – wyobraźmy sobie starą komodę pomalowaną na żółto czy krzesła w jadalni, każdy pokryty innym odcieniem z pastelowej palety.

Kolorami możemy operować na wiele sposobów. Pamiętajmy jednak, by nie przesadzić – zbyt dużo kontrastujących czy intensywnych barw w jednym pomieszczeniu może wprowadzić poczucie chaosu i nas przytłoczyć.

Wykorzystaj letnie motywy

Kolejnym sposobem na letnią metamorfozę wnętrz jest wprowadzenie do mieszkania motywów kojarzących się z tą konkretną porą roku, wakacjami i odpoczynkiem. Do najpopularniejszych motywów należą:

  • tropikalne liście, np. monstery, bananowca czy palmy i inne motywy roślinne,
  • flamingi,
  • owoce, m.in. banany, modne ananasy i cytrusy,
  • marynarskie elementy, a więc biało-granatowe paski, kotwice, liny, marynarskie czapki, muszelki.

Motywy te możemy wykorzystać na różne sposoby, np. jako wzorzysta tapeta na jednej ze ścian w salonie czy przedpokoju, jako ciekawa grafika na ścianie, oklejony liną wazon, butelki wypełnione piaskiem, ozdoby z muszelek, ramki na zdjęcia z wakacji itd.

Postaw na naturalne materiały

Naturalne materiały nie tylko są modne i atrakcyjnie wyglądają we wnętrzach, ale również kojarzą się z komfortem, odpoczynkiem i swobodą. Meble, dodatki i inne elementy wyposażenia wykonane z naturalnych materiałów pomogą nam zatrzymać w mieszkaniu klimat letnich dni na dłużej. Szczególnie, gdy wybierzemy takie materiały jak:

  • len,
  • jutę,
  • wiklinę,
  • trawę,
  • sznurek,
  • drewno,
  • bambus.

Wpuść do wnętrza więcej światła

Latem dni są dłuższe i wypełnione słonecznym blaskiem. Umiarkowana dzienna dawka witaminy D zapewnia nam zdrowie i dobre samopoczucie, dlatego w letnich wnętrzach nie może zabraknąć słońca!

Aranżując letni salon, odsłońmy okna. Pozbądźmy się ciemnych, ciężkich zasłon na rzecz lekkich tiulowych firanek i lekkich zasłon z lnu czy bawełny w pastelowych kolorach lub jasnych odcieniach beżu.

By chronić się przed upałami i nadmiarem słońca, zamontujmy w oknach drewniane żaluzje, dekoracyjne rolety rzymskie, a dla maksymalnej ochrony i komfortu – rolety elewacyjne, czyli zewnętrzne.

Jeśli dysponujemy niewielkim pomieszczeniem z małym oknem, możemy pomóc sobie, wieszając w pomieszczeniu duże lustrzane tafle – będą one odbijać wpadające do wnętrza promienie słońca i rozświetlać pomieszczenie (optycznie je przy tym powiększając).

Stwórz domową dżunglę

Zielona tropikalna dżungla to must have letniego wystroju wnętrz. Nie chodzi oczywiście tylko o względy estetyczne i wizualne, ale również o stworzenie mikroklimatu, który pomoże schłodzić mieszkanie i w efekcie uniknąć upałów w mieszkaniu.

Do stworzenia domowej letniej dżungli warto wykorzystać rośliny, które nawilżają i oczyszczają powietrze, a więc np. skrzydłokwiat, sansewieria, chamedora wytworna, zielistka czy paprotka.

Jeśli dysponujemy balkonem – wspaniale! Możemy stworzyć na nim przydomowy ogród z pięknymi, różnobarwnymi kwiatami i aromatycznymi ziołami. Zanim wybierzemy konkretne gatunki na balkon, upewnijmy się, że panujące na nim warunki będą dla nich odpowiednie.

Letnia metamorfoza wnętrza nie musi oznaczać wielkich zmian i kosztownych remontów. Czasem będzie to wymiana pluszowych zasłon na tiulowe firanki, a czasem pokrycie ściany w przedpokoju tapetą w marynarskie kotwice. Każdemu z nas lato może kojarzyć się z czymś innym, a w letnich wnętrzach chodzi przede wszystkim o stworzenie atmosfery relaksu, dobrych wspomnień i przyjemnych, beztroskich chwil.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Wnętrza na lato: inspirujące GALERIE ZDJĘĆ

Niech klimat słonecznych dni zagości także we wnętrzach. Może to być wystrój sezonowy albo na dłużej – by zimą przypominał o lecie. A jak to zrobić? Odpowiedzi znajdziesz w galeriach zdjęć.

Rośliny na słoneczny balkon. Rośliny na balkon zachodni i południowy
Nasi Partnerzy polecają